Todistajien mielipide sukututkimuksesta?

Esi-isät unholassa

Sukututkimusta harjoittavat ihm iset setvivät kirkonkirjoja, sillä Suomessa kaikkien oli kuuluttava kirkkoon vielä 1900-luvullakin. Maistraattiin saattoi siirtyä muistaakseni 1940-luvulla.

Miten todistajat suhtautuvat sukututkimukseen, sillä silloin on perehdyttävä kirkon rippikirjoihin, kasteluetteloihin, vihittyihin ja haudattuihin.

7

262

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mustat kirjat

      Sukututkimuksesta puheen ollen, sanooko sellanen kuin Nyyenki kenellekään mitään?

      • katse länteenpäin

        Enpä ole kuullut. Vaikuttaa siltä, että on suomalaistettu ruotsalaisesta Nyäng.


      • thanks
        katse länteenpäin kirjoitti:

        Enpä ole kuullut. Vaikuttaa siltä, että on suomalaistettu ruotsalaisesta Nyäng.

        Mahdollista


    • Kun täältä joku läheisistä
      omaisista lähtee kyllä ne menneet asiat on kaivettava vaikka vatikanista esille.
      Voisitko kertoa miksi moista kysyt ? Perunkirjoitus ainakin on suoritettava.
      Se on lakisääteinen tarkkaan määritelty asia, jossa selvitellään edesmenneen
      jälkeläiset j. n . e. Myös mitä omaisuutta on jäänyt. Verottaja haluaa ne tiedot.
      Palstan aihehan on mitenkä suhtaudut sukututkimukseen ? Teema.
      Jokaisen on oma asiansa jos sukuaan tutkii. Mitä ihmeellistä siinä nyt on ?

      • Esi-isät unholassa

        Sukututkimus on paljon enemmän kuin perunkirjojen vuoksi hankittavat asiakirjat. Niillä pääsee kyllä hyvin sukututkimuksen alkuun, mutta sitten perehdyttävä kirkonkirjoihin monen sadan vuoden ajalta.
        Hyvä, että uskonne ei kiellä menemistä arkistoihin ja kirkkoherranvirastoihin, kun olen ymmärtänyt, että muisa merkeissä ei ev. lut . seurakuntiin ole menemistä.


    • Sukututkimus sammuu monelta sellaiseen seikkaan,kun alkaa tulemaan ei toivottuja henkilöitä menneisyydestä esille.Esim. "metsärosvoja".Ruöstivät ihmisiä.Ja mistä tällaisia tietoja on saatu? Mistäpä muualta kuin "kirkonkirjoista".Tällaiset asiat ajoittuvat 1800 luvulle.Ennen merkattiin kirkonkirjoihin esim. sellainen teko,kuin salavuoteus.Tuskin moni tänään tietää mistä oli kysymys.

    • Sukututkimus sammuu monelta sellaiseen seikkaan,kun alkaa tulemaan ei toivottuja henkilöitä menneisyydestä esille.Esim. "metsärosvoja".Ruöstivät ihmisiä.Ja mistä tällaisia tietoja on saatu? Mistäpä muualta kuin "kirkonkirjoista".Tällaiset asiat ajoittuvat 1800 luvulle.Ennen merkattiin kirkonkirjoihin esim. sellainen teko,kuin salavuoteus.Tuskin moni tänään tietää mistä oli kysymys.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      56
      1632
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      23
      1253
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      1007
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      763
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      44
      755
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      20
      569
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      27
      540
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      31
      503
    9. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      55
      483
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      433
    Aihe