Pannaan setelikoneet pyörimään. Silloin osakkeet nousevat, velat pienenevät ja kilpailukyky kasvaa. Vanhusten säästöt pankkitileiltä tietenkin sulavat, mutta jostain raha on otettava. Ongelmat on nyt ratkaistava eikä jurnutettava. Kriisi on vanhusten vika.
Setelirahoitus käyntiin
Sinivihreä Nainen
1169
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sitähän tuossa Uusipaavalniemi selitti jo monta vuotta sitten!
"Tuossahan Uuspaavalniemi antaa selityksen Yhdysvaltojen tavalle kasvattaa kuplaa, setelirahoitus."
http://www.youtube.com/watch?v=XWfUSa7_TMQ
Sinivihreä multipersoona (skitsofreenikoilla on useita persoonia), ehdottaa kansalaisten huijaamisen jatkamista, hieman kuten eu-nukkikomitea jo touhuaa, tulos on kuitenkin lopulta katastrofi, paljon pahempi kuin 1930-luvulla. Tämä nykyinen talousjärjestelmä ei ole kestävä, vaikka USA sitä aiemmin huijasikin vanhalla arvovallallaan, nykyään tieto leviää taloudestakin ja talouskeskukset ovat ympäri maailmaa.
Aiemmin tätä samqaa idioottitaloussysteemiä on kokeiltu Venäjällä, Zimbabwessa, Ruandassa, Argentiinassa jne. joka paikassa se on aiheuttanut katastrofeja. Kyseistä talousjärjestelmää on ajettu kaikkialla sisään lähinnä USA:n taloudellisten etujen vuoksi, sikäläinen eliitti kun on halunnut loisia koko maailman talouden kustantamana.
Jotenkin en usko, että enemmistö suomalaisista haluaa maksaa kyseisestä loistoiminnasta.
http://agricola.utu.fi/julkaisut/kirja-arvostelut/index.php?id=92
Jospa maksaisit itse velkasi. Aloita työnteko vaikka risusavotasta. Maksa verot ja hoida itsesi kuntoon. Raikas ilma ei ole sinulle pahasta. Nuorista puolet on jo luusereita. Kannattaa ymmärtää että itse joudutte maksamaan velkanne. Kukaan muu ei sitä tee vaikka kuinka uskoisitte joulupukkiin. Vain tosiuskovainen voi luulla ihmisten olevan hyväntahtoisia hölmöjä.
Väittämääsi
" Nuorista puolet on jo luusereita"
Että pasgan marjat, et tiedä ollenkaan mistä puhut, taidat olla aito persu, joka puolueena halusi nuoret orjatöihin ilman palkkaa...
"Perussuomalaisten raju esitys – ”Orjatyötä”"
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/117216-perussuomalaisten-raju-esitys-–-”orjatyota”
Kyseisen kirjoituksen kommentaissa sitten ilmenee perussuomalaisten aivoton tietämättömyys ja hölmöys.
Senverran olen ollut nuorten kanssa tekemisissä että tiedän asian. Syynä tilanteeseen on tietysti vanhat puolueet jotka yllyttävät nuoria sosiaalipummeiksi olemalla itse esimerkkejä. Kenenkään ei pidä suosia tällaista toimintaa. Ei Ipukaan siitä saa pisteitä.
Tosiasia on että koulukasvatus vanhempien kiireisen elämänrytmin kanssa ovat kääntyneet nuorison kasvatuksessa väärään suuntaan. Opettajalla ei ole lainkaan auktoriteettia koulussa, jossa oppilas saa vaikka nukkua tunnilla. Kotona ei jakseta tarpeeksi sisäistää lapsensa tilannetta ja nähdä mitä se hänelle itselleen aiheuttaa tulevaisuudessa.
Lisäksi jokaisen työn pitäisi palkita tekijänsä, eli työstä palkka jolla elää ja työn pitää aina kannattaa! Jos tuota orjatyövoima -sanaa ja singnaalia levitellään ja käytetään, me saamme entistä työtä vieroksuvia nuoria vastaamme. Se ei ole oikea työnteon vastuuseen kehoittava keino, vaan provosoi nuoria. Ikä jolloin ratkaisut koulutuksen jatkamiselle, tai työelämään siirtymiselle, on herkkä. Silloin ihminen tarvitsee kuuntelijaa, pomoa kotona, eli ei liikaa valtaa nuorelle liian nuorena ja koulukuria, jossa ei saa tehdä ihan mitä lystää. Syytän myös osoittain vanhempia, kun eivät patista nuoriaan hakemaan töitä.
Itse itkin yksinhuoltajana monet kerrat kun suostuttelin 14 -vuotiaan tyttäreni jakamaan mainoksia pilkkapalkalla. Hän reppana raahasi sateessa ja ukkosenilmassa painavia reppujaan aamuyöstä pitkin kyliä. Autoin lajittelussa ja vakuutin vakuuttamasta päästyäkin että löydät tämän jaksamisesi vielä edestäsi: saat työtodistuksen, josta selviää ettet ainakaan ole laiska ja sillä menet eteenpäin. Tämä toteutui. Nyt hän on hyvin vastuullinen ja tyytyväinen että tuli nähtyä ja koettua se ettei raha kasva puussa ja työtodistuksesta oli apua monet alkuvuodet nuorempana!
Olkoot tämä esimerkki siitä että työnteko kuitenkin kannattaa aina, saat siitä kokemusta, kipinää ja sen työtodistuksen jolla ON merkitystä! Ammattiin valmistumisen jälkeen en kannata liian alhaisia palkkoja nuorille, eli silloin on palkan jo riitettävä elämiseen.
Osui silmiin eilen. Rehtori kun sai huomautuksen apulaisoikeuskanslerilta yrityksestä kasvattaa ja opastaa nuoria.
"Opettaja-lehden Laaksola: Vanhemmat kasvatuskouluun
Opettaja-lehden päätoimittaja Hannu Laaksola vaatii vanhemmille kasvattajakoulutusta. Laaksolan mielestä vanhemmat ovat nykyään hukkateillä lastenkasvatuksessa.
Hänen mielestään myös lakia on muutettava niin, että oppilaan ojentaminen kouluissa olisi mahdollista..."
http://elisa.net/uutiset/kotimaa/?id=96029677
Suomen kasvatuspolitiikka on tuhonnut työn arvostuksen. Valtion johto tuo maahan orjia tekemään välttämättömäm työn ja suomalaiset havittelevat EU:n yllyttämänä johtajan vakansseja . Tämä on syy rappioon joka johtaa väistämättä nälänhätään.
aika hyvä idea :) olet varmaan ainoa älykäs mun lisäx tällä palstalla :D
Toi multipersoona oikein päivystää palstalla näin öisinkin, tuleeko paljon yövuorolisää?
Tästä yöluettavaa.
"Bulgaria: Tarkemmin ajatellen, pitäkää euronne, me emme liity"
http://juhahamalainen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/116386-lisaa-populisteja-eurooppaan
siellähän kunnon läppää oli keskusteluissa, siellä keskustelun trollikin oli monin verroin älykkäämpi kuin tän palstan trolli.