Hylätty koska "tunnistetarra" puuttuu

Tarraton kuski :(

Eikä vituta paljoa. :D

Jossain ovenpielessä pitäisi joku ihmeen tarra olla, hyvin on kelvannut ilmankin 4 aikaisempaa vuotta...

Tarran olemassaolo varmasti kohentaisi auton tieliikennekelpoisuutta ja turvallisuutta liikenteessä huomattavasti. :)

16

7412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turunpiispa

      Eli et tiedä mistä tarrasta on kysymys, saatika missä sellainen on ja miltä se näyttää. Silti tiedät, että aikaisemmissakaan katsastuksissa se ei ole ollut paikallaan? Täällähän on loogisten perustelujen maailmanmestari vauhdissa. Tarrat voivat ovenpielistä revetä koska hyvänsä, jos vaikka turvavyön solki raapaisee sopivasti.

      Käyt merkkiedustajan luona ja tilaat uuden tarran, pyydät mukaan paperin jossa ilmoitetaan että tarra on tilattu > käyt hakemassa konttorilta paperit ja matka jatkuu. Turhaa juoksemista kyllä, mutta ei ehkä kuitenkaan maailman suurin kärsimys?

      Hylkäysperusteeksi tuo valmistajan kyltti on naurettava, mutta minkäs teet kun TraFin norsunluutornista on tällaiset määräykset ilmoitettu. Asiakaspalvelun huomioiva asema antaa tällaisen jälkitarkastuksen ilmaiseksi (mikäli muuta vikaa ei havaittu). Jos veloittavat jotain, niin vie autosi jatkossa muualle.

    • Aloituspostaaja

      Kyllä minä nyt autoani sen verran silmällä pidän kuitenkin, että olen huomannut ettei siinä kohdassa tarraa ole ennenkään ollut, mistä katsastusmies sitä vaati löytyvän.

      Autossa ei ollut muuta vikaa. Katsastuksen tarkoituksena on kai valikoida pois liikennekelvottomat autot liikenteessä. Ilmeisesti tämä tarra on erittäin tärkeä, että autoni on liikennekelpoinen. Eivät auton jälleenmyyjätkään liikkeessä tiedä mikä ihmeen tarra sielä pitäisi olla...

      Samaa katsastuskonttoria en todellakaan enää käytä.

      • 878juu

        Joka autossa on tarrat ja meistaukset jotka yksilöivät sen. Että erotttuu naapurin kaarasta. Ne ja niiden sijainnit löytyy vaikka ohjekirjasta ja niiden pitää olla kunnossa. Monessakin autossa yksilöintitieto on tarralla ja vain runkonumero meistattuna


      • Autoilija vai?

        Jos Kyseessä on valmistajan "kilpi" joka puuttui niin siitä näkyy auton massatiedot. Oma, yhdistelmä ja akselimassat Samoin siinä yksilöidään auto johon se kuuluu eli siinä on valmistenumero ja tyyppihyväksyntänumero ja esim BMW:n tapauksessa siitä löytyy myös moottorin tunnus jonka perusteella varmistetaan auton moottorin versiot. Jos tuota tietoa ei ole niin ei voida varmistua siitä että kyseisessä autossa on sallittu tavallista suuremmat happiarvot. Mikä taas tekee katsatuksesta hankalaa.

        Massatietojen olemassaolo tulee varmistaa joka katsastuksesta. Tämä siitä syystä että varmistutaan rekisteriotteen tietojen vastaavan todellisuutta. Myös jos auto myydään eu:n alueelle niin sen maan virkamies tarkistaa auton massatietojen olevan rekisteriotteessa samat kuin mitä valmistaja on merkannut autoon.'
        Suomessa nämä tiedot vaikuttavat muunmuassa CO2 arvon kautta verotukseen, sillä jos auton massat kasvaa niin niin kasvaa myös CO2 jolloin verot nousee. Tietysti myös kyse on kuormauksesta sillä kokonaismassa ja akselimassat rajoittavat kuormausta ja yhdistelmämassa vetokykyä.


      • Shaker

        "Katsastuksen tarkoituksena on kai valikoida pois liikennekelvottomat autot liikenteessä. Ilmeisesti tämä tarra on erittäin tärkeä, että autoni on liikennekelpoinen."

        Kyllä, mutta katsastuksella on monia muitakin tehtäviä. Yksi on esimerkiksi karsia liikenteestä pois autoja, joiden verot tai vakuutukset ovat maksamatta. Nekään eivät vaikuta liikenneturvallisuuteen, mutta ovat tärkeitä tehtäviä.


    • 87k

      Kuten sanottu, se on ihan katsastajasta ja asemasta kiinni mitä vikoja katsotaan

      Esim itseltäni on jäänyt tarkistamatta seuraavat asiat:

      Käsijarrun toiminta

      Ohjauslukon toiminta

      Avaimen poisto koneen käydessä

      Runkonumero

      Akun kiinnitys

      Tuulilasinpesin

      Äänimerkinantolaite

      Turvavöiden toiminta

      ABS-järjestelmän testaus

      Ja varmaan joitain muitakin pieniä

      Joku katsastaja olisi noi testannut, mutta muutamat eivät

      • Autoilja vai?

        Ei kannata varmaan sille asemalle sitten enää mennä?
        Seurasit varmaan ihan haukkana että juuri nämä asiat jäi tarkastamatta?
        Oliko kaikki samalla kertaa vai jokainen eri käynnillä?

        Jo nuo on jäänyt katsomatta niin varmasti on jäänyt varoituskolmiokin.
        Tuo turvavöiden tarkastamattomuus on oikeasti todella pahaa piittaamattomuutta.
        On nimittäin käynyt monta autoa jotka ovat noin 10 vanhoja ja takaturvavöitä ei ole käytetty kuin harvoin jos silloinkaan. On sitten kelauslaite jumittunut ja parhaimmilaan on jouduttu korjaamolla purkamaan koko kelauslaite että saadaan se taas vetämään turvavyö sisään.

        Tämän takia suosittelenkin asiakkaille joilla turvavyö tulee nihkeästi ulos että nykivät niitä välillä ja vetävät kokomatkan ulos.

        On myös käynyt monta sellaista missä kuljettajan turvavyös jää löysäksi, kun kelauslaite ei enää kelaa sisään kunnolla Joissain autoissa on sitten turvavyö "syötetty" käsin jotta näyttäisi että kelauslaite toimii niin kuin pitää.


      • 87k
        Autoilja vai? kirjoitti:

        Ei kannata varmaan sille asemalle sitten enää mennä?
        Seurasit varmaan ihan haukkana että juuri nämä asiat jäi tarkastamatta?
        Oliko kaikki samalla kertaa vai jokainen eri käynnillä?

        Jo nuo on jäänyt katsomatta niin varmasti on jäänyt varoituskolmiokin.
        Tuo turvavöiden tarkastamattomuus on oikeasti todella pahaa piittaamattomuutta.
        On nimittäin käynyt monta autoa jotka ovat noin 10 vanhoja ja takaturvavöitä ei ole käytetty kuin harvoin jos silloinkaan. On sitten kelauslaite jumittunut ja parhaimmilaan on jouduttu korjaamolla purkamaan koko kelauslaite että saadaan se taas vetämään turvavyö sisään.

        Tämän takia suosittelenkin asiakkaille joilla turvavyö tulee nihkeästi ulos että nykivät niitä välillä ja vetävät kokomatkan ulos.

        On myös käynyt monta sellaista missä kuljettajan turvavyös jää löysäksi, kun kelauslaite ei enää kelaa sisään kunnolla Joissain autoissa on sitten turvavyö "syötetty" käsin jotta näyttäisi että kelauslaite toimii niin kuin pitää.

        Jotkut noista asioista on jääny tarkistamatta useasta autosta, jotkut vain yhdestä (käsijarrun toiminta)

        Itse olen ollut useasti katsastuksessa (omalla, ja työautolla), ja lapsena myös isäni kanssa, valehtelematta siis noin 40 kertaa

        Ja turvavyöt on tarkastettu tasan yhden kerran, kyseessä oli Mamman vanhahko Nissan Primera, testattiin kuskin ja matkustjan vöiden "nykäisylukko" ei edes lukkomekanismia

        Mutta tosiaan, kaikki mainitsemani asiat on jäänyt testaamatta 1-39 kertaa :)

        Ohjauslukon toiminta on muuten kerren testattu, ja sekin oli KUORMA-AUTOSSA raision katsastusasemalla, eli ennenkuin edes laittoi autoa käyntiin tai vainta lukkoon väänsi ohjauslukon päälle.

        Eli uskokaa pois, se on asemasta/katsastajasta kiinni mitä katotaan


      • Näillä mennään.

        Ja paikkana veikkaan EP-katsastus. Eihän ne siellä löydä edes ruostereikiä helmakoteloista.


    • Tuomo S.

      Minua harmitti, kun työajokissani ( Mersu Sprinter) ei apumiehen turvavyö toiminut. Pomo senkuin naureskeli, että katellaan sitte katsastukseen. Olin katsastusajankohtana vapailla ja töihin palattuani huomasin, että Sprintteri oli hyväksytysti katsastettu. Ja se turvavyö ei edelleenkään ollut kunnossa. Voi vittu! Siitä puuttuu kokonaan se penkin puolella oleva lukko johon solki työnnetään! Oma autoni ei sitten läpäissyt katsastusta, koska takavilkkujen väri oli liian vaalea!! Omani tosin käytin eri konttorilla. Näin Lappeenrannassa.

      • Shaker

        Mainitsemasi puute turvavyössä olisi ehdottomasti pitänyt huomata ja merkitä katsastuksessa. Haalistuneet/väärän väriset vilkut ei ole peruste hylkäykselle katsastuksessa...


    • Anonyymi

      Poliisi tarrat?

    • Anonyymi

      Nykyään ei ole runkonumeroa meistattu koriin. Se on korvattu tarralla. Siksi tärkeä. Tosin klopit kopioi tämän helposti ja printtaa.

      • Anonyymi

        On meistattu, edelleen pakollinen. Saattaa olla jopa useammassakin paikassa, joista yksi on tarkoitettu näkyville ja muut on vain autonvalmsitajan tiedossa. Ei se yksi nähtävillekään tarkoitettu enää välttämättä ole moottoritilassa näkyvillä niinkuin ennen, voi olla lattiaverhoilun alla tai jossain muovien alla silmiltä piilossa.


    • Anonyymi

      Ajovalojen korkeus säätö, on erittäin tärkeä.

    • Anonyymi

      Teslaan taikka koslaan ei saa mustaa laatikkoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      45
      7342
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      4068
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3585
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3120
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2796
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      49
      2289
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      51
      2275
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2258
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      43
      2248
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2236
    Aihe