Lupauduin siihen että keskiraskauden lääkärikäynnillä mukana saa olla max. 5 kandia joista 2 tulee mukaan sisätutkimusta tekemään. En olisi halunnut mutta jotenkin suostuttelun jälkeen taivuin. Hyvähän se on että oppivat mutta hirvittää jos voivat aiheuttaa jotain vahinkoa epäpätevänä tutkimuksen tekijänä? Miten te muut, ootteko antanu kandien tutkia? Jos ahdistun vastaanotolla voinko vielä pöydälle asettuessa perua ja pyytää lääkäriä tekemään tutkimuksen?
Antaisitko kandin tehdä sisätutkimuksen?
13
1252
Vastaukset
- hgfdx
Olen antanut. Parhaiten he tekemällä oppivat ja onhan siinä lääkäri mukana ohjaamassa.
- ju5tyd
Olen antanut, monta kertaa :D Ja meillä äitipolilla ensin tutki lääkäri ja sitten kandi. Tuskinpa ne kandit mitään haittaa sisätutkimuksella saa aikaan ;) Tuleepa tulevaisuudessa parempia lääkäreitä, kun saavat tarpeeksi harjoitella.
- xcsdet
Itse olen hoitaja ja 10 v. tehnyt työtä. Ja vain tekemällä olen oppinut asioita. Olin täysin untuvikko valmistuttuani ja luettuani hoitajaksi. Ei niistä kirjoita ja tenteistä opi kuin perusjutut.
Joten annan aina kandin/opiskelijan "ronkkia" itseäni jos haluat ja kysytään vapaaehtoiseksi. - .......
Kannattaa tietty antaa..:) Lääkäreitä heistäkin tulee ja tietenkin heidän pitää käytännössä saada harjoitella. Se on minusta vaan muodollisuus ja kohteliasta, että sinulta kysytään ja tietty saisi kieltäytyä, mutta en näe oikein syytä siihen. Ainakin saat varmuuden että kaikki on hyvin, kun on asiantuntevia ihmisiä paikalla.
- nomore700
Mä en anna. Minulla oli kerran opiskelija kyttäämässä klinikalla kun olin saanut keskenmenon. Siinä sitten istuin haarat leveenä kun lääkäri tutki ja tämä opiskelija meni oikeen kauemmaksi kattomaan..Oli töykeä ja ylimielinen muutenkin.
Minulla on oikeus kieltäytyä ja tällä kertaa aion niin tehdä. - toukka
Mä oon antanu, ensin teki lääkäri ja sitten kandi. Ei ne varmasti opi muutenkuin ihan käytännössä tekemällä.. Mutta tokihan siitä saa kieltäytyy, jos ei halua, että kandi sitä sisätutkimusta tekee..
- nii-in2012
Aika suurelta kuulostaa mukana oleva porukka, meillä on sanottu että max. yksi opiskelija on mukana. Jos tuntuu pahalta, niin kieltäydy.
Itselleni on ollut ok opiskelijan läsnäolo. Keskenmenoa oli ultraamassa kandi ja rakenneultrassa myöhemmin myös kandi läsnä. Synnytyksessä oli kätilöopiskelija.
Mutta tosiaan suurelta porukalta kuulostaa, joten sekin voi tuntua epämiellyttävältä. Ja asiattomista kokemuksista kannattaa aina kertoa esimiehille.- BrooklynMami
Samaa mielta! Yksi opiskelija on ok, mutta viisi, josta kaksi osallistuu "sorkkimiseen".. Liian monta, ei kiitos.
- Hih hih hih
BrooklynMami kirjoitti:
Samaa mielta! Yksi opiskelija on ok, mutta viisi, josta kaksi osallistuu "sorkkimiseen".. Liian monta, ei kiitos.
Ohan se aika noloa, kun siinä pimppi levällään ja lekuri tunkee miehekkään lentopallonpelaajan nyrkin sisään, niin kandit hihittelee:)
- Foobikko
BrooklynMami kirjoitti:
Samaa mielta! Yksi opiskelija on ok, mutta viisi, josta kaksi osallistuu "sorkkimiseen".. Liian monta, ei kiitos.
Minäkin voisin harkita, että yksi opiskelija tulee mukaan, mutta joku viiden hengen ryhmä tuijottamassa on jo liikaa. Muutenkin olen ahdistunut tällaisessa tilanteessa, minulla on paniikkihäiriö ja sosiaalisten tilanteiden pelko sekä yleisesti poden lääkäripelkoa, että tuntuisi epämiellyttävältä ajatus jostain viiden hengen laumasta. Tuntuu, ettei kukaan ehtisi keskittyä minun rauhoitteluun... Olen sellainen, että olen pyörtynyt lääkärissä ja monta kertaa meinannut pyörtyä.
Hammaslääkäristä (jota siis kammoan yhtä lailla) on opiskelijasta kyllä hyvä kokemus. Mutta häntä oli siellä vain yksi, kun hän oli kesäsijainen. Olin ihan kauhusta sekaisin, kun en ollut käynyt hammaslääkärissä 10 vuoteen, mutta tämä hammaslääkäri oli ihana ihminen ja osasi rauhoitella eikä menettänyt hermojaan, vaikka operaatio piti keskeyttää välillä, kun alkoi pyörryttää. - Foobikko
Foobikko kirjoitti:
Minäkin voisin harkita, että yksi opiskelija tulee mukaan, mutta joku viiden hengen ryhmä tuijottamassa on jo liikaa. Muutenkin olen ahdistunut tällaisessa tilanteessa, minulla on paniikkihäiriö ja sosiaalisten tilanteiden pelko sekä yleisesti poden lääkäripelkoa, että tuntuisi epämiellyttävältä ajatus jostain viiden hengen laumasta. Tuntuu, ettei kukaan ehtisi keskittyä minun rauhoitteluun... Olen sellainen, että olen pyörtynyt lääkärissä ja monta kertaa meinannut pyörtyä.
Hammaslääkäristä (jota siis kammoan yhtä lailla) on opiskelijasta kyllä hyvä kokemus. Mutta häntä oli siellä vain yksi, kun hän oli kesäsijainen. Olin ihan kauhusta sekaisin, kun en ollut käynyt hammaslääkärissä 10 vuoteen, mutta tämä hammaslääkäri oli ihana ihminen ja osasi rauhoitella eikä menettänyt hermojaan, vaikka operaatio piti keskeyttää välillä, kun alkoi pyörryttää.Lisään vielä sen verran, ettei sinun potilaana tarvitse tuntea olevasi vastuussa opiskelijoiden oppimisesta. Jos he eivät saa harjoitella sinulla, niin kyllä he jollain muulla saavat ja varmasti oppivat ihan tarpeeksi monessa tilanteessa. Jokaisella on oikeus päättää, haluaako tutkimuksiin mukaan miten ison joukkion porukkaa.
- nanne90
Mulla oli ä-polilla tänään 3 kandia lääkärin lisäksi. Kaksi harjoitteli kirjaamaan tietoja ylös ja yksi teki sisä- ja ulkotutkimuksen (lääkäri teki siis ensin ja kandi koitti perässä samat hommat lääkärin opastuksella). Lääkäri huomioi minut hienosti ja opasti myös kandeja miten kuuluu potilasta kohdella. Olin polilla pari tuntia ja sinä aikana sain sen käsityksen että jokainen kandi sai vuorollaan "oman potilaan", eli kaikki kolme eivät minua ainakaan tunkeneet kokeilemaan tai ihan liki katsomaan. En usko että niin kävi muidenkaan kohdalla. Tuntuivat fiksuilta kaikki. Keskenkasvuiset tirskujat voi passittaa takaisin luentosaliin opiskelemaan ensinnä hyvän käytöksen ja ammattietiikan perusteita.
- Anonyymi
Eikös ne teidän miehet ole koskaan sormillaan teidän värkkejä rassanneet?
Kyllä mun mies ainakin siellä on sormineen ollu ja jos se osaa sen osaa kyllä joku lääkäriksikin opetteleva.
Eikä lääketieteeseen kuulu mikään tirskuminen tqi missään kehuskelu mitä tehny,vaitiolovelvollisuus on heti opetettu kun alkaa lääkäriksi opiskella se tärkeää!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus54009Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va872072Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J50856- 47784
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?184738Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va34738Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35732Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119715- 35674
Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?
Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97127648