Tarvitseeko fretti välttämättä häkin?

neuvokaa

Fretin omistajat kertokaa! Täytyykö fretille hankkia häkki, jos eläin osaa käydä hiekkalaatikolla? Eli siis voiko fretti olla asunnossa samalla tavalla kuin kissa ja koira? Voiko fretin jättää useammaksi tunniksi asuntoon irti niin, että ihmisiä ei ole paikalla? Haaveilen fretistä, mutta en haluaisi sulkea sellaista eläintä häkkiin...

9

1560

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rosa

      Riippumatta siitä osaako Fretti käydä hiekkalaatikolla itse en sulkisi sitä ikinä häkkiin, enkä ymmärrä ihmisiä jotka niin tekevät. Häkki on hyvä nukkkumapaikka ja monet fretit pitävät siitä todella paljon kun sinne on vapaa pääsy myös ulos milloin haluaa. Itse pidän tulevan frettini vapaana kokoasunnossa, mutta täysin vapaana pidettäessä pitää muistaa tehdä siitä täysin turvallinen ympäristö fretille, jottei ikäviä tapaturmia tapahdu kuten esimerkiksi suolitukos, tippuminen korkealta tai juuttuminen pieneen koloon joka on jäänyt tukkimatta. Toinen todella hyvä vaihtoehto on oma frettihuone, joka on ihan vaan freteille ja sisustettu niiden tarpeiden mukaisesti. Omasta huoneesta Frettien tulisi päästä kumminkin jaloittelemaan muualle asuntoon, koska ne ovat todella uteliaita eläimiä ja niiden tulisi saada osallistua perheen arkeen täysivaltaisina jäseninä. omaa huonetta en suosittele mikäli on vain yksi Fretti, koska se varmasti tuntee olonsa yksinäiseksi ja eristetyksi muusta perheestä. Itselläni ei ainakaan olisi sydäntä sulkea pientä yksinäistä frettiä eri huoneeseen yöksi.

      • kokemuksella

        Joo, ja jos fretilla on oma huone, osta huoneeseen teräsovi, koska fretti raapi sen pilalle. Muista kivilattiat. Kokemuksella.


      • Anonyymi

        Olen hakimmassa frettiä ja ajattelin häkkiä kun olen koulussa


    • myös kokemuksella

      Taitaapi frettisi olla melko tylsistynyt jos oven raapii piloille.
      Meillä oviaukossa n. 1m korkea portti, fretti näkee muualle ja me fretit hyvin. Usein myös muovinen lattiamatto on hyvä alusta, laminaatti tai parketti saattaa kärsiä fretit pissoista..

      • kokemuksella

        Hän ei viihty yhtään omassa huonessa. Raapiminen alkaa välittömästi. Se halua aina olla vapana. Huom. huone on 19m2. Kohtalaisen kokoinen.


    • myös kokemuksella

      Ei se huoneen koko siitä kivaa tee, vaan ne aktiviteetit mitä huoneessa on/jos on.

    • kokemuksella

      On kiipeily telineitä ja leluja. Pehmusteita ja tyynyjä. Hyllyjä ja kaappeja. Joka paikka se saa mennä, mutta kun se halua itse päättä missä se nyt nukkuu.

      • Syanidi

        Ketjun aloittajalle ja muillekin. Tässä frettiblogissa kerrotaan elämästä kahden tyttöfretin kanssa, jotka elävät koko asunnossa vapaana eivätkä varmaan edes ole häkkiä nähneetkään. Fretit ovat sisäsiistejä eivätkä pure, ovat leikkisiä, seurallisia, iloisia ja onnellisia saadessaan olla koko ajan vapaana mukana perheen arjessa ja osallistua talon puuhiin. Fretti ei missään nimessä ole häkkieläin tai sinne kuulu oli se sitten sisäsiisti tai ei. Useimmat, SFL ry:n virallisilta kasvattajilta ostetut fretit ovat laatikkosiistejä jo uuteen kotiin muuttaessaan, vaikka opetus uudessa kodissa jatkuukin.

        Frettiblogin osoite on siis www.taskuvarkaani.blogspot.com


    • Anonyymi

      fretti ei saa olla häkissä vaan mieluiten omassa huoneessa koska fretit stressaantuu ja kuolee

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2482
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      301
      2084
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      23
      1872
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1615
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      24
      1475
    6. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1366
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1339
    8. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      38
      1315
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1295
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1076
    Aihe