Alotin tuon eläkevakuutuksen alkuvuodesta 2001 ja lopetin loppuvuodesta 2006 ,joku aika tuli kirje että voisin alkaa nostamaan sieltä eläkettä toukokuussa 2013 kun olen jo 60 v silloin ja kuitenkin käyn yhä töissä.Mitä ne jutut TV :tä myöten ovat että vasta 68 v voisi alkaa nostamaan tuota eläkettä???
Vapaaehtoinen eläkevakuutus
9
1363
Vastaukset
- g
koskevat kai uusia vakuutuksia,
nosta niin pian kun voit,- avaaja
kai?
- avaaja
Siis lopetin sinne maksamisen
- Näin se on
Olet kuitenkin sinne viitisen vuotta maksanut, kyllähän sinne jonkinlainen "potti" on kertynyt.
- aikanaan edullinen
Taidat sekoittaa pakollisen ja vapaaehtoisen vakuutuksen, tätä pakollista eläkeikäähän yritetään nostaa, vapaaehtoisen eläkkeethän lähtee tulemaan silloin kun eläkesopimuksessa on sovittu, verotus menee sen mukaan millainen eläkelaki on ollut kunakin maksuvuonna, joko pääomatulona tai olikohan se normaalin ansioprosentin mukaan, tuota en juuri muista, itselläni vapaaehtoisen suoritukset alkaa tämän vuoden lopussa, aion kuitenkin olla töissä normaaliin eläkeikään ellei ikärasismi iske.
- 60 vuott
katsooko verottaja tuon eläkkeen lisäansioksi jos olet työssä ,meneekö siitä sitten 50% veroa?
- enhölmö
itse käsitit väärärin,tarkoitin nostamisellla rahaa
- eihuono ollenkaan
enhölmö kirjoitti:
itse käsitit väärärin,tarkoitin nostamisellla rahaa
Tuolla osiossa "kysy verotuspäätöksestä" on VEROTTAJAN selventävä vastaus vapaaehtoisen eläkevakuutuksen verotuksesta ja lait ym.jos jaksaa lukea on aika pitkä selvitys.
- eläkkö
Voit lykätä vapaaehtoisen eläkkeen nostamista kunnes jäät oikeasti eläkkeelle tai pois töistä jolloin veroprosenttisi on pienempi, tämä kannattaa jos kyseessä on tarpeeksi vanha vakuutus jolloin sitä verotetaan ansiotulona, jos taas uudempi niin nosta pois koska verotetaan kuitenkin pääomatulona johon muut ansiot ei vaikuta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan824206Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan303191- 1672566
- 141925
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281482Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631366Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj131150- 741009
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää38960Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13862