Aihe ei nyt välttämättä kuulu juuri tälle palstalle, mutta muistelen täällä olleen linkin valtavan upeaan, avaruuden mittasuhteita esittelevään youtube-videoon. Sen kesto oli alle 10 minuuttia.
Onko kellään linkkiä tallella?
Avaruusvideo
8
96
Vastaukset
Tuo oli ainakin täällä äskettäin:
http://www.youtube.com/watch?v=GgOfqYE4BjQ&feature=g-user-uKiitti, tuo oli hyvä, mutta ei se mitä tarkoitin.
Tarkoittamani video alkaa katsellessa jotain Himalajan jäätiköitä, siitä kuva etenee ensin kuun kiertoradalle, siitä maata ulompien planeettojen kiertoradalle, siitä muiden aurinkokuntien luo samalla kun havainnollistetaan miten oma aurinkokuntamme katoaa muiden joukkoon. Siitä edetään edelleen ajateltuun lunnunradan ulkoreunaan ja kauemmaksikin.
Paluumatka tapahtuu käänteisesti mutta on yhtä huimaava kokemus. Taisi kestää jotain 6 ja puoli minuuttia koko pätkä. Paras lajissaan mitä olen nähnyt.
Kreatioonisteille tiedoksi että ymmärrän videon olevan fiktiota. Kukaan ihminen ei tietääksemme ole käynyt kuuta pitemmällä. Tämä järkeville ihmiselle itsestään selvä asia oli nyt vain pakko sanoa kreationistien typeryyden varalta.- uydcfujgklhlkui
Erään evoluutio-uskovaisen typeryys tuli hyvin todistetuksi.
Ja tästä typeryydestä pääsee eroon, kun alkaa uskomaan puhuviin käärmeisiin, taivaalla paikallaan pysyvään aurinkoon, olemattomaan maailmanlaajuiseen tulvaan ja taivaallisiin verilettukesteihin joiden avulla pääsee olemattomista synneistä?
- ipkä
Evoluutio-uskovaiset uskoo puhuviin apinoihin joten ihmekös tuo sitten enää on jos käärmeetkin puhuu.
Tässä keskinäisen kehumisen välissä:
Video löytyi osoitteesta http://www.youtube.com/watch?v=17jymDn0W6U
"Evoluutio-uskovaiset uskoo puhuviin apinoihin joten ihmekös tuo sitten enää on jos käärmeetkin puhuu."
Siinä on vain pienenpieni ero: toisista löytyy todisteita ja toisista taas ei. Arvaa kummasta.
Vastaus: arvasit väärin.Kannattaa tutkia tätäkin. Vaikka tällä ei saakaan kuvaa kuvaa avaruuden valtavista etäisyyksistä, niin aivan huikeista kokoeroista kylläkin. Skaalaa valtaviin pienuuksiin aina Planckin pituuteen saakka, tai valtaviin suuruuksiin aina koko näkyvään maailmankaikkeuteen saakka.
http://apod.nasa.gov/apod/ap120312.htmlKiitos, tosi hauska ja havainnollinen! Tuosta alunperin etsimästäni puuttuivat pienet etäisyydet joissa Astronomy picture oli mielestäni vahvimmillaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä293285- 1181312
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu101245- 711028
- 581021
Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1871006olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26947Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38921Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.66900Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹78855