Katselin teeveestä Juha Väätäistä. Sain sen käsityksen, että hän sanoi Soinin ja puoluesihteerin hoitavan Helsingin kunnallisvaaliasiat ja hän hoitaa Suomen (tarkoittanee siis Suomen persujen vaaliasiat). Sainko oikean käsityksen?
Kuinka se menee?
kovaa menoa
952
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eikös Väätäinen ole kuin keskustan valtiotieteen tohtori Väyrynen, jonka puolue alkuvuonna palkkasi kiertämään maakunnissa selkeyttämässä puolueen sanomaa. Piankos Väätäinen nyt tohtorit päihittää politiikan saralla, kun on itsensä hullunlailla rääkkäämällä juossut euroopanmestariksikin.
Käsittääkseni nimenomaan Väätäinen on nousemassa uudeksi perussuomalaisen puolueen puheenjohtajaksi ja juuri sitä varten hänen tehtäviään järjestellään jo uudelleen, ettei hän leimautuisi liikaa vain Helsingin seudun johtajaksi.
Odotamme siis tulevia ratkaisuja, kun aika on kohta kypsä niiden jukistamiselle.
Kuten me niin hyvin tiedämme, Soini on taas ollut sairauslomalla eikä hänen terveytensä kestä enää koko puolueen johtamista. Soini haluaa johtaa Helsingin seudun perussuomalaisten paikallisosastoa, jonne hän pääsee hyvin Espoon busseilla.
Onko Juha jo niin vanha jäärä, että ei ymmärrä omaa parastaan, jota hänen oma aluepiirinsä tarkoittanee - eli irrottautumista paikalliskuvioista ja suuntautumista koko Suomen johtajaksi.
Näin on! Perussuomalaiset hallitukseen ja Juha pääministeriksi. Juha on aikaisemminkin voittanut Euroopan kentillä.
Jo vain! Soinikin ymmärtää asian. Miksi muutoin Väätäinen olisi valittu vaalivankkureiden vetäjäksi?
Juha olis hyvä mies johtajaksi. Ei valittaisi, että ei tämä johtaminen helppoa ole - niin kuin Timo usein valittaa. Timo on varmaankin jo väsynyt mies. Juha senkuin vain loistaa peräänantamattomuudellaan, vaikka on jo reippaasti yli 70.
Väätäinen haastaa seuraavassa perSSuomalaisten puoluekokouksessa soinin puheenjohtajakisaan. Vaikka Timppa nyt mätkäisikin märän rätin Julman Juhan silmille, ei kestävyysjuoksija siitä paljon hätkähtänyt.
Kyllä kestävyysjoksija on aikaisemminkin kylmiä pyyhkeitä käyttänyt. Miten lie Soinin laita, hän taitaa olla aika herkkähipiäinen lyllertäjä?
Persujen oma Väyrynen!