Sairauksien pelko

Mulla on oikeastaan koko elämäni ollut suuri sairauksien pelko. Pelkään kauheasti sairastuvani johonkin pitkäaikaissairauteen. Suuria pelkoja ovat myös pelko raajojen amputoinnista (syystä tai toisesta) tai kuulo- ta näköaistin menetyksestä. Käyn todella usein netissä lukemassa tietoa eri sairauksista ja mulla on koko ajan ahdistunut olo niiden takia. Jos saan kuulla jostain uudesta sairaudesta niin alkaa tuntua kuin tulisi heti ko. sairauden oireita.

Onko muilla tällaista vaivaa? Mitä ihmettä mun pitäisi oikein tehdä, lasketaanko tämä ihan mielisairauden puolelle? Voiko tästä parantua?
3135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Taidat kärsiä pakko-oireisesta häiriöstä. Itsellä on sama, paitsi että minun pelkoni kohdistuvat enemmän psyykkisiin sairauksiin kuin ruumiillisiin. Tiedän että ahdistaa kauheasti, ja siksipä suosittelen että hakeudut lääkäriin. Sieltä osaavat ohjata sinut oikealle henkilölle hoidettavaksi :)

Et ole mielisairas, mutta ahdisushäiriöinen kylläkin. Suosittelenkin että lopetat sen netistä oireiden tai sairauksien etsimisen nyt tähän paikkaan, kokemuksesta voin sanoa ettei muuta kuin pahenna asiaa. Tämä on nykyään hyvin yleistä ympäri maailmaa joten ei kannata hävetä että olisit jotenkin vinksahtanut.

Kannattaa samalla kysyä itseltä että miksi pelkäät? Tietenkin hirveä asiahan se on jos jotain tapahtuu, mutta elämästä on hyvin vaikea ennustaa. Pahoja asioita voi tapahtua, mutta todennäköisesti ei kuitenkaan tapahdu. Suosittelisinkin siis elämästä nauttimiseen. :) Tiedän että tämä teksti saattaa helpottaa, mutta kokemuksella voin sanoa että se on vain hetkellistä. Joten lääkäriin vaan, siellä osaavat kertoa asiat paremmin ja olosi huojentuu, kun et ole muuta kuin normaali ihminen. :)

Äänestä

Kannattaa googlettaa yleistynyt ahdistuneisuushäiriö, siihen liittyy mm tuo sairauksien pelko. Itsekin olen kärsinyt vastaavasta (masennuksen ja sosiaalisten tilanteiden pelkojen ohella), sairauksien pelko on hellittänyt terapian ja lääkkeiden myötä (masennuslääke tarvittaessa rauhoittava). Eli kannattaa käydä juttelemassa mielenterveyden ammattilaisen kanssa :) Yleislääkärikin saattaa osata ohjata eteenpäin, mutta itse suosittelisin ottamaan suoraan yhteyttä mielenterveyshoitoon (omassa tapauksessa lääkäri sanoi vain että "älä stressaa niin paljoa". Pelkoihin ei auta faktat tai rauhoittelu, vaan syyt ajatusten taustalla pitää selvittää... Vasta sitten myös peloista voi päästä eroon. :)

Äänestä

Vastasin tuohon toiseen mutta itselläni on hankalia sairauksia joita en enää jaksa.

Olen miettinyt onko kyseessä syrjäytyneisyys joka voimistaa tuntemuksia vaiko oikeasti joku aspergerin ja autismin tyylien herkkyys tuntemuksille.

Olo on sietämätön.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


8+5 kirjoitti:

Mulla on oikeastaan koko elämäni ollut suuri sairauksien pelko. Pelkään kauheasti sairastuvani johonkin pitkäaikaissairauteen. Suuria pelkoja ovat myös pelko raajojen amputoinnista (syystä tai toisesta) tai kuulo- ta näköaistin menetyksestä. Käyn todella usein netissä lukemassa tietoa eri sairauksista ja mulla on koko ajan ahdistunut olo niiden takia. Jos saan kuulla jostain uudesta sairaudesta niin alkaa tuntua kuin tulisi heti ko. sairauden oireita.

Onko muilla tällaista vaivaa? Mitä ihmettä mun pitäisi oikein tehdä, lasketaanko tämä ihan mielisairauden puolelle? Voiko tästä parantua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu