Ellos yksityislaina/kokemuksia

Kyseliä

Miten helposti tämän saa? Soittelevatko työpaikalle vai voiko palkkaa laittaa vähän yläkanttiin?

8

3537

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kujjhhg

      Tarvitsevat palkasta palkkakuitin. ihan ok juttu, mikäli maksaa ajallaan pois. mutta, jos muutaman päivän myöhässä erä soittelevat, laittavat tekstareita (kova korko).

      olen ylivelkaantunut lainoja jokapuolelta. jos liikaa lainoja, ei kannata ottaa, vaan kannattaa ajoissa olla yhteydessä omaan pankkiin.

    • --

      Saa jos luottotiedot kunnossa. Joskus oli pari pv maksu myöhässä ei mitään muistutuksia.
      Tämä on tietty eri taho joka tarjoaa lainavakuutusta, sanoin että on väärin etteivät poissa työelämästä olevat saa sitä.

      En minäkään ottanut kun he tarjosivat tapaturmavakuutusta.
      On oltava todistus tuloista kun hakee.

    • Huolestunut10989

      Jos sun pitää valehdella palkkasi yläkanttiin niin on aika vastuutonta ja helvetin tyhmää ottaa lainaa..

      • elloslaina

        Ylipäätään tyhmää ja arveluttavaa ottaa Ellos-lainaa. Halvemmalla saa pankista.


    • selvisinsäikähdyksel

      Mulla lainoja 18 eri paikkaan ja tämän lafkan laina oli kalleinta.. lisäksi soittelivat alituiseen ja kauppasivat 700 euron lainaan (kuukausierä 29 euroa) 14 euron takaisinmaksuturvaa. Tuota lainaa jaksoin roikottaa perässäni 6kk, sen jälkeen hermostuin ja otin lastentililtä rahaa ja maksoin sen pois kokonaan.

      Muille firmoille kun makselin luottoja takas, tuli muista paikoista jotain kymppejä takas, mutta ei Ellokseltä tullut edes kirjettä, että velkanne on maksettu pois.

      Selvisin vippihelvetistä ja 32.000 euron lainoista, kun sukulaiseni takasivat järjestelyluoton, jota lyhennän nyt 400 euroa kuussa 7 vuoden ajan.
      En olisi selvinnyt tuosta koskaan ilman apua

      • Anonyymi

        Eli tuo järjestelylaina on jo kolme vuotta sitten maksettu (2019)


    • Anonyymi

      Onko miten nyt näin 2022?

      • Anonyymi

        Tuon Elloksen lainan kanssa?
        Onko millainen tällä hetkellä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3487
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      130
      1875
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      300
      1619
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      79
      1470
    5. 77
      1446
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1166
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1150
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1021
    9. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      67
      1010
    10. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      997
    Aihe