Laittain epoksimaalit pohjaan mutta taitaa olla arvokasta? Hintakokemuksia ja mistähän tuota sais edullisimmin? Onko merkkien laaduissa eroja? Suosituksia..
Epoksimaalia pohjaan vai?
Epksimaali
9310
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
POHJA. teräs,kupari,puu,vaneri,näveri,vai mikä,auttas ku tietäs!!
Teollisuusepoksit on ihan hyvää tavaraa, mutta hinta vain noin kolmannes niihin verrattuna jossa paatinkuva purkissa.
Esim Tikkurila Temacoat. Löytyy esim RTV.ltä. Ovat takahuoneessa, ns tavalliselta kuluttajalta piilossa.
Kesällä maksoi 10 kekussa(epolsi kovete) n. 13€ litra.
Myös teollisuus puolelta, teknos inerta primer 5, Nor-maali merkkistä taitaa olla möys. Biltemasta saa halpaa epoksi maalia mutta tuntuu olevan todella litkua, siis tuntuu että maalia on valmiiksi ohennettu reilulla kädellä. Biltemaa en siis suosittele omasta kokemuksesta.
Bilteman epoksimaalia valui sileälle pöydänpinnalle eikä tahdo lähteä irti millään joten luulisin jotta toimivaa.
Miksi haluat laittaa "epoksia" veneenpohjaan? Sisäpuolelle? Ulkopuolelle?, eikö veneessäsi ole gelcoattia ja topcoatia ? Miksi siis epoksia.
Polyesteripohjainen Gelcoat ei ole vedenpitävää.
gelcoat, primer ja eliönestomaali, joka ei ole olenkaan vedenpitävä, muodostavat kyllä näihin pohjiusiin veneen vesilläoloaikoihin aivan riittävät "vedenpitävät" kerrokset.
Tuo epoksin kanssa riehuminen on vähän niin kuin se "pienen asiantuntijaryhmän" riehuminenrungon "liitossaumojen" avaamiseen ja "tarkastamiseen".
Tuo primer on nimenomaan sitä epoksimaalia, joten on edellinenkin saattanut tietämättään riehua sen kanssa..
Siksi ainoastaan epoksia koska se on vedenpitävä.