Ja mihin? Sippola on luvannut kahdessa vuodessa saattaa kepun velattomaksi.
Paljonko kepulla on velkaa?
Mistä kertyneet?
1273
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
On velkaa
Mutta on saatavaakin:
Uusi puku ja uudet kengät pitäisi saada
Siihen mistä kertyi yksi vastaus on Vanhasen typerä presidentinvaalikampanja. Velanmaksukyky tietenkin heikkeni kun Kalli laukaisi vaalirahoitustutkinnan ja kepu menetti rahoittajansa. Paha niitti oli myös eduskuntavaalien tulos, jonka seurauksena kepu menetti valtavasti puolue-ja lehdistötukea. Apollonkadun toimistokin oli kepulla myynnissä ja väkeä pantiin pois vaalitappion jälkeen.
Ehkäpä miljonäärijussi maksaa kepun velattomaksi omasta pussistaan?
Puoluesihteeri Timo Laanisen puheesta kesän 2012 puoluekokouksessa:
"Toukokuun lopussa puolueella oli vierasta pääomaa 1,475 miljoonaa euroa ja yhtiöillä konsernin ulkopuolista velkaa 71 000 euroa. Tämä tekee yhteensä
1 546 000 euroa. Toukokuun lopussa puoluekonsernilla oli näin ollen 692 000 euroa vähemmän velkaa kuin puoluekokouskauden alussa. Kesäkuun loppuun mennessä puolueen velka pienenee vielä tuon edellä mainitun bullet-lainan maksun ansiosta 200 000 euroa."
http://www.keskusta.fi/Suomeksi/topmenu/Media.iw3?showmodul=149&newsID=eba77fdc-00e9-492c-8698-5f987a9f48fa
Laanisen mainitsema vertauskohta puoluekokouskauden alku oli kesä 2010, joten entisellä maksutahdilla kepun saattaminen velattomaksi ei onnistu kahdessa vuodessa, vaan vuosia tarvitaan neljä.
Toisaalta varaa velanmaksutahdin kiristämiseen on. Puolueet saavat nimittäin joka vuosi puoluetukea 180.000 euroa kansanedustajaa kohti, josta summasta puolet on varsinaista puoluetukea ja toinen puoli viestintätukea. Vaikka vain tuon varsinaisen puoluetuen osuuden saisi käyttää velkojenmaksuun, rahat riittäisivät silti mainiosti:
35 kansanedustajaa x 90.000 euroa x 2 vuotta = 6,3 miljoonaa euroa!
Hoitaako kepu velkansa kahdessa vuodessa? Ja mitä merkitystä sillä on, hoitaako vai ei? Sipilä on sanonut, että hänet saa erottaa, jos tuo(kaan) tavoite ei onnistu. Mitä merkitystä tuollaisilla lapsellisilla lausunnoilla on? Ei mitään?
Eikö ne velat kasva korkoakin?
Kuten yhdellä entisellä esimiehelläni Esko Aholla oli tapana sanoa, menestys tulee ennen työtä vain sanakirjassa. Niinpä toivotankin meille kaikille oikein työntäyteistä puoluekokousta!
Noin siis keskustan puoluesihteeri.
Ja nyt keskustan valituksi tullut puheenjohtaja anoo itselleen aikaa toteuttaa itseään ikään kuin svusta katsellen koko keputouhua.. Taitaa olla Sipilällä metodit hakusessa? Jäätteenmäkikin huomautti, ettei puheenjohtaja voi vetäytyä sivuun niin, että hänen nimeäänkään ei kohta kukaan muista.
http://lehtilehti.fi/2010/09/vanhanen-harkitsee-oikeustoimia-jonkkaa-vastaan/
On se hurja.
Eipä uskaltanut nostaa oikeuskannetta, kun olisi koko totuus paljastunut ja sitähän ei kepu-vanhanen taas halunnut!
Kepullanon velkaa melkein kaksi miljoonaa euroa. Rahaa ei ole edes kuntavaalikampanjaan.
Pelkät velan korot noin 100.000 egee vuodessa, siihen päälle velan lyhennykset ja kaikki muut normaali menot..
Eli ei kepu selviä veloistaan, kun rahoittajat katosivat KMS touhujen mukana ja noutaja tuli eräälle...
ei ymmärrä rahan päälle mitään? Nehän on oppineet hakemaan sossusta kun rahaa tarviivat?
Jos vuositulot ovat 10 miljoonaa ja velkojen korot 100 tonnia, niin se on punikille hirmuinen ongelma?
velat maksett..
Keskusta on nyt velaton puolue, keskustan puoluesihteeri Timo Laaninen vahvistaa.
Pitkäaikainen pankkivelka on maksettu kokonaan pois tämän syksyn 2013 aikana, Laaninen kertoo.
http://www.suomenmaa.fi/etusivu/6638598.jpg