Mielestäni tämä on surkein esitys mitä Suomessa on koskaan ollut.
Ei mitään yhteistä ajoitusta, koreografiaa tai show:ta. Näyttää siltä, kun
yleisön seasta olisi nostettu lavalla muutama ihminen ilman harjoittelua:
http://www.youtube.com/watch?v=Ch7BErdvJ4c
Vai mitä sanotte?
Ei mitään yhteistä ajoitusta, koreografiaa tai show:ta. Näyttää siltä, kun
yleisön seasta olisi nostettu lavalla muutama ihminen ilman harjoittelua:
http://www.youtube.com/watch?v=Ch7BErdvJ4c
Vai mitä sanotte?
Vastaukset 112
Vanhimmat
Ja jotkut tyhmät maksavat vielä pääsylipun?
Miten niin tyhmät? Juurikin siitä ihmiset maksavat mielellään muutaman kympin, että pääsevät näkemään livenä Suomen surkeimman "tanssijan" ja "laulajan". Kansa haluaa sirkushuvia, ja Arto Länsmanin alkoholisoitunut ja huomattavan ylipainoinen ex-vaimo tarjoaa sitä koko rahan edestä. Kuulihan tuolta videoltakin miten kansa arvosteli. Silti tuskin kukaan vaati rahojaan takaisin:)
Me käytiin kerran systerin ja frendin kanssa tsiigaamassa toi Tuksuttimen SHOW eikä olla ikinä naurettu niin paljon! Että hauskaa oli kyllä joo. Itse en lippua maksaisi (varsinkaan kymmppejä!), mutta pikkusysteri sai 4 lippua ilmaiseksi. Huvittavaa oli, että ei saatu ketään neljänneksi "pakotettua" mukaan.
Johannan koko juttu on varmaan ekshibitionismia.
Hänelle tuottaa seksuaalista mielihyvää omien ruumiinosien, ruumiinmuotojen tai seksuaalisen toiminnan tarkoituksellinen paljastaminen toisten ihmisten katseille. Tästä taipumuksestaan hän osaa ottaa maksun, palkkion.
Olivat sitten löytäneet sen yksinkertaisen koreografin. Maiamin miljonäärit myyvät sielunsa tuon eroottisen tanssin näkemisestä.
Juu, yksinkertaisen koreografin kädenjälki todella näkyi..Ihme hiippailua. Se oli paras kohta kun Jossu heittäytyi lattialle (ja pääsi jopa ylöskin sieltä).
Yksinkertaisesti:
Se oli Suomen surkein lavaesiintyminen.
Tämän voi sanoa, vaikka muutamaan kymmentä esitystä enempää en ole viihdelavoilla nähnyt. Ala-arvoista tepastelua, jonka lopullisesti niittasi pohjille kepin päässä huiskuteltu nauha.
On se Jossukka kyllä melkoisen notkea, vaikka sitä elopainoa sille onkin kertynyt. Itse en kevyemmälläkään ruholla taipuisi moista "siltaa" taaksepäin könyten tekemään.
Siinä Johannan "heittäytymisessä" oli esityksen dramaattisin kohta!
Tässä tanssissa on kyse uudesta lajista eli sotanorsu-agilitystä.
Niin tai yleensä mikä koreografia ? En oikein erota tuosta mitään koreografiaa..=D
Mutta lopetus meni tyylillä,hitaasti laskien kädet alas ja pää painuksiin, wau, ameriikan meininkiä! Me emme vaan ymmärrä glamourista mitään. No, nyt ymmärrämme hiukkasen :D
Läskin blogissa lukee, että Kaarina 1.9 oli SUURI menestys hänelle. Siis kuka palkkaa esiintymään ryhmän, jonka keulakuva on aina kännissä?. Pitäisi puhalluttaa ennen esitystä ja esityksen puolessavälissä, jos promilleja löytyy, niin alas lavalta ja ilman palkkiota kotimatkalle.
Olen ihmetellyt myös sitä, millä tuo glamour ryhmä kulke nämä keikkamatkansa ja kenen laskuun?. Maksaako show:n tilaaja myös matkat, eli junat, lennot, taxit?.
En ole koskaan lukenut mistään, että ryhmällä olisi esim. omaa keikkabussia.
Retkue liikkui Katja Niinikosken poikaystävän asunto-/ pakettiautolla.
Sekä asuntoautosta että pakettiautosta olen nähnyt mainintoja. Eli Dolls Walkersien kuvioihin on viritelty kaikennäköisiä tilapäis-hätäratkaisuja, on värvätty tuttavat ja lähipiiri.
Sivustaseuraajissa odotellaan taas hiki pinnassa Viimeisten Mohikaanien uusia muuveja.
Syyskuun 2012 keikat ovat vähissä, koska markkinointia ei tehty kevään eikä kesän aikana. Aika meni hummatessa. Lisäksi on ollut ilmassa epävarmuutta, milloin suurin tähti ylipäätään on kotimaassa?Keikoista kiinnostuneet eivät ole pystyneet laskemaan Dolls Dancersien varaan ja ovat hommanneet sitten jotain muuta.
Syyskuu on myynyt heikosti. Keikan osalta eiliset Toogabileet Rovaniemellä (ilmeisesti) peruuntuivat, ja tälle viikonlopulle ei liene mitään muutakaan juttua.
Ensi viikonloppu menee Barentsin Messuilla näytteilleasettajan roolissa, eli on ostettu jokin pöytäpaikka kuin kirpputorilta ikään.
Dolls Dancersien seuraavat keikat lienevät vasta 29.9., jolloin on kaksi keikkaa samana iltana, toinen Espoossa, toinen Kirkkonummella. Näin ollen syksyln aikana on pakko yrittää saada tissirahat kasaan blogikirjoituksilla Seiskaan.
Eli retkueella oli yksi auto käytössään. Se oli joko asuntoauto tai pikkubussi.
Katjan poikaystävän etunimi on Tuomo.
Mikä lie sukunimi?
Amerikassa on tällaiselle Glamour Dolls -showtanssille kysyntää.
Tässä esimerkkinä video, joka on uskomaton.
Videolla Johannna Tukiaisten oloinen leidi tekee akrobaattista glamourtanssia tangon ympärillä. Painoluokka on suurinpiirtein sama. Tunnelma tiivistyy 50 sekunnin kohdalta eteenpäin:
http://www.youtube.com/watch?v=YYZ0hiDa4to&feature=endscreen
Tällaista vapautunutta ja "sinut-itsensä-kanssa" -tyyppistä tanssia katsoo oikein mielellään.
Hyvä maku ja terve itsekritiikki ovat Johannankin vahvuuksia. Tämä Amerikan Johanna oli tosin onnistunut välttämään sen yksinkertaisen koreografin.
Hamraan päivän piristys! :)
Wau, kiitos linkityksestä! Isokin nainen voi olla notkea ja seksikäs. Tussu ei sitä ole.
Ei voi kun nauraa esitykselle, kansa tulee tölläämään sitä kuinka se kehtaa olla ja esitellä itseään. Ihan kuin entisajan sirkuksessa tultiin katsomaan jotain kummajaista... voi naisparkaa sääliksi käy toi glamourielämä.
Tulee kunnon jysähdys kun tajuaa mitä ihmiset hänestä todella ajattelevat.
Eiköhän se tajua jo? Vai voiko se olla oikeasti niin sekaisin, että luulee olevansa joku glamour-malli/tanssija/laulaja... Vai onko tää vaan helvetin suuri vitsi ja meitä kaikkia vedätetään???
Paras kohta on kun leidit ottavat jumppakeppinsä jossa punainen nauha ja alkaa vimmattu vispaaminen. Tässä lajissa entinen DDR ja nykyinen P-Korea jäävät hopealle. En uskonut silmiäni kun katsoin sitä huispaamista niillä kepeillä. Kukaan lavalla ei tiennyt mitä tekee ja kansa ulvoi naurusta. Että tämäkin piti vielä nähdä. Varmasti Suomen voimistelun historian pas-kin lava esitys,
Voisivat jättää nuo Tiimarista kahdella eurolla ostetut nauhat kepin päässä huiskuttamatta, kun eivät edes osaa sitä välinettä käyttää.
Ryhmä-Rämä siinä vaan harjoitteli seuraaavia Olympialaisia varten naisten ryhmävoimistelua.
Seuraavalle keikalle mukaan sitten vanteet ja muut rytmisen kilpavoimistelun härpäkkeet. Kyllä tuosta ryhmästä saadaan jalostettua Rion Olympialaisiin 2016 sensaatiomainen olympiakultamitalijoukkue.
Olipas kerrassaan onneton esitys...voiko vielä pistää paremmaksi, tuskin.
Se hiuslisäkkeiden heilutus oli lumoavaa. Suomalainen mielenterveyshoito tarkoittaa nykyisin lavalla tapahtuvaa irvokasta liikehdintää.
Sanoisin kylläkin, että nämä palstathan ne ovat varsinaisia avo-osastoja ;)
Mielenterveyspotilaat täällä mässäilevät ja purkavat pahaa oloaan!
Hyvä siis, että löysit tänne. Helpottiko olosi lainkaan?
en tiedä
Tämä kaikki on sirkushuvia, jo satoja vuosia on ollut pellejä , jotka kansaa naurattavat. Ei kannata ottaa tosissaan ÄLYVAPAATA Tukiaista vaan kansan naurattajana , viihdyttäjänä , ainoastaan pitäisi olla moraali, käyttää nyt hyväksi mielenvikaista epänormaalia naista.Ravintoloitsijat ja pippaloiden järjestäjät miettikää miten hyväksi käytätte tätä rappiolla olevaa ihmisrauniota.Raha he vaan haluavat kerätä Tukiaisen kustannuksella.
No höpö höpö! Järjestäjätkö on vastuussa Tukiaisen tilasta? Tottakai ravintolat haluaa sen keikalle koska se vetää porukkaa, siitähän se on kyse. Rahasta. Mutta ei se kyllä niitten vika ole, eiköhän tässä pitäis esim. perhe puuttua tilanteeseen. turha nyt syylistellä ravintoloita asiasta.
Miten niin perheen pitäisi puuttua? Aikuisia ihmisiähän Tukiaisen tytöt ovat. Mistä tiedät, etteikö perhe ole tehnyt kaikkensa tyttöjen auttamiseksi?
Voin sanoa sulle, että perheellä on pirun vähän mahdollisuuksia auttaa, jos autettava kokoajan torjuu auttajan ja juoksee pakoon auttajaansa. Yritä siinä nyt sitten vahtia 24 h kahta hunnigolle mennyttä lapsen asteelle jäänyttä kakaraa.
Puhun kokemuksesta. Mun veli oli narkkari ja vanhempamme ja me sisarukset yritimme kaikkemme. Yksinkertaisesti kenenkään aikuisen perässä ei pysty juoksemaan ja vahtimaan kokoajan, jotta mitä kuka kulloinkin pistää poskeensa. Oma motivaatio, vankilareissut hyvän kaverin kuoleminen (mun veli ei edes muista, että oli läsnä, kun hänen kaverinsa vaihto hiippakuntaa puukon pistosta) sai mun veljen vihdoin vieroitukseen. Se vieroitus kesti vuosia parin retkahduksen saattelemana. Nyt se on ollut reilut 10 vuotta kuivilla.
Perhettä ei pidä syyllistää.
Tämä on hyvä, elävä kirjoitus ja selvää tekstiä. Kiitos!
Kiitos kirjoituksestasi! Olen ollut samassa asemassa kuin veljesi ja tiedän että on aivan turhaa syyllistää perhettä. Itse menossa parempaan suuntaan koko ajan, kirjoituksesi piristi päivääni joten kiitos siitä!
Miksi olette sellaista roskaväkeä, ette teistä löytyy narkomaanikin. Ehkäpä vanhempasi olisivat kaivanneet ehkäisyvalistusta.
Buu!!
Kiva, jos piristin. Tsemppiä sulle taistelussa. Kyllä se siitä lutviintuu.
Mua oikeesti risoo, että vanhempia syyllistetään. Meillä kotona ei ainakaan lapset saaneet oppia päihteiden käyttöön. Isämme silloin tällöin otti parin kuukauden välein viikonloppukännit kossulla. Äitini näin ensimmäisen kerran ottavan alkoholipitoista juomaa (tervetulias shamppanjat), kun hän täytti 50 vuotta. Tuskin oli edes maistellut alkoholia ennen pahemmin.
Se mikä itketti joskus myös minua oli se, että äitini kärsi valtavasti veljeni elämäntavasta. Naapurit tiesivät ongelmasta ja kuiskuttelivat selän takana. Aina, kun pihaan tuli päiväsaikaan auto ja siitä tuli nahkatakkisia miehiä, niin tiesi, että poliisit ovat tulossa meille. Täytyy sanoa, että joskus salaa jopa toivoin, että veljeni kuolisi. Se olisi ollut helpotus koko perheelle.
Vaikka äiti koitti olla vahva, niin usein huomasin hänen silmistään, että hän oli itkenyt yöllä, kun kukaan meistä lapsista ei ollut näkemässä. Hän syyllisti itseään, että oli tuonut pesueensa "ihmisten ilmoille" ja oli omasta mielestään silleen aiheuttanut veljeni hunningon. Usein hän romahdettuaan sanoi, että jos voisi kelata aikaa taaksepäin, niin hän kokoaisi lapset ja muuttaisi niin kauas metsään, että sinne ei huumeet, eivätkä mitkään muutkaan kotkotukset pääsisi tuhoamaan lapsia.
Oikeesti mä pyydän, että alkää lisätkö tyttöjen vanhempien taakkaa. Se voi olla jo nyt niin raskas kannettavaksi, että vanhemmat eivät itse yksin selviydy ilman traumoja tilanteesta.
Kyllä Lady Gagan pitäisi käydä Tuksun opissa. Tuksu voisi opettaa hänelle miten järjestetään kunnon megaluokan Show.. hah hah ha h hahahaha ah ahahah hah
On ainakin näyttänyt mallia jättituheron levittämisestä lavalla.
Sheivaamaton ruma tuhero kuuluu varmaan heidän vakio-ohjelmanumeroonsa kuten elehtimenen täysin väärässä rytmissä musiikin ja muiden jäsenten kanssa.
hah hah haha hah
AIKUINEN NAINEN lössähtänyt pinkki virtahepo Johanna, miksi pitäisi vanhempien ottaa vastuuta tästä lehmästä, kasvatus ollut perseestä ja sen tuloksen näkee nyt.
Koko perhe hoitoon ja vastuuseen teoistaan, veloistaan.
Ah! Minä loin Johannan ja on ilon nähdä sitä tanssin suloa hänen uhkeissa muodoissaan.
Tunnen myötähäpeää näin surkeiden esiintyjien puolesta.
Tulee sama fiilinki kuin menisi sirkukseen katsomaan parrakasta naista tai kaksipäistä käärmettä.
Kenenkään järjestäjän EI PIDÄ MAKSAA euroakaan tuollaisesta esityksestä.
Paljonko maksaa tämmöinen show ravintolalle? Kuka tietää liksat?
Tuksun show on tuottoisaa kaljanmyyjille. Yleisö ei pysty katsomaan tuota selvinpäin eikä halua huomenna muistaa mitään. Laskekaa siitä.
Dolls Dancers -tanssahtelijoille on tässä mallia Dream Dollseilta:
https://www.facebook.com/DreamDolls
Katsoin oikealla alhaalla olevan esittelyvideon... vauhti ja notkeus olivat sellaista luokkaa, etteivät taida Jollaksen otukset yltää ihan samaan? Mitäs tuumit?
Tuota voi kutsua jo tanssiksi..toisin kuin Jossun "Dolls Walkers" (ehdotukseni uudeksi nimeksi) ryhmän esitystä-
Saattoi hyvinkin olla heikoimmasta päästä esitys...
Uutta konseptia voisi varmaan miettiä... Suomalainen media on raportoinut tänään Aasiaa valloittavasta uudesta konseptista estradiviihteen saralla.
Konseptin kehitti vuonna 2005 japanilainen Yasushi Akimoto.
Hänen ajatuksenaan oli luoda yhtye, joka esiintyy lähes päivittäin bändin omassa konserttisalissa ja jonka jäseniä fanien on helppo tavata henkilökohtaisesti. Linkki uutiseen:
http://www.hs.fi/kulttuuri/Jättimäiset tyttöbändit villitsevät Aasiassa/a1305597309294
Siinä Dolls Dancersille purtavaa oman konseptinsa säätämiseksi uuteen asentoon. Hännät jännityksestä pörhöllään jo odotamme, mikä on Dollsien vastaveto aasialaisille kilpailijoilleen?
Globalisaation ansiosta nämä uudet virtaukset ja aatteet leviävät - jos sille päälle sattuvat - lähes silmänräpäyksessä ympäri maailman yötä päivää puksuttavan internetin myötä. Reagoinnin uusiin ideoihin tulee lähteä ketterästi.
Tuota aasialaista ryhmää voisin kyllä mennä katsomaan.
Johanna esittää livenä kauniin kappaleen "Apinamies":
http://www.youtube.com/watch?v=9eaAMr4-A1c
Teema-asuna: sairaanhoitaja.
Kuvausaika ja -paikka: 11.8.2012 Piilopaikka, Vantaa.
Tanner tömisee, ja aitaa kaatuu, mutta videokuvaajan käsi ei tärise.
Raisu lumous valtaa innostuneen yleidön :)
Tanakkaa menoa Vantaalla :)
Tuksu ei näytä tajuavan, kuinka hirveän lihava hän on ja kuinka vastenmielinen on selluliittinen paksu per*se kun sitä vielä tutisuttaa, ja läskit oikein hyllyy. Ei ole varmaan katsonut peilistä pitkään aikaan miltä näyttää. Liikehdintä on tahattoman koomista, kun hän koettaa muistella tanssiliikkeitä eikä pysty niitä enää tekemään - menee kävelyksi. Varmaan kaikki energia menee jo pystyssä pysymiin korkokengillä. Ylipainoinen on aika kiikkerä korkokenkien kanssa, g-voima vetäisee lattiaa kohti pienemmästäkin horjahduksesta.
... Mutta kyllä sen katsominen silti vähän kiihottaa. Niin miestä kuin naista.
Myönnä pois. Minua ainakin...
niinkö
Korkokengissä, joita valitsee, pitäisi olla tolppakorot, sillä ohuemmat - sinänsä vahvat - voivat puhkoa lattiat.
Se on auraper.se
Kamala tuo sairaanhoitajan asu. Ja karsee roikkuva läskiper.se ja selluliitista muhkuraiset reidet. Koominen ja samalla Yök! -esitys!
Harvinainen kombinaatio Suomessa.
Näyttää tuo rasva kertyneen melkoisen tasaisesti Tukiaisen kroppaan. Taitaa tuo siiderilinja maistua. Jokseenkin nolo näky, kun turvonnut leidi pukeutuu tuollaiseen Playboy-bunny-asuun.
Aikuinen sexy nainen, ei mikään kukkakeppi.
Riman voi vielä alittaa, nimittäin jos Maran synnytys kuvattaisiin lähietäisyydeltä.
Suorana lähetyksenä, parhaaseen katseluaikaan. Hyvä syy hankkiutua televisiosta eroon.
Tuoksuuko Maran pipari kanelille?
Katsoin aloitusviestin linkin ja hämmästelin tuota täydellisyyttä. Vaatii luultavasti noin kymmenen vuoden yhtäjaksoisen harjoittelun, jotta päästään tuollaiseen huippusuoritukseen. Toivottavasti Tuksu tekee esimerkiksi Suomen naisluistelijoille ensi vuoden koreokrafiat, niin johan alkaa mitaleita satelemaan..
Kestäisin kyllä Kiiran eroottisen tanssin jopa Johannan koreografialla.
Avausviestin linkin takana olevasta tanssiesityksestä tulee aina niin hyvälle tuulelle, kun kuuntelee katsojien autenttisia reaktioita lavan tapahtumiin...
Suomen surkein esitys on tälläisen jätepaperin toimitus joka on niin haurasta jätepaperin vielä tahratessa händytkin
http://www.seuralehti.blogspot.fi/
Ja informatiivisin osuus tietysti alhaalla olevassa linkissä ks
Katso tästä prototyyppi minkälaiset henkilöt mainostavat itseään Seurassa
Saijan saippuoitua siirappia ja hävyttömiä valheella sitä se paskakirjoittelusta ennenkin kärynnyt ja tuhdin painokannetuomion 1993 Helsingin oikeudessa kärsinyt Otavamedian Seura on ja Otavamedian dirikkakin näyttää vaihtuvan marraskuussa liekö paskapaperin menekkikadolla osuutta asiaan
Pysy Saija totuudessa ja todellisuudessa saat ehkä sillä tavalla jätepaperiasi vielä kaupaksikin lukijat eivät ole enää tyhmiä kun ovat löytäneet netin.
Mr.Lotharilla on verrari Oltermannilla on kenkämyyjät palkat ja ei oo verraria
erä Anssille 1-0
Mr.Lotharilla on solariumruskea vartalo Oltermanni on rupsahtanut ukkeli
erä Anssille 1-0
Mr.Lothar on tehnyt satatoista elokuvaa Oltermanni joutuu ostamaan juustonpaloja ja minitynkiä ja huijamaan idiootti Rita Tannolaa
erä Anssille 1-0
Näin helppoa se on Anssi Viskari on taas ylivoimainen
Toimiston Piaa elää taas haavemaailmassa..aika ottaa lääkkeet..
Mäntyharjun perintönahjus se vaan. Ei ole ollut karkulaistyttöjä hyväksikäytettäväksi, joten joutaa kirjoittelemaan tänne.
Kuka on Anssi?
Onko hän joku kaappihomo Savosta?
Samaan ketjuun vielä jo ennestään tuttu video, jossa Johanna laulaa Sulle yhden maailman parhaimmista rakkauslauluista. Glamourisesti.
Ajankohta on alkuvuosi 2011. Nyt syvä hiljaisuus ja keskity:
http://www.seiska.fi/seiskatv/_a159305/johanna tukiainen laulaa seiskan lukijoille/
Johannan hehkuva laulu soljuu kuin virtaava laava.
Olen mykistynyt... .Niin harvoin kuulee mitään näin herkkää...
Luonnonlahjakkuus ilman muuta!
Kertoivat, että Ameriikkasesta asti on varattu studioaika ensi tammikuulle... Markkinointi- ja jakelusopimus on viittä vaille valmis...
Neuvottelut jatkuvat tarvittaessa 27.11. jälkeen.
Hukkaan eivät ole menneet pianotunnit Itä-Helsingin Musiikkiopistossa, sävelkorva on atomikellontarkka.
Luulin jo aikaa sitten, että pohja on saavutettu. Huh-huh!
Muttei ole vieläkään tavattu; alaspäin yhä johtaa Paronitar von Münchhausenin karu tie.
Johannan blogikirjoitus 7.9.2012:
"Ohessa kuvia Kaarinan suurelta 1.9. keikaltamme, joka oli suuri menestys."
Dolls Dancersin myyntiä ja markkina-arvoa kyllä vähentävät ammattitaidottomasti hoidetut keikat. Esimerkiksi Kaarina Sikajuhla-keikka oli ala-arvoinen tasoltaan. Tässäkään ketjussa yhtään myötätuntoa ei heru, ei tipu.
Voiko tämä olla totta 2010-luvun Suomessa? Levytsetti jäi kotiin. Paikalle tultiin myöhässä. Juonto oli humalaisen tajunnanvirtaa. Tanssiesitykset olivat jykevää kävelyä. Mikä tanssinauha huispaus! Ohjelmatäytteeksi oli keksitty "kosinta."
Kun Tukiaisilla ja Dollseilla on koko ajan tasaisesti heikentyvä julkisuusarvo, tästä ei seuraa mitään hyvää. Kiinteät kulut jyräävät tasaiseen tahtiin joka päivä, ja kun tulovirta heikkenee heikkenemistään, on edessä konkurssi ja pesänselvitys. Jo tämän syksyn aikana, sanokaa mun sanoneen.
Mua alkoi jostain syystä naurattaa taustakommentit videolla ja sen jälkeen sain järkyttäviä vilunpuistatuksia.
ne taustakommentit on tuon ekan videolinkin huippua!
Oletteko muuten huomanneet miten vähän media on ollut Tuksusta kiinnostunut, verrattuna esim. 2-3 vuoden takaiseen, jolloin Johannasta ja silloisesta miehestä Artosta oli harva se viikko varsinkin Seiskassa juttua. Nykyään Tuksun pitää oikein kunnolla kohauttaa ja nolata itsensä, ennen kuin Seiska enää vaivautuu edes tekemään hänestä juttua. Viime vuonna rapujuhlista oli 6-sivun jtuu Seiskassa, tänä vuonna vain kahden. Median kiinnostus Tuksua kohtaan laskee päivä päivältä enemmän, voi olla että Johanna häviää julkisuudesta ihan pian.
Totta turiset! Välillä tuntuu siltä, että aiheet ovat loppuneet kesken tai ovat loppuun kaluttuja muuten. Tehdään puoliväkisin tikuista, takuista ja tukoista asiaa.
Esimerkiksi kesäksi 2012 piti keksiä "Urban", jonka avulla saattoi kirjoitella kymmenkunta blogitekstiä mielikuvituksesta käsin vain. Nyt "Urbania" ei voi enää käyttää, koska näädät - nuo aina valppaat pen.teleet - huomasivat jekutuksen. Rauhallisia ovat, mutta tosi uteliaita tutkimaan asioita. Myötätuntoa niiltä ei heru, eivätkä purematta niele sitä, mitä Suomen urhealle kansalle yritetään glamourista syöttää.
Entä loppuvuosi? Riittääkö Arton & Johannan seikkailuista ja suhteen "lämmittelystä" aineksia koko syksyksi niin, ettei yleisön kiinnostus katoaisi kokonaan?
Ei riitä. Keikat loppuvat kohta. Parasta koko perheelle olisi se, että Johki pääsisi muutamaksi kuukaudeksi (mukaanlukien joulu-uusivuosi) valtion hellään mutta ankaraan huomaan, jolloin hän saisi mietittyä omaa (ja hyvällä tuurill jopa MUIDEN) elämää. Julle pääsisi silloin opiskelemaan vapaasti ja ilman isosiskonsa keksimiä tempauksia.
"216" on täysin oikeassa siinä, että valtion ankara huoma rauhoittaisi menoa.
Edelleen, Julian eräs suurimmista ongelmista on parhaillaan ja on ollut elämä Johannan vaikutuspiirissä.
Kaarinassa nähty tanssitaide tarjosi yllätyksellisiä elementtejä. Yleisö, jota oli paikalla todella mukavasti, seurasi intensiivisesti esitystä, joka tarjosi yleisölle paljon uutta ja odottamatonta; jotain sellaista, mitä ei ole vieläkään pystytty määrittelemään.
Mutta koreograffi oli tehty hyvällä maulla, tottakai...reps*
"Lavalla Johanna näyttää, että runsaskin nainen voi olla sensuelli ja seksikäs, ja seksikkäänä hän itseään pitääkin!" Kaarinan Lehti, 4.9.2012
Näin se kyllä on.
Eräissä maissa, etenkin arabimaissa ja islamilaisen kulttuurin maissa runsas ja kookas nainen on miehen vaurauden mitta. Siksi Tuksu suuntaa seuraavaksi Turkin Alanyaan, jossa esittää jo Suomen valloittanutta napatanssia. Josko sieltä löytyisi rikas ja nallekarhumainen liikemies?
Käykö niitä arabimiljonäärejä Turkissa lomilla? Olen kuullut, että kulkevat Marokossa?
Lahjakkuus saa ihmiset liikkeelle, mutta niin saa myös lahjattomuuskin kun se yhdistetään olemattomaan itsekritiikkiin. Tavallaanhan Tuksu ei edes välitä siitä ettei mitään koreografiaa ole, tai laulu menee päin p..ttä, vain hänellä itsellään on merkitystä. Hän ei esiinny yleisölle vaan itselleen, yleisö on pelkkää kulissia. Hän on ilmeisesti ajautunut niin syvälle omaan fantasiamaailmaansa että sen ylläpitämiseksi riittää hiustenpidennykset ja nätti mekko, kaiken muun voikin sitten kuvitella, ja hän todellakin kuvittelee. Mutta onko hänellä oikeasti paluuta tuolta tieltä? Jos elää maailmassa jossa on kaikkien kadehtima, kaunis, älykäs, lahjakas ja haluttu, ja on rakentanut minuutensa noiden asioiden varaan, niin kestääkö pää katsoa peiliin ja todeta ettei mikään noista oikeastaan pidä paikkansa? Yleensä se perustus rakennetaan jo lapsena joka kestää omat vajavuudet. Yli 30-kymppisenä niitä harvemmin enää korjataan kun päälle rakennettu talokin on täysin mätä. Pitäisi laittaa kaikki uusiksi.
Oikeasti tilanne on aika pelottava: jos ihminen on noin "pihalla", hän voi periaatteessa tehdä jotakin todella äärimmäistä joko itselleen tai jollekin toiselle. Onhan hän jo tehnytkin, käräjille saakka, eikä ilmeisesti pidä enää pikku läpsimistä tervehdystä kummempana asiana.
Oikein hyvä kirjoitus, kiitokset ja pointsit siitä!
Asiallista asiaa, järkiperäisiä kiteytyksiä.
Johanna Tukiaisen minäkuvä on todella hämärtynyt.
Tällaiset esitykset uppoavat yleisöön, jos se ei ole selvä. Parin tuopin tai puolikkaan viinipullon humalassa (tai sitä enemmän) homma näyttää ihan hyvältä. Sikajuhlissa yleisö oli liian selvin päin, kamerat pysyivät käsissä, ja tulos on nyt täällä. Mitä materiaalia saamme Turkista, ai jai sentään, suomalaiset eivät juuri läträä lomilla, joten kuvaavat kädet eivät tärise.
Dollsit varmaan ostavat sopivat hepeneet kotiintuomisiksi, ja Suomen kapakkakansa saa vihdoin nähdä aitoja itämaisia napatansseja ensi talven pyryjen tuiskuttaessa lunta soittoruokaloittemme ovien ulkopuolella...
Tuntuu jo suitsukkeen tuoksu kirsussani!
Napatanssissa olisi ideaa, koska sen voi tanssia muhkeakin.
Johannan napatanssi olisi hyllymistä.
Zumban ja napatanssin yhdistelmä?
Lotikan ja Tuksun pitäisi tehdä yhteiskeikka, jossa nakki piilotetaan
lavalla höllyvään laardikasaan? Siinä olisi sellaista Friikki-sirkusta, jota jotkut voisivat tulla katsomaan? Sirkuksen parrakas nainen ja majava
Hui, ei tällaista!
Kävin muutaman sidukan ostamassa, namskis.
Ruskaani juon, tuskaani luon, taakse suon.
Dolls Dancers on haahuilua ja epävireistä hetkuttelua kaljakuppiloiden nurkassa tai Kaarinan lavalla.
katson tämän taidepläjäyksen joka aamu, kun olen masentunut ainaisesta vesisateesta, kun ulosottomies hiippailee oven takana ja kun isättömät lapseni huutavat kiukkuaan ja tunnen olevani kuitenkin parempiosainen. kiitos.
Kyllä; tästä tulee aina niiin hyvälle tuulelle. Mielestäni nuo katsojien kommentoinnit taustalla ja sydämenpohjasta tulevat naurut ovat parasta antia!
Muuten, tuosta Dolls Dancers -ryhmästä ovat lähteneet taustatanssijat Katja Niinikoski ja Anna-Sofia Erä-Esko. Tämä keikka 1.9.2012 oli heille jäävä viimeiseksi esiintymiseksi tuossa glamour-joukkueessa.
Hamraan päivän piristys! :)