Tarvitseeko fretti välttämättä häkin?

neuvokaa

Fretin omistajat kertokaa! Täytyykö fretille hankkia häkki, jos eläin osaa käydä hiekkalaatikolla? Eli siis voiko fretti olla asunnossa samalla tavalla kuin kissa ja koira? Voiko fretin jättää useammaksi tunniksi asuntoon irti niin, että ihmisiä ei ole paikalla? Haaveilen fretistä, mutta en haluaisi sulkea sellaista eläintä häkkiin...

9

1595

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rosa

      Riippumatta siitä osaako Fretti käydä hiekkalaatikolla itse en sulkisi sitä ikinä häkkiin, enkä ymmärrä ihmisiä jotka niin tekevät. Häkki on hyvä nukkkumapaikka ja monet fretit pitävät siitä todella paljon kun sinne on vapaa pääsy myös ulos milloin haluaa. Itse pidän tulevan frettini vapaana kokoasunnossa, mutta täysin vapaana pidettäessä pitää muistaa tehdä siitä täysin turvallinen ympäristö fretille, jottei ikäviä tapaturmia tapahdu kuten esimerkiksi suolitukos, tippuminen korkealta tai juuttuminen pieneen koloon joka on jäänyt tukkimatta. Toinen todella hyvä vaihtoehto on oma frettihuone, joka on ihan vaan freteille ja sisustettu niiden tarpeiden mukaisesti. Omasta huoneesta Frettien tulisi päästä kumminkin jaloittelemaan muualle asuntoon, koska ne ovat todella uteliaita eläimiä ja niiden tulisi saada osallistua perheen arkeen täysivaltaisina jäseninä. omaa huonetta en suosittele mikäli on vain yksi Fretti, koska se varmasti tuntee olonsa yksinäiseksi ja eristetyksi muusta perheestä. Itselläni ei ainakaan olisi sydäntä sulkea pientä yksinäistä frettiä eri huoneeseen yöksi.

      • kokemuksella

        Joo, ja jos fretilla on oma huone, osta huoneeseen teräsovi, koska fretti raapi sen pilalle. Muista kivilattiat. Kokemuksella.


      • Anonyymi

        Olen hakimmassa frettiä ja ajattelin häkkiä kun olen koulussa


    • myös kokemuksella

      Taitaapi frettisi olla melko tylsistynyt jos oven raapii piloille.
      Meillä oviaukossa n. 1m korkea portti, fretti näkee muualle ja me fretit hyvin. Usein myös muovinen lattiamatto on hyvä alusta, laminaatti tai parketti saattaa kärsiä fretit pissoista..

      • kokemuksella

        Hän ei viihty yhtään omassa huonessa. Raapiminen alkaa välittömästi. Se halua aina olla vapana. Huom. huone on 19m2. Kohtalaisen kokoinen.


    • myös kokemuksella

      Ei se huoneen koko siitä kivaa tee, vaan ne aktiviteetit mitä huoneessa on/jos on.

    • kokemuksella

      On kiipeily telineitä ja leluja. Pehmusteita ja tyynyjä. Hyllyjä ja kaappeja. Joka paikka se saa mennä, mutta kun se halua itse päättä missä se nyt nukkuu.

      • Syanidi

        Ketjun aloittajalle ja muillekin. Tässä frettiblogissa kerrotaan elämästä kahden tyttöfretin kanssa, jotka elävät koko asunnossa vapaana eivätkä varmaan edes ole häkkiä nähneetkään. Fretit ovat sisäsiistejä eivätkä pure, ovat leikkisiä, seurallisia, iloisia ja onnellisia saadessaan olla koko ajan vapaana mukana perheen arjessa ja osallistua talon puuhiin. Fretti ei missään nimessä ole häkkieläin tai sinne kuulu oli se sitten sisäsiisti tai ei. Useimmat, SFL ry:n virallisilta kasvattajilta ostetut fretit ovat laatikkosiistejä jo uuteen kotiin muuttaessaan, vaikka opetus uudessa kodissa jatkuukin.

        Frettiblogin osoite on siis www.taskuvarkaani.blogspot.com


    • Anonyymi

      fretti ei saa olla häkissä vaan mieluiten omassa huoneessa koska fretit stressaantuu ja kuolee

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      162
      13814
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      82
      9981
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      100
      9196
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8309
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      47
      6823
    6. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      43
      6593
    7. 151
      6216
    8. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      97
      5146
    9. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3955
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      405
      1349
    Aihe