Onko suomessa esiintyvä rupikonna myrkyllinen tai onko harvinainen? Missä niitä yleensä näkee?
rupikonna
3
2460
Vastaukset
- tumppi
Harvinaisuudesta en tiedä. Joskus oli suht harvinainen. Käytäpäs googgelia ja hakusanaksi vaikka rupikonna taikka bufo bufo.
- sammakko sydän
onko se oikeasti myrkyllinen?? oon ittekki koskenut rupisammakkoon ja ei mitää oo tapahtunut
- Käärmemies
Rupikonna pystyy erittämään iholleen bufotoksiini-nimistä myrkkyä. Aine on lievästä myrkyllistä / ärsyttävää / pahan makuista: ei aikuiselle ihmiselle normaalioloissa vaarallista. Mutta se ei vaikuta terveen ihon läpi. Myrkyn pitää päästä verenkiertoon haavan kautta, tai sen tulee tulla syödyksi, jotta se vaikuttaisi ihmiseen. Myrkky on eläimellä puolustuskeinona petoeläimiä vastaan: rupikonna ei käytä sitä saalistamiseen, eikä se esim. pysty puremaan tai pistämään myrkyllisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901925
- 1131033
- 100957
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa20727- 52694
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42588Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä28564Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m174546Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45528Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;203481