Moi!
Tiedän paljon hyviä sivustoja, joilta löytyy hyvin Euroopan junien aikatauluja, kuten vaikkapa www.db.de
En kuitenkaan tiedä, että mistä löytää kyseisten junamatkojen hinnastoa...
Olisin pian matkustamassa junalla Kiovasta Slovakian Kosiceen, ja olisi kiva saada tietää etukäteen, että paljonko tämä matka maksaa?
Jos joku sattuu tietämään sivun, jolta löytyy aikataulujen lisäksi myös hinnat, niin olisin hyvin kiitollinen! =)
Mistä löytää Euroopan junamatkojen hintoja?
5
1237
Vastaukset
- Paa-vo
Normaalisti tämä olisi suht. kallis kansainvälinen lippu, jota ei pysty ostamaan netin kautta eikä näin ollen tarkempia hintatietojakaan saa. On kuitenkin olemassa muu vaihtoehto.
Ratkaisu sinulle: Osta Ukrainan rautateiden oma lippu, jolla saavut Slovakian rajan ulottuville ja sitten vasta jatkat eri lipulla eteenpäin.
Mene osoitteeseen http://booking.uz.gov.ua/en/
Täytä tiedot: lippu Kyiv - Chop. Saat ensin aikatauluja, sitten lisätiedot. Hinta, kuten näet, on varsin edullinen, halvin lippu ja yksinkertainen makuupaikka irtoavat yhteishintaan 8 euroa. Varoitus: Matkan kesto 15 tuntia.
Chop on siis rajakaupunki Ukrainan puolella. Sieltä on sitten junia Slovakiaan, rajan takana ollaan kuuden minuutin kuluttua. Paikkakunnan nimi on Čierna n.Tisou ja sieltä slovakialainen lippu Kosiceen maksaa vajaat viisi euroa (4,75). Senkin voi periaatteessa ostaa netin kautta http://www.zssk.sk/en - ainoastaan se muutaman kilometrin pätkä Chop - Čierna jää ostettavaksi matkan aikana. - Reissumies_88
Kiitos Paa-vo!!!
En odottanut saavani näin asiantuntevaa vastausta! =) Tästä oli minulle paljon apua! Kiitos! =) - gffgfgf
www.bahn.de löytyy Saksan rautateiden aikataulut ja hinnat tarjouksineen.
- Kuten myös
Kuten myös tuolta db.de sivulta..., kummastakin päätyy samaan paikkaan ja voi hakea hinnat sekä ostaa junaliput netistä, paikoin myös Saksalaisen kohdekaupungin paikallispäivälipun samaan lippuun.
Huomattavaa, että halvemmalla saa kun ostaa IC tai ICE juniin liput viikko-pari ennen matkaa, niin saa selkeästi halvemmalla, kuin just ennen lähtöä (ja on halvemmat kuin R tai RE junaan samalla reitillä). Tosin näissä lipuissa on huonommat muutosoikeudet.
Silloin kun tuolta sivustolta et suoraan saa matkan hintaa koko matkalle, pitää sitä jatkoosuutta hakea seuraavan vaihtopaikan rautatiefirman sivuilta.
Myös VR myy ulkomaisia lippuja
http://www.vr.fi/fi/index/matkakohteet/eurooppa/junaliput.html
Euroopan aikatauluja
http://www.railfaneurope.net/links.html - Paa-vo.
Kuten myös kirjoitti:
Kuten myös tuolta db.de sivulta..., kummastakin päätyy samaan paikkaan ja voi hakea hinnat sekä ostaa junaliput netistä, paikoin myös Saksalaisen kohdekaupungin paikallispäivälipun samaan lippuun.
Huomattavaa, että halvemmalla saa kun ostaa IC tai ICE juniin liput viikko-pari ennen matkaa, niin saa selkeästi halvemmalla, kuin just ennen lähtöä (ja on halvemmat kuin R tai RE junaan samalla reitillä). Tosin näissä lipuissa on huonommat muutosoikeudet.
Silloin kun tuolta sivustolta et suoraan saa matkan hintaa koko matkalle, pitää sitä jatkoosuutta hakea seuraavan vaihtopaikan rautatiefirman sivuilta.
Myös VR myy ulkomaisia lippuja
http://www.vr.fi/fi/index/matkakohteet/eurooppa/junaliput.html
Euroopan aikatauluja
http://www.railfaneurope.net/links.html> Huomattavaa, että halvemmalla saa kun ostaa IC tai ICE juniin liput viikko-pari ennen matkaa, niin saa selkeästi halvemmalla, kuin just ennen lähtöä (ja on halvemmat kuin R tai RE junaan samalla reitillä).
Jos tarkoitus on saada tosi edulliset liput bahn.de sivuston välityksellä, kannattaa olla vieläkin nopeampi. Parhaat tarjoushinnat saa tasan kolme kuukautta ennen lähtöä, tämän jälkeen hintataso rupeaa selvästi nousemaan.
Esim. tänään (6.01.2013) saa liput Berliinistä Baseliin (Sveitsi) ICE-junalla:
- lauantaille 6. huhtikuuta: 44 eurolla
- lauantaille 23. maaliskuuta hintaan 59 - 99 euroa
- lauantaille 19 tammikuuta hintaan 99 - 119 euroa.
Kannattaa siis olla tosi nopea.
Keskellä viikkoa hinnat saattavat olla edullisempia lyhyemmälläkin aikavälillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812946Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka582338Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482007- 1151747
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261709Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661327
- 591263
- 681253
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781203