Sain siis venlafaxin nimiset lääkkeet, syön ensin viikon ajan 37,5mg tabletteja, joista siirryn sitten 75mg. Kysyisinkin nytten että minkälaisia kokemuksia teillä on tästä lääkkeestä? Auttaako oikeasti masennukseen, paniikkihäiriöön ja sosiaalisten tilanteiden pelkoon? itselläni on näitä raivokohtaukset ja joku helvetin luulosairaus siihen päälle. Psykiatri ja lääkäri sano että auttaa, mutta mites sitten kun lopetan aikanaan lääkkeet?? Lääkäri määräs että söisin 3kk ja jos pitää vielä jatkaa niin enintään 6kk. Musta tuntuu etten mä oikeen usko tämmösiin lääkkeisiin, mutta päätin nyt kokeilla, koska en halua elää näin enää miten nyt elän. Ja onko teillä ollu mitään haittavaikutuksia? Oon ottanut vain 2 tablettia ja päätä särkee ja viimeyönä nukuin paljon huonommin verrattuna siihen kun en vielä syönyt mitään lääkkeitä.
Venlafaxin?!?
Aloittaja.,.,.,.,.,.
3302
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Niin ja vielä lisäks, miten tää lääke ja alkoholi vaikuttaa toisiinsa? Selosteessa sanottiin että vältä alkoholinkäyttöä. Pitääkö mun lopettaa hauskanpito ja alkoholinkäyttö?? Nykyäänkin otan sitä alkoholia ehkä kerran tai kaks kuukauden sisällä ja sillonkin vaan pe tai la. Ja sillonkaan en vedä hirveitä kännejä, ehkä 5-10 kaljaa ja olen siis naisihminen. eikai se mitenkään vaikuta?
Ei mulle ainakaan ole ollut mitään haittaa masennuslääkkeiden käytöstä alkoholin kanssa. Vaikea sanoa mitä Venlafaxinista ajattelen kun mulla menee sen lisäksi toinen masennuslääke Mirtazapiini joka aina on mulla hyvin toiminut. Mut tuntuma on et kaksoislääkitys toimisi vielä paremmin. Mä en masennuslääkkeiden käyttöä kyllä aiokaan lopettaa, niistä on saanut niin paljon hyötyä. Oikeastaan Mirtazapiini määrättiin mulle unen tuloa helpottamaan, mut enemmän se mua kiinnostaa masennuslääkkeenä.
täällä on monta ketjua lääkkeestä, myös tuolla lääkkeet-osiossa.