Pikkumetsän esiopetuksen tehtäväkirja

Turhamainenko

Onko kukaan muu vanhempi ostanut lapselleen esiopetukseen suunnattua pikkumetsänkkk tehtäväkirjaa, koska päiväkoti/esikoulu ei niitä lapsille hanki.

Lapsemme tykkää kovasti tehdä tehtäviä yms. asioita ja päätin hankkia kirjan kotona tehtäväksi.

3

2285

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksiltohelsingistä

      sehän on hyvä idea, jos sitä samaa ei käytetä eskarissa :) itse käytän eskariryhmässäni pikkumetsää nyt jo useampana vuonna peräkkäin, pidän siitä ja sen selkeästä rakenteesta.
      toisissa eskariryhmissä toimitaan kirjojen suhteen eritavalla, käytössä voi olla joku muu kirja esim. salainen maa tai eskari- sarjat. tai sitten opettajat voivat kerätä tarvittavat materiaalit esim. monistamalla, tai osittain itse tekemällä lasten kanssa.

      jos haluat nyt olla vielä vähän turhamaisempi (jota en pidä huonona asiana ajatellen lapsesi kehitystä..) voit ottaa huomioon sen, että kirjaan kuuluu opettajan opas, jossa neuvotaan miten tehtäviä avataan lapsille vielä enemmän. itse en opetuksessa noudata orjallisesti opeoppaiden ohjeita vaan sovellan itse aika paljon.
      Eli pikkumetsän tehtävä kirjan tehtävät eivät ole pelkästään sitä miltä ne nopeasti katsottuna näyttävät. käy vaikka selailemassa WSOY:llä (jos asut pk seudulla, niin löytyy bulevardilta keskustasta...) ope opasta niin osaat vielä enemmän :)

      kiteytetysti 'kynällä tehtävien' osuuksien lisäksi, asioista ja tehtävistä keskustellaan lasten kanssa, lasketaan lukumääriä, tavuja ja kirjaimia, opitaan paikan määreitä ja järjestyslukuja, vertaillaan yhtäläisyyksiä ja erilaisuuksia, ja opitaan perustelemaan valintoja, käyttämään muistia ja noudattamaan ohjeita ryhmässä (esim. väritä toinen perhonen keltaiseksi ja toinen punaiseksi sekä myllyhiiren paita vihreäksi) tämä tehtävä löytyy kirjan alkuosasta, oisko n. sivu 9? ) .

      tuossa muutamia esimerkkejä. :)
      hauskaa syksyä :)

    • eräs mamma

      Hei, lapsellani on tuo koulussa ja on oikein hyvä esikoululaiselle, suosittelen.

    • Anonyymi

      Ffhdgxh'jchhgvvvvhbchvbvvvbvjzdtgjcuuchchhvghcchvvhvcub"🎟️🌎🌍🥾🛍️🛍️👢🥾🛍️🤔🔔👝🥾🥦🥾🔔👝🥣🥦🥾🥦🥣🛍️🤔🥦🥣🛍️🛍️🥣🥦🥣🛍️🥾👢👝🥣🛍️🛍️🥣

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      345
      1276
    2. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      763
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      55
      738
    4. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      735
    5. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      643
    6. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      59
      616
    7. 45
      614
    8. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      601
    9. 56
      596
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      43
      550
    Aihe