Mistä löytää Euroopan junamatkojen hintoja?

Reissumies_88

Moi!

Tiedän paljon hyviä sivustoja, joilta löytyy hyvin Euroopan junien aikatauluja, kuten vaikkapa www.db.de

En kuitenkaan tiedä, että mistä löytää kyseisten junamatkojen hinnastoa...

Olisin pian matkustamassa junalla Kiovasta Slovakian Kosiceen, ja olisi kiva saada tietää etukäteen, että paljonko tämä matka maksaa?

Jos joku sattuu tietämään sivun, jolta löytyy aikataulujen lisäksi myös hinnat, niin olisin hyvin kiitollinen! =)

5

1207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paa-vo

      Normaalisti tämä olisi suht. kallis kansainvälinen lippu, jota ei pysty ostamaan netin kautta eikä näin ollen tarkempia hintatietojakaan saa. On kuitenkin olemassa muu vaihtoehto.

      Ratkaisu sinulle: Osta Ukrainan rautateiden oma lippu, jolla saavut Slovakian rajan ulottuville ja sitten vasta jatkat eri lipulla eteenpäin.

      Mene osoitteeseen http://booking.uz.gov.ua/en/
      Täytä tiedot: lippu Kyiv - Chop. Saat ensin aikatauluja, sitten lisätiedot. Hinta, kuten näet, on varsin edullinen, halvin lippu ja yksinkertainen makuupaikka irtoavat yhteishintaan 8 euroa. Varoitus: Matkan kesto 15 tuntia.

      Chop on siis rajakaupunki Ukrainan puolella. Sieltä on sitten junia Slovakiaan, rajan takana ollaan kuuden minuutin kuluttua. Paikkakunnan nimi on Čierna n.Tisou ja sieltä slovakialainen lippu Kosiceen maksaa vajaat viisi euroa (4,75). Senkin voi periaatteessa ostaa netin kautta http://www.zssk.sk/en - ainoastaan se muutaman kilometrin pätkä Chop - Čierna jää ostettavaksi matkan aikana.

    • Reissumies_88

      Kiitos Paa-vo!!!

      En odottanut saavani näin asiantuntevaa vastausta! =) Tästä oli minulle paljon apua! Kiitos! =)

    • gffgfgf

      www.bahn.de löytyy Saksan rautateiden aikataulut ja hinnat tarjouksineen.

      • Kuten myös

        Kuten myös tuolta db.de sivulta..., kummastakin päätyy samaan paikkaan ja voi hakea hinnat sekä ostaa junaliput netistä, paikoin myös Saksalaisen kohdekaupungin paikallispäivälipun samaan lippuun.

        Huomattavaa, että halvemmalla saa kun ostaa IC tai ICE juniin liput viikko-pari ennen matkaa, niin saa selkeästi halvemmalla, kuin just ennen lähtöä (ja on halvemmat kuin R tai RE junaan samalla reitillä). Tosin näissä lipuissa on huonommat muutosoikeudet.

        Silloin kun tuolta sivustolta et suoraan saa matkan hintaa koko matkalle, pitää sitä jatkoosuutta hakea seuraavan vaihtopaikan rautatiefirman sivuilta.

        Myös VR myy ulkomaisia lippuja
        http://www.vr.fi/fi/index/matkakohteet/eurooppa/junaliput.html
        Euroopan aikatauluja
        http://www.railfaneurope.net/links.html


      • Paa-vo.
        Kuten myös kirjoitti:

        Kuten myös tuolta db.de sivulta..., kummastakin päätyy samaan paikkaan ja voi hakea hinnat sekä ostaa junaliput netistä, paikoin myös Saksalaisen kohdekaupungin paikallispäivälipun samaan lippuun.

        Huomattavaa, että halvemmalla saa kun ostaa IC tai ICE juniin liput viikko-pari ennen matkaa, niin saa selkeästi halvemmalla, kuin just ennen lähtöä (ja on halvemmat kuin R tai RE junaan samalla reitillä). Tosin näissä lipuissa on huonommat muutosoikeudet.

        Silloin kun tuolta sivustolta et suoraan saa matkan hintaa koko matkalle, pitää sitä jatkoosuutta hakea seuraavan vaihtopaikan rautatiefirman sivuilta.

        Myös VR myy ulkomaisia lippuja
        http://www.vr.fi/fi/index/matkakohteet/eurooppa/junaliput.html
        Euroopan aikatauluja
        http://www.railfaneurope.net/links.html

        > Huomattavaa, että halvemmalla saa kun ostaa IC tai ICE juniin liput viikko-pari ennen matkaa, niin saa selkeästi halvemmalla, kuin just ennen lähtöä (ja on halvemmat kuin R tai RE junaan samalla reitillä).

        Jos tarkoitus on saada tosi edulliset liput bahn.de sivuston välityksellä, kannattaa olla vieläkin nopeampi. Parhaat tarjoushinnat saa tasan kolme kuukautta ennen lähtöä, tämän jälkeen hintataso rupeaa selvästi nousemaan.

        Esim. tänään (6.01.2013) saa liput Berliinistä Baseliin (Sveitsi) ICE-junalla:
        - lauantaille 6. huhtikuuta: 44 eurolla
        - lauantaille 23. maaliskuuta hintaan 59 - 99 euroa
        - lauantaille 19 tammikuuta hintaan 99 - 119 euroa.

        Kannattaa siis olla tosi nopea.
        Keskellä viikkoa hinnat saattavat olla edullisempia lyhyemmälläkin aikavälillä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      11
      2919
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2527
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1393
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1330
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1211
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      959
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      124
      863
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      32
      786
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      27
      635
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      58
      606
    Aihe