ajattelin hakea kauppikseen ens keväänä ja ajattelin kysyä, että onko mahista päästä sisään lyhyellä matikalla josta olen kirjoittanut M: än ja olen kelpo siinä.
Onko kauppikseen mahista päästä lyhyellä matikalla?
12
1426
Vastaukset
- geafga
ihan helposti pääsee, ei mitään stressiä. aaltoonkin sisään mennään suht helposti lyhyellä matikalla
- teroppp
Joo, ei mitään ongelmaa. Ei kauppiksessa matikkaa muutenkaan tartte.
- taikuri1309481351389
Jep, itsekin pääsin nyt sisään aaltoon lyhyellä matikalla. Suosittelen kyllä käymään jonkinlaisen valmennuskurssin jossa nuo pitkän oppimäärän asiat esimerkiksi derivoinnista ja logaritmeista opetetaan. Vaihtoehtoisesti ne voi opetella omatoimisesti kuten itse tein, mutta helpommalla päässee kun joku toinen ne sinulle opettaa. Se matsku mitä pääsykokeisiin vaaditaan on kyllä todella helppoa.
- kaitsu l.
Sun viimenen lausees taitaa olla vähän ristiriidassa muun tekstin kanssa. ;) Mutta joo, pääsykoematsku on helppoa. Ja mitä derivointiin tai logaritmeihiin tulee, niin mun tietääkseni ne käydään läpi myös lyhyessä matikassa, korjatkaa toki, jos oon väärässä (itellä oli pitkä matikka). Ja vaikka ei käytäiskään, niin ei noita asioita edes kysytä siellä kauppakorkeen pääsykokeissa. Meillä oli käytössä yksinkertaset laskimet, joilla laski ne peruslaskutoimitukset. Eiköhän tuo jo itsessään kerro pääsykoematskun (ainakin sen matematiikka -osuuden) helppoudesta.
- M.M.M.M.M.M
Myös minulla oli lyhyt matikka kirjoitettuna arvosanalla M.
Muutaman kurssin kanssa oli opiskelujen aikana haasteita.
Muutoin homma meni putkeen ja valmistuin ajallaan maisteriksi.
Myöhemmin ilmoittauiduin jopa jatko-opintoihin ja valmistuin niistäkin.
Matikka alkoi kiinnostamaan tuona aikana ja puursin oppiakseni lisää.
Mielestäni sopivilla valinnoilla voit vaikuttaa omaan selviämiseesi koulussa. - 11
Kun tällainen aihe on tänne kerta tehty, niin voin käyttää tilanteen hyödyksi ja esittää erään kysymyksen: minkälaista matematiikkaa kauppatieteellisessä tarvitsee? Jos voisitte antaa joko ihan konkreettisia esimerkkejä tai viittauksia tiettyihin lukion (pitkän tai lyhyen) matematiikan kursseihin, olisin hyvin kiitollinen.
PS Ymmärrän, että tämä on vanha aihe, mutta tuskin sen nostamisesta mitään vaivaa kenellekään on. - pikavastaaja
Ilman tilastotieteen ja derivointijuttujen perustietoja ei ainakaan Aallon kauppiksesta pysty valmistumaan. Vektorit, matriisit ja tietysti korkolaskut käydään läpi.
- fyysinen_preesens
Sama homma Turussa, "peruskurssilla" vektoreita, matriiseja ja differentiaalilaskentaa korkolaskuilla höystettynä. Itse olen päässyt kauppakorkeaan lyhyen matikan M:llä mutta haasteita tolla peruskurssilla valitettavasti riittää.
- hippulinnik
Mäkin pyrin (ja pääsinkin) viime vuonna sisään helsinkiin lyhyellä matikkalla, johon en juurikaan lukiossa viitsinyt panostaa, saati että olisin sen kirjoittanut. Matikan numeroni taisi olla seiska. Sain matikkaosiosta täydet pisteet, tosin olin sitä kyllä jonkin verran itsenäisesti opiskellutkin ennen pääsykokeita. Peruskurssit ovat olleet melko helppoja, derivaattaa, korkolaskuja, matriiseja, vähän tilastoa. Joten ei todellakaan mitään syytä huoleen!
- tukiope1
Hyvällä lyhyellä matematiikalla pärjää hyvin. Matematiikassa voi olla vaikea päästä kärryille, jos on sieltä kerran tippunut. Usein ryhmät ovat isoja eikä opettajilla ole aikaa opettaa asioita kädestä pitäen kaikille. Apua voi löytää esim. http://www.amktukiopetus.com
- fyysinen_preesens
Juurikin näin, isot ryhmäkoot hankaloittavat oppimista ja opetuksen tempo on forte. Mutta yliopistossa on pakko oppia oppimaan itsenäisesti. Siitä se on kiinni.
- asdasd7
Pääsee toki ja helposti, mutta mahdollisesti valitettavasti. Kas jos taloustiedettä haluaa lukea/tehdä, niin siinä taas ois parempi ymmärtää laajaltikin sitä matematiikkaa (ei nimittäin historiallisesti mene ihan nappiin ne lasketut talousennustukset mitä tehdään).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial261819Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1561789Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3501535Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2131154- 1441138
Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221128- 285995
- 11985
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt4979Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49928