Muutamia kysymyksiä Istanbulista

ististytto

Kuvituskuva.

Heip, ensi kuussa olis lähtö Istanbuliin ja oiskin pari kysymystä:

- Mitä hyviä ruokapaikkoja on Istiklal-kadun varrella? Haluttaisi maistella erilaisia kebab-annoksia ja muutenkin turkkilaisia ruokia. Osaatteko suositella tiettyjä annoksia? Dönerin ja iskenderin tiedän hyviksi. Saako näissä ruokapaikoissa ruokajuomaksi viiniä?

- Onko aasian puolella paikkoja joita kannattaa mennä katsomaan? Meillä on kolme päivää aikaa ja enimmän ajan ajateltiin olla euroopan puolella. Kadiköyn basaarin tiedän ainakin aasian puolelta, mutta onko se enää näkemisen arvoinen?

- Saako esim istiklal-kadun baareista/kahviloista vesipiippua jossa ei ole tupakkaa? Tiedättekö hintatasoa?

- Kannattaako akbil ottaa noille kolmelle päivälle vai oisko parempi ostaa lippuja erikseen?

21

1919

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12+4

      Mun suosikkiravintola İstiklalilla on Mek Med, en tiedä saako viiniä. Sijaitsee suurinpiirtein puolessa välissä İstiklalia.

      Parhaan İskenderin İstanbulissa olen syönyt Besiktasissa Kebapçı İskender-Yavuz İskenderoğlu-ravintolassa. Vähän kauempana se on mutta suosittelen. Osoite: Ihlamur Yokuşu, Yıldız Yolu No: 6

      İstanbul-kortti maksaa n. 10TL ja matkat silla pääasiassa 1,95TL, ensimmäinen vaihto 2h aikana 1.20TL ja seuraavat vähän vähemmän. Jeton on 3TL ja yksittäinen bussilippu 4 TL. Kannattavuus riippuu siitä paljonko käytätte julkisia kulkuneuvoja.

      Tervetuloa İstanbuliin!

    • Kohta Istanbuliin

      Ensimmäistä kertaa Istanbuliin menossa ja kun hotelli on Sirkecin alueella niin uskaltaisimmeko kokeilla junaa tai vastaavaa suoraan lentokentältä neljän porukalla neljän ison matkalaukun kanssa juuri ruuhka-aikaan noin klo 17? Onko järkeä vai mielummin taksi joka seisoo sitten ilmeisesti myös ruuhkassa?

      Tietääkö kukaan sattumalta olisiko saatavissa jostain paikallisesta matkatoimistosta jotain puolenpäivän suomenkielistä retkeä Topkapi, Haagia Sofia paikkoihin?

      • Istanbulissa asunut

        Lentokentältä on junalle haastava matka, en suosittele vaikka Sirkecin asema on keskeisellä paikalla hotelleihin nähden. Hypätkää kentän alakerrasta lähtevään metroon ja vaihtakaa Zeytinburnussa tai Aksarayn päättärillä ratikkaan, joka sekin menee Sultanahmedin kautta Sirkeciin.

        Tai jos teitä on useampi ja muutaman euron lisäkustannus ei budjettia kaada, ottakaa taksi. Taksi ajaa "rantatietä", joten todennäököisesti ruuhkaa ei ole, ei ainakaan kaupunkiin päin, joten no hätä ruuhkista,

        Suomenkielisiä retkiä ei taida olla olemassakaan, joten suosittelen tutustumista ihan ominpäin, tai sitten englanninkielellä. jos haluaa ekstraa maksaa.


    • istanbuuuul

      Mistäs noita Istanbulkortteja saa? Ja voiko kaksi ihmistä käyttää sitä samaan aikaan? Niin ja mikä on Jeton?

    • 11+8

      Kortteja myydään lähes jokaisessa kioskissa ja joissakin pikkukaupoissakin. Niissä on yleensä isolla teksti "Istanbulkart/ akbil dolum" ja niissä voi myös ladata lisää rahaa kortille. Lentokentällä niitä ei ole ollut myynnissä aiemmin mutta en tiedä mikä tilanne on nyt. Useampikin ihminen voi käyttää samaa korttia mutta vaihtoalennus tulee vain yhdelle.
      Jeton on poletti joilla voi maksaa matkan tramissa, metrossa,
      ja lautoilla. Niitä myydään automaateissa sisäänkäyntien lähellä
      Busseissa vain istanbulkortti, akbil tai elektroninen 1-10 kerran lippu.
      Minibusseissa ja dolmuksissa(kimppataksi) vain raha.

    • istanbuuuul

      Ja tuota istanbul-korttia voi käyttää kaikissa kulkuneuvoissa paitsi minibusseissa ja dolmuksissa? Ymmärsinkö oikein :D

      Mistä muuten tietää että paljon on katetta jäljellä kortissa jos sitä käyttää?

      Kiitos taas paljon jos viitsitte vastailla :P

    • istanbuuuul

      Vielä ihan sellainen kysymys, että millaista keliä Istanbulissa on näinä päivinä? Onko joku hyvä sivusto, jolta näkee luotettavimmin sään ensi viikolle? Oon kattonu eri sivustoja, mutta kaikki näyttää eri säätietoja!

    • 3+4

      Ymmärsit oikein :D

      Kun maksat matkan kortilla niin siinä automaatin näytöllä näkyy ylimpänä matkan hinta ja alempana jäljellä oleva saldo, vilahtaa melko nopeasti joten kannattaa olla tarkkana :) myös latausautomaatista voi saldon tarkistaa kun laittaa kortin siihen. Automaatteja löytyy ainakin Sirkecin lauttasatamasta sekä Sultanahmetin ja Beyazitin trampysäkkien vieresta.

      Tässä linkki sääennusteisiin, on pitänyt aika hyvin paikkaansa.

      http://www.havadurumu15gunluk.net/havadurumu/istanbul-hava-durumu-15-gunluk.html

      Päivisin on ollut lämmintä mutta yöt alkaa olemaan viileitä. Jotain tuulelta suojaavaa vaatetta kannattaa ottaa mukaan.

    • istanbuuuul

      Kiitos taas. :) Tuntuu että koko ajan ois uusia kysymyksiä. :D

      Juuri tossa puhuin muuten yhen turkkilaisen tyypin kanssa joka asuu Istanbulissa ja hää sanoi että siellä on nyt sadellu ja ollu jotain 10-18 astetta, onko toi totta? :O ku tossa sivustolla ainakin sanotaan että siellä on yli 22 ja aika aurinkoisen näköistä.

    • 2+1

      Kysy vaan, mä yritän vastailla :)

      Mä asun euroopan puolella Istanbulia eikä täällä ole satanut lähiaikoina kuin muutamana päivänä parin tunnin ajan. Eilen päivällä oli 29 C ja keskiyöllä 18 C. Nyt 23 C ja aurinko paistaa pilvettömältä taivaalta :))

      • Moi!

        Kerroppa mikä olisi paras (nopein) kulkuväline kentältä hotelliin, joka sijaitsee Hagia Sofian vieressä pohjoispuolella ? Matkustusaika perjantai klo 17.

        Kauanko Hop on-Hop off bussi kiertää reittiään lauantai-aamupäivällä ? Sen takia vaan kysymys kun olen kuullut että Istanbulin ruuhkat ovat erittäin isoja ?


    • 3+5

      Ruuhkaa on. Normaalisti taksi taitaa olla nopein vaihtoehto mutta jos sattuu olemaan joku suurempi liikennetukos niin silloin metro/tram. Sitä on vaan vaikea lentokentällä tietää mitä kaupungissa tapahtuu.

      Hop on-hop off bussi tekee kierroksen n. 90min.

      Vuoden 2011 aikataulu oli tällainen, 2012 en löytänyt mut uskoisin sen pysyneen samana.
      Lähtee tastunnein Sultanahmetista klo 10-18 ja puolelta Taksimista 10.30-18.30 1 tunnin välein

      Marraskuun alusta Sultanahmet 10-16 ja Taksim 10.30-16.30 2 tunnin välein

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      James potkukelkan elokuva tlelee mieleen ... 007 Istanbulissw... suome4nkie4linen nimi: From Russiw With Love.

    • Anonyymi

      Ymmärsit oikein :D

      Kun maksat matkan kortilla niin siinä automaatin näytöllä näkyy ylimpänä matkan hinta ja alempana jäljellä oleva saldo, vilahtaa melko nopeasti joten kannattaa olla tarkkana :) myös latausautomaatista voi saldon tarkistaa kun laittaa kortin siihen. Automaatteja löytyy ainakin Sirkecin lauttasatamasta sekä Sultanahmetin ja Beyazitin trampysäkkien vieresta.

      Tässä linkki sääennusteisiin, on pitänyt aika hyvin paikkaansa.

      https://www.havadurumu15gunluk.info.tr/izmir-tire-hava-durumu

      Päivisin on ollut lämmintä mutta yöt alkaa olemaan viileitä. Jotain tuulelta suojaavaa vaatetta kannattaa ottaa mukaan.

    • Anonyymi00019
      • Anonyymi00020

        Mersin'de güneş her zaman parlar.


      • Anonyymi00021
        Anonyymi00020 kirjoitti:

        Mersin'de güneş her zaman parlar.

        En güzel <a href="https://selcuklusanat.com" title="çerçeve çeşitleri">çerçeve çeşitleri</a> bulmak için web sitemizi ziyaret edin


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      67
      1891
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      54
      1186
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1157
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1117
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1039
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      990
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      955
    8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      952
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      120
      928
    10. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      92
      921
    Aihe