USASSA pärjääminen harvojen herkkua

Suomalaiset USAn top 100 albumilistalla kautta aikojen:
Children of bodom; Blooddrunk 22. 87.
Relentless , reckless forever 42.

HIM : Venus Doom 12. 68.
Dark Light 18. 51. 69. 92. 91. 88. 89. 99. 89. 98. 77. 72. 93.

Nightwish: Dark passion play 84.
Imaginaerum 27. 99.

Näin vaikeaa ja harvinaista on pienestä ja kaukaisesta Suomesta nousta tunnetuksi maailman suurimmilla äänitemarkkinoilla.
15153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Olkaammme iloisia näistäkin sijoituksista, ja onnitteluja tietenkin kyseisille bändeille/muusikoille!

Äänestä

Toivottavasti Imaginaerum-kiertueen jälkeen Nightwish alkaa löytyä jo vähän korkeammalta myyntitilastoissa. Pohjois-Amerikassa on about 25 keikkaa 12.9. - 14.10.

Äänestä

Nightwish jälleen kerran häntäpään pitäjänä mikä ei ole yllätys , onhan se noista bändeistä ylivoimaisesti huonoin.

Äänestä
  • Bändi on tainnut kuitenkin pärjätä jenkkilistoilla paremmin kuin moni odotti, vai mitä?

    Äänestä

  • Miten niin jälleen kerran? Kerro ihmeessä missä kaikissa asioissa ovat häntäpään pitäjinä ja keneen verrattuna? Sinun ilkeilysi ovat aina vain typerämpiä ja huvittavampia. Kuinka pystytkin kaikesta neutraalista ja kantaa mihinkään ottamattomasta tekstistä tekemään armotonta haukkumista? Oikeastihan juuri HIM ja Nightwish ovat kirkkaasti muiden kotimaisten esiintyjien edellä levymyynnin kokonaismäärässä, nimim erkki kuten arvata saattaa.

    Äänestä

Kun miettii mitä roskaa jenkkilistoilla on niin ei ihme että jopa kiteeläisruotsalainen roska meinaa joskus jopa menestyä. Rahaa on varmaan markkinointiin syydetty , toivottavasti ei verovaroja tällä kertaa, sitä on mennyt satuleffoihin jo riittävästi.

Äänestä
  • Verovarojahan ei Imaginaerum-leffaan ole mennyt yhtään, veikkausvaroistahan nuo apurahat jaetaan. Ja sinne syytävät ropojaan kaikki täysin vapaaehtoisesti, toisin kuin verottajalle. Jos et halua tukea suomalaista (elokuva)kulttuuria yms., lopeta lottoaminen. Lakkaa jauhamasta tuota naurettavaa propagandaasi vai oletko todella noin tietämätön juntti?

    https://www.veikkaus.fi/fi/yritys&vpage=tuenjako

    Äänestä

  • VEROT ON MAKSETTU!

    Koeta käsittää asia ja lukea tuoreempia aviiseja.

    Äänestä

Montakohan kertaa tämäkin Nightwish ja verottaja -asia on käsitelty keskustelusivuilla. Kyseessä on yhtyeen ja verottajan välinen tulkintaerimielisyys, mistä Nightwishin yhtiö Scene Nation on valittanut eteenpäin ja bändi tiedottaa avoimesti omilla virallisilla sivuillaan
http://nightwish.com/fi/nw/verottaja
Bändi maksoi vaaditun lisäveron ja ilmeiseti vieläkin odottaa asiassa viimeisen instassin antamaa lopullista ratkaisua.

Äänestä

kummasti bändillä riittää noita "erimielisyyksiä" verottajan kanssa. Eihän se kiva ole niitä maksella.

Äänestä

Mitä onko niillä ollu verojen maksujankin kanssa epäselvyyksiä? enpä oo tiennykään ihme touhua taas.

Äänestä
  • Ymmärtääkseni on ongelma on ollut verottajan päässä. Bänditoiminnan yhtiöittäminen kun on hieman uutta tällä maaperällä.

    Äänestä

Löysin vielä yhden jenkkien listalta Apocalyptica : Worlds collide 57. Täydentäkää jos huomaatte muita virheitä

Äänestä

arvata että verottajallekin kirjoitellana avoimia kirjeitä :)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Jorky kirjoitti:

Suomalaiset USAn top 100 albumilistalla kautta aikojen:
Children of bodom; Blooddrunk 22. 87.
Relentless , reckless forever 42.

HIM : Venus Doom 12. 68.
Dark Light 18. 51. 69. 92. 91. 88. 89. 99. 89. 98. 77. 72. 93.

Nightwish: Dark passion play 84.
Imaginaerum 27. 99.

Näin vaikeaa ja harvinaista on pienestä ja kaukaisesta Suomesta nousta tunnetuksi maailman suurimmilla äänitemarkkinoilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu