Soini tarvitsee Sinua!

Otsikon mukainen vaalimainos oli torstaina ainakin Lieksan Lehdessä ja
Ylä-Karjalassa.
Pistikö yhtään ajattelemaan ?
Minua pisti sillä jos vähänkin ajattelee niin tajuaa miksi.
Siis Soini tarvitsee muttei kaupungin ihmiset ajattelevaa,innokasta valtuutettua joka kykenee ajattelemaan pidemmälle kuin huomiseen.
Onko kyseessä jokin henkilökultti vai jopa "diktaattoriin" verrattavissa oleva ilmiö
jossa sokeasti seurataan johtajaa ja uskotaan hänen mantraansa?
68359
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 68

Vanhimmat

No jos koko suomi on arvellut pitää protestivaalit kunnissa niin onko sillä väliä

Äänestä
  • On ! Sillä mitä saavutat siihen yhteiseen hyvään jos vain ns.protestoit ?
    Onko siis ainut syy äänestää Persuja protestointi ?
    Kunnissa silloin kaikki hyvin kun kunnan päätökset yhtä hullunmyllyä....

    Äänestä

Lieksassa sillä on suuresti väliä! Ei tuo mainitsemasi slogan pahemin innosta, mutta innostaa se enemmän kuin lieksalaisten punanuttujen aikaansaannokset, sanotaanko vaikka viimeisten kahdenkymmenen vuoden aikana.

Mikä muu puolue tahansa kuin demarit on hyvä vaihtoehto Lieksassa, myös PerusS.

Äänestä
  • Olisiko sitten mahdollista saada ehdokkaaksi ahkera ja aloitteellinen mielipiteenilmaisija joka ei kuvia kumartele?

    Äänestä

SDP ottaa Lieksassa murskavoiton vaaleissa.
Torttu persujen on turha yrittää huijata Lieksalaisija.

Äänestä

Ihan sama.Ei meidän taloutta kada.

Äänestä

SOINI, suomen pelle-peloton..Manupiloiva POPULISTI..Höpö ukko ja satusetä..

Äänestä
  • "Aamuruskolle"! Mies joka sanoi kaksi vuotta sitten, että EU kaatuu omaan mahdottomuuteensa, oli -kukas muu Kuin Timo Soini. Tämäkö on satua?
    Kukas se takkinsa käänsi? Ei ollut Soini!
    Kukas se sai Jytky voiton! Eikös se ollut PS:t!
    Kukas se nousee kunnallisvaaleissa? Eikös se ole PS:t

    Olet aika korni, väitteissäsi.

    Kirjoituksesi kuvastaa suurta hätää vanhojen jo aikansa eläneiden puolueiden puolesta.

    Äänestä

Ns: Vanhat puolueet kaatavat koko yhteiskunnan EU höpötyksineen. Näin on!

Äänestä

Soini tarvitsisi meitä.
Kansalaiset ei tarvitse Soinia!
Höpö Ukko.

Äänestä

Soinin porukka katselee vain taaksepäin ja arvostelee toisten tekemisiä.
Mitä uutta on persuilla Lieksalle tuotavana?

Äänestä

Jarruttaa koettavat vähän siellä sun täällä.
Mitään konkreettista hyvää ne ei todellakaan ole saaneet aikaiseksi.
Jos voitte väittää muuta niin kertokaapa se täällä.
Joutavista räkyttämistä ei huomioida.

Äänestä
  • No kerroppa sinä, kun noin helvetin viisas tunnut olevan, että mitä hyvää nykyiset päättäjät ovat saaneet aikaiseksi. Mamuja ei sit tarvitse mainita ja jonnin joutavia paskaselityksiä ei kannata edes yrittää

    Äänestä

Perussuomalaisten tehtävä on estää epärehellisyys.
miksi meidän pitäisi äänestää puoluetta , kun on ollut
nähtävissä jo valtakunnallisesti epärehellisyyttä useita
vuosia
hyvä veli järjestelmä on puuroutunut vanhoihin puolueisiin
ja kierouden siemen itää kummassakin taskussa.

Äänestä
  • ... epärehellisyys?
    No mitenskäs olis jos katsoisit sitä Soinilaisten omaa hotua.
    Kyllä sieltä rehellisyys on välillä aika kaukana.
    Huomioidaan nyt vaikka tämä viimeinen kähinä.
    Muitakin on kymmenittäin.
    Vai onko niin, että kun omat virheet ovat liian lähellä havaittavaksi, niin yritetään sitten estää MUIDEN epärehellisyys?
    Ilmeisesti.

    Äänestä

60..70..80/ luvulla hoettiin yleisesti kuinka kansa nylkee vilpillisesti kuntaa, sekä valtiovaltaa, entäs nyt? Yleisesti katsoen on todettava, että lakien säätäjät ensimmäisenä rikkovat tekemiään päätöksiä, siis miksi pitää näin olla? Kuka määrittelee sen, kumpi on suurempi rosvo, se olevinaan antaja, vaiko se olevinaan ottaja , siinäpä pulma? Olisiko se ”perussuomalainen puolue” vastaus tähän vaikiaan kysymykseen?

Äänestä

T Soini ja Persut: Ollos huoleton.Tulet saamaan ääneni myös jatkossakin.

Äänestä
  • Millä perusteella ?

    Äänestä

  • unelias Lieksasta kirjoitti:

    Millä perusteella ?

    Kokeilun halusta! ja jos ei kelpaa aina on uudet vaalit.

    Äänestä

Mulla on kaksi vaihtoehtoa? Joko äänestän perussuomalaisa tai en äänestä ollenkaan!

Äänestä
  • Tässä parempi ehdotus: äänestä ihmeessä jotakin puoluetta, mutta älä missään nimessä demaria. PerusS on erittäin hyvä vaihtoehto.

    Nukkumaan jäävä äänestäjä antaa äänensä demarille!!!

    Äänestä

Nyt viimeistään on aika miettiä sitä, mitä kunnassa tapahtuu, tai on tapahtunut? Mielestäsi hyvät ja huonot asiat eri vaakakuppeihin ja mitta kertokoon ketä äänestää!? mitä puoluetta edustat, tai mihin henkilöön luotat, kuin itseesi. Minä ainakin äänestän, mutta yksi on varma jota en äänestä missään nimessä.

Äänestä

Meni se sitten syteen tai saveen. Ja miksi?
No siksi,että olen jo sitä ikäluokkaa,että SDP..KOK ...on tullut "äänestettyä".
Ja näin ollen tullut ns. nähtyä.
Joten,nyt haluan kokea,mitä persut saavat aikaan.

Äänestä

Yksi aikaansaannos on todella hyvä ja se on Pielisentien saneeraus, lähdetään tästä liikkeelle. Sitten, kun Lieksan keskusta on valmis, eli n. 5-10/ kuluttua, miksi vasta sitten, nääs odotetaan lehmusten kukintaa.

Äänestä
  • toinen hatunnoston arvoinen suoritus on tuo retkiaitan rakennus tai laajennus.
    että uskoa tähän kaupunkiin on yrittäjillä.

    Äänestä

  • Ja tämä mainitsemasi aikaansaannos on yksi suurimmista munauksista, joka seuraamuksista kärsitään vielä pitkään mm palveluiden huononemisena. Kaunis ja tyylikkään näköinenhän uusi tie on, mutta investointina täysin perustelematon. Rikas kaupunki jos olisikin kyseessä, niin mikä ettei remontti olisi ollutkin ok, mutta tyhjätaskupitäjän tempuksi järjetön.

    Sanoihan sen jo paikallislehtikin jotenkin niin, ettei moisia tuottamattomia investointeja enää tulevina vuosina tulla tekemään.

    Äänestä

  • Retkiaitta kirjoitti:

    toinen hatunnoston arvoinen suoritus on tuo retkiaitan rakennus tai laajennus.
    että uskoa tähän kaupunkiin on yrittäjillä.

    Yrittäjän laajennus on hieno juttu!

    Äänestä

  • So-so kirjoitti:

    Ja tämä mainitsemasi aikaansaannos on yksi suurimmista munauksista, joka seuraamuksista kärsitään vielä pitkään mm palveluiden huononemisena. Kaunis ja tyylikkään näköinenhän uusi tie on, mutta investointina täysin perustelematon. Rikas kaupunki jos olisikin kyseessä, niin mikä ettei remontti olisi ollutkin ok, mutta tyhjätaskupitäjän tempuksi järjetön.

    Sanoihan sen jo paikallislehtikin jotenkin niin, ettei moisia tuottamattomia investointeja enää tulevina vuosina tulla tekemään.

    paikallislehti, ettei moisia tuottamattomia...

    Ei muuten sanonut.

    Äänestä

  • Vai sanoi kirjoitti:

    paikallislehti, ettei moisia tuottamattomia...

    Ei muuten sanonut.

    No eipä etäälle heittänyt ja paljon puuttunutkaan.

    Äänestä

  • So-so kirjoitti:

    Ja tämä mainitsemasi aikaansaannos on yksi suurimmista munauksista, joka seuraamuksista kärsitään vielä pitkään mm palveluiden huononemisena. Kaunis ja tyylikkään näköinenhän uusi tie on, mutta investointina täysin perustelematon. Rikas kaupunki jos olisikin kyseessä, niin mikä ettei remontti olisi ollutkin ok, mutta tyhjätaskupitäjän tempuksi järjetön.

    Sanoihan sen jo paikallislehtikin jotenkin niin, ettei moisia tuottamattomia investointeja enää tulevina vuosina tulla tekemään.

    Älähän hättäile! Tie on kaunis ja uuden airueen alku!

    Äänestä

Eniten minua huolestuttaa sosiaalipolitiikka Lieksassa!? Vaikeneminen joka on samalla salaamista, salaaminen taas halventaa äänestäjiä, kaikessa ei voi pitäytyä salassa olovelvollisuuden taakse, näin se vaan on! On kuin poliitikot eivät pitäisi meitä äänestäjiä ihmisinä, heillä näyttäisi olevan mielikuva ihmisistä vailla aivoja!?

Äänestä

Persua äänestän. Saavat nämä hyvävelikuviot jäädä menneisyyteen. Lisäksi voi ola ettää persut huolehtii, että maahanmuutto Lieksaan loppuu ulkomailta.

Äänestä

Tulee ISO ISO jytky !!!!!!

Äänestä

Laitoin spostia PerusSuomalaisille PK-läänin kansanedustajille ja sekä Soinille koskien nuorten syrjäytymistä yhteiskunnasta alkukesästä.
Kukaan ei vastannut ja ei edes Soini. Ei heitä kiinnosta nuorten asia. Olisi ollut edes avata sposti, mutta heillä on näköjään vara olla avaamatta lähettyjä posteja.
Ainoastaan oman puolueensa etu.on lähellä heitä.
Muistan ajan, jos Esa Lahtelalle laittoi viestin. Viikossa vastattiin. Siinä oli kansanedustaja,joka toimi.
Unohtakaa Persut, ne kuppaa kanssaa.

Äänestä
  • Osta puhelin ja soita heille. Olen soittanut ja heti vastataan asiaan. E-mailit on nykyään kaikilla ihan täynnä tavaraa ja roskapostiakin. Ottaa aikaa poimia oikeat asiat. Se on väliiin ihan inhimillinen resurssikysymyskin. Soittaja on yleensä asiansa miettinyt niin valmiiksi, että asia selkenee hetkessä. Persut ei kuppaa kansaa. Persut ei edes ole siinä asemassa, että he voisivatkaan kupata kansaa. Kuppaajat ovat nyt vallassa hyväveliverkostonsa kanssa ja valitettavan huonoja asioissaan. Kreikkaan menee rahaa, espanjaan ja kohta Italiaan ja Irlanti taisi jäädä mainitsematta. Edellämainittujen tukeminen ei Lieksalaisten ruoansulatuksessa näy vielä, koska tuet annetaan lisäämällä valtion velkaa. Ahdasta tulee jokaiselle Suomalaiselle, sinullekkin, kun maksun aika koittaa. Kannattaa kokeilla joskus muutakin kun vihervasuria. Saattaa tulla uutta tuulta kuppaiseen ummehtuneeseen Lieksan politiikán "tekemiseen". Anna Persuile tilaa tehdä jotain uutta. Tämä EU-tauti ei lähde sillä millä se on tullutkin. Jos Persut munaa, niin pannaan samaan laariin nuiden vanhojen puolueiden kanssa ja odotetaan sitten joku uusi yrittäjä. Just joo SS. Mikä on se hyvä mikä rakentaa sille pohjalle, joka on saanut Lieksan tyhjentymään, maahanmuuttajat katukuvaan ja isänmaallisuuden turmeltumaan. Tuntuuko nyt vaan niin hyvältä, ettei oikein sanotuksi saa? Onko Lieksan syksy nyt parempi, kun viimeisinä vuosikymmeninä. Onko mukavampaa, kun saatiin Mannerheimikin mustaan väriin veronmaksajien rahoilla. Onko tunne vaan niin hyvä, että uusi PS-vaihtoehto tuntuu uhkaavalta ja vanha liitto hyvältä. En edes usko, en usko muuta, kun sitä, että pelkää muutosta enemmän, kuin Lieksalainen maahanmuuttajaa. Tunnet, että olet Vasemmistoradikaali ja tekosi on iläänkuin joku iso saavutus. Vihreillä on nyt vaan pipot samassa kasassa aj tuntuu, että teitä on paljon. Ei teitä ole paljon, te vain pidätte kovinta meteliä. Marginaali ei varjoa tee ja ainut uudistus ilman isompaa Vasurimellakkaa on ihan äänestuskopissa Persun äänestäminen.

    Äänestä

Osta puhelin ja soita heille. Olen soittanut ja heti vastataan asiaan.
JA VI TUT VASTAA. EI EDES AVUSTAJIA KIINNI SAA. 134 soittopyyntöä jo nyt ja nyt saa riittää.
14 kirjettä ja 54 sähköpostia PeusSuomalaisille. Myös Soinille.
PerSuille vain jatkossa Serlaa.

Äänestä
  • En usko että oot soittanu ainakaan toimivalla puhelimella. Kirjeet on pöytälaatikossasi.

    Äänestä

"Vastuunkantajalle"! Olisiko Soinin pitänyt ottaa "vastuunkanto"asioista joita hän ei hyväksynyt, mutta olisi jäänyt häviölle näille "Vastuunkantajille" jotka nyt ovat tehneet jo pahaa jälkeä, viemällä Suomi linjalle, josta ei enää taida olla paluuta. Älä sekoile näissä vastuu asioissa.
Soinin mainos tarkoittaa, että Suomi tarvitsee äänesi saadakseen sen (Suomen) taas oikeille raiteille.

Äänestä

PS:t maksavat paikallisyhdistyksille 30€ miesehdokkaasta ja 100€ naisehdokkaasta. Tässä on nyt sitä positiivista diskriminaatiota, jota PS:t aiemmin ovat kovaan ääneen vastustaneet. Näyttää olevan niin, että mielipide muuttuu heti, kun itselle tulee jotain hyötyä. Jotta sellaista moraalia!
Kiinnostavaa on myös miksi PS:t eivät saa normaalissa järjestyksessä riittävästi naisehdokkaita ja ovatko nämä houkuttelemalla houkutellut oikeasti kiinnostuneita asioiden hoitamisesta ja siihen liittyvästä paljosta työstä. Se jää nähtäväksi.

Eivät PS:t ole jokin ylevämpi ihmislaji, jolla ei ole hyväveliverkostaja, oman edun tavoittelua, suhmurointia jne. Kaikkea tätä on jo nähty ja nähdään parasta-aikaa esim. Hgin paikallisjärjestössä. Se on inhimillistä ja sen kieltäminen on epä-älyllistä ihannointia.

Maahanmuuttajien katukuvaan tulemisen ja isänmaallisuuden turmeltumisen koplaaminen on halpahintaista propagandaa, josta PS:n älyllisempi siipi on jo aikapäiviä luopunut, eikä osa sitä ole koskaan hyväksynytkään. He ovat tiedostaneet, ettei ole yhtä isänmaallisuutta. Eikä ylhäältäpäin voida määritellä ihmisiä kuuluviksi isänmaallisiin tms, kuten nämä jotkut PS:t kovasti yrittävät tehdä.

Äänestä

Minä lähetin demareille, kepulle ja kokoomukselle sähköpostia työttömyydestä meilläpäin? Vastauspostissa pahoittelivat asiaa ja kehoittivat vaan kestämään, ja vieläpä käskivät haistaa sitä yhtäpaikkaa? Jatkossa lähetän niille vaan shittiä paketissa! Jatkossa sanoivat jatkavansa samaa politiikkaa jotta ei tule shokkina tänneppäin työpaikkoja! Soitinkin niille mutta nauroivat vaan paskaista naurua puhelimessa!

Äänestä

Näyttää se Soini tarvitsevan ainakin politikointia kaikilla sivustoilla ja blogipalveluissa. Kovin on Perussuomalaisvoittoista ja markkinointia täälläkin Lieksan sivuilla.

Äänestä

Nii, eipä täällä paljon demaritkaan kirjoittele!!!!!!

Äänestä

Poliittinen pörssi alkaa olla nousussa kaikissa puolueissa Lokakuun sapattiin
sitten nähdään mikä oli tepatti .

Äänestä

SDP:n paikallisosastolle postia ja ovat taas kuulema muutaman kuukauden ennen vaaleja huolissaan vanhuksista ja nuorisotyöttömyydestä.

Äänestä
  • sossut o nii "last season" kaikkialla!!!persut on pop!

    Äänestä

  • nikkali kirjoitti:

    sossut o nii "last season" kaikkialla!!!persut on pop!

    Seuraavissa vaaleissa,oli ne sitten pressa tai eduskunta...tai kunnallis,niin annan ääneni perussuomalaisille.

    Äänestä

  • Ja piste kirjoitti:

    Seuraavissa vaaleissa,oli ne sitten pressa tai eduskunta...tai kunnallis,niin annan ääneni perussuomalaisille.

    Samoin, perussuomalaisille lähtee ääni, oli ehdokkaana kuka tahansa.

    Äänestä

Finnai r= Sinivalkoisin siivin.

Äänestä

Perussuomalainen on Suomalainen.
Kun tämä maailmanmeno nyt näyttää menevän siihen suuntaan,että kaikki suomalainen teollisuustyö halutaan viedä ulkomaille,niin eiköhän olisi jo aika lyödä "kiviä rattaisiin"?

Äänestä

"Ääni annettu" persulle nyt ja tulevaisuudessakin annetaan.

Äänestä

Eskoseni.

Äänestä

Timpalla on lenssu...kyllä se tokennoo.

Äänestä
  • T. Soinille aspiriinia ja keltasta jaffoo.

    Äänestä

  • Hiilitabletti kirjoitti:

    T. Soinille aspiriinia ja keltasta jaffoo.

    Ja jos muu ei auta,niin perä suoli huuhtelu.

    Äänestä

Juu kyl se Timo vielä tokenoo ja saapi vielä vaalivoiton! Mutta demarien ja kokoomuksen ehdokkaille kannattaisi tosiaan hommata suolihuuhteluun oikein kausikortit ja usemmaksi vuodeksi!

Äänestä

Kunnalisvaalit on tulossa.

Äänestä

Kasakoita ym. rajan taakse.Ja venäläiset "ostavat " suomea pala palalta?
Ja YYA on haudattu jo aikoja sitten:
Joten:Olkaamme Suomalaisia ja itsenäisiä.

Äänestä

.
Ääni annettu.

Äänestä
  • en tarvitse Soinia enkä soinilaisuutta. Ei nyt oikein jytky....

    Äänestä

Tässä elämän varrella on tullut kokeiltua kaikkea poliitikkojen,tai puolueiden suhteen.
Ja nyt,kun perussuomalaiset ovat ottamassa hanskoja käteen,niin todella,haluan nähdä,pitävätkö he sen,mitä lupaavat.
Kas,kun duunarin leipä on teidän poliitikkojen käsissä.

Äänestä

Minä myös aion äänestää PS ehdokasta.Ja Miksi?
No,eikös sitä sanota,että kerran elämässä pitää kaikkea kokeilla.
sdp..kok..kepua on jo kokeiltu...joten nyt on perussuomalaisten vuoro saada ääneni.

Äänestä

Nyt on PS:än aika. Katsotaan nyt,pitävätkö sanansa.Jos eivät,niin sitten on mennyt
usko politikkoihin.Ja muuhunkin ....?
Ei enää vaalipuheita..!

Äänestä
  • Päivitystä kehiin otsikon muodossa.
    Ei muuta.

    Äänestä

No minä annoin apua Soinin porukalle!

Äänestä

En taravihe mie soinilassii. Toivottavasti lieksalaiset eivät mene halpaan. Melekoista älämölyy pitävät eikä puheissa ole edes totuuden häivvää.- Protestillakin on rajansa yleensä käy niin, että kun lähtöö pakoon niin hirrrveempi otus tulloo vastaan.

Äänestä

Sammaa vikkaa on demareissa, kepussa ja porvarissa, ennen vaaleja luvataan vaikka kuu taivaalta ja köyhän asiat kuntoon, mutta vaalienjälkeen kaikilla on totaalinen muistinmenetys mitä tuli luvattua! Eli PALJON MELUA TYHJÄSTÄ!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vastuunkantaja kirjoitti:

Otsikon mukainen vaalimainos oli torstaina ainakin Lieksan Lehdessä ja
Ylä-Karjalassa.
Pistikö yhtään ajattelemaan ?
Minua pisti sillä jos vähänkin ajattelee niin tajuaa miksi.
Siis Soini tarvitsee muttei kaupungin ihmiset ajattelevaa,innokasta valtuutettua joka kykenee ajattelemaan pidemmälle kuin huomiseen.
Onko kyseessä jokin henkilökultti vai jopa "diktaattoriin" verrattavissa oleva ilmiö
jossa sokeasti seurataan johtajaa ja uskotaan hänen mantraansa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu