Raskaus ja stressi

Kuinka vaarallista ihan raskauden alussa on todella kova stressi ja suunnaton suru/masennus?Voiko aiheuttaa keskenmenon?
2306
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

http://www.tiede.fi/uutiset/2757/stressi_lisaa_keskenmenoja

Eli periaatteessa täysin mahdollista. Tosin omakohtaisesti en ole saanut keskenmenoa, vaikka järjettömästi stressasinkin molempien raskauksieni aikana aina lähes mahahaavaan saakka. Niinkuin aika moni muukin nainen.

Yleisemmin keskenmeno kyllä tulee ihan äidistä riippumattomista syistä, eli alkion kehityshäiriöistä. Niille ei kukaan mahda mitään, eikä niitä voi itse aiheuttaa tai poistaa.

Äänestä

Tuskin on oikeasti mitenkään todennäköistä. Ajatellaanpa hetki kaikkia niitä naisia, jotka elävät maissa joissa soditaan ja hengenlähtö on lähellä joka hetki. Tai niitä kulttuureja, joissa naisen paikka tulee heti kotieläimien jälkeen ja henki voi lähteä jos mies niin päättää. Taitaa sielläkin niitä lapsia syntyä, ja aika paljonkin :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huolestunut äippä kirjoitti:

Kuinka vaarallista ihan raskauden alussa on todella kova stressi ja suunnaton suru/masennus?Voiko aiheuttaa keskenmenon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu