Ahmin ja häpeän itseäni.

lady,.

Tämä ongelma alkoi kun muutin pois vanhempieni luota. Aloin syömään epäterveellisesti ja olen aina ollut perso makealle. Aloin lihota hiljalleen vuoden aikana ja huomasin että minulle on alkanut tulla selluliittia reisiin ja peppuun. Painan 58 kiloa, painoni ei niinkään minua huolestuta mutta selluliitti. Teen mallintöitä ja pelkään lihomista koska mallintyöt ovat olleet aina haaveeni ja nyt kun olen niissä jonkun verran menestynyt tuntuu että selluliitti ja lihominen pilaavat kaiken. Tuntuu siltä että jos en saa syödä herkkuja esim. suklaata, karkkia, pikaruokaa niin sitten en syö mitään koska en jaksa vaivautua tekemään kotiruokaa koska olen laiska, eikä oma tekemäni ruoka ole minun mielestäni hyvää.
Luulen että tarvitsen apua.

1

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KANNATTAAKOKEILLA

      Hei Lady,
      luulen, että ongelmasi johtuu pääasiassa liian tiukoista kriteereistä mallintyöstäsi, yksinäisyyden tunteesta ja häpeästä. Jos mahd. niin kannattaa vältellä sellaisia toimettomia koti hetkiä, joilloin tulee ahmittua, yksinäisyyden tunteeseen, kandee keksiä illaksi aktiviteettia ja niin kliseeltä kuin se kuulostaakin, niin säännöllistä syömistä. Itselläni on tuo sama ongelma, joten tiedän mistä puhun, toivottavasti en vaikuta saarnaaja tädiltä ja hae ihmeessä avo- apua ajoissa tuohon, yksin et selviä, esim nimettömänä ryhmäterapiaan, kun haet ajoissa apua, ongelma ei riistäydy käsistä ja pystyt ylläpitämään kauniin mallivartalosi, ilman nälkä-paasto-yli ahminta kausia, vaan nauttia ruuasta ja syömällä säännöllisesti! En tiedä missä asut, mutta joillain paikkakunnilla järjestetään niitä ryhmäterapia tunteja, es. anonyymit ylensyöjät!
      Voimia ja tsemppiä sinulle ja onnea mallimarkkinoillesi!:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      612
      2236
    2. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      108
      1098
    3. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      25
      1085
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      4
      937
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      855
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      86
      845
    7. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      759
    8. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      89
      752
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      725
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      573
    Aihe