Sukututkimusta harjoittavat ihm iset setvivät kirkonkirjoja, sillä Suomessa kaikkien oli kuuluttava kirkkoon vielä 1900-luvullakin. Maistraattiin saattoi siirtyä muistaakseni 1940-luvulla.
Miten todistajat suhtautuvat sukututkimukseen, sillä silloin on perehdyttävä kirkon rippikirjoihin, kasteluetteloihin, vihittyihin ja haudattuihin.
Todistajien mielipide sukututkimuksesta?
7
262
Vastaukset 7
- mustat kirjat
Sukututkimuksesta puheen ollen, sanooko sellanen kuin Nyyenki kenellekään mitään?
- katse länteenpäin
Enpä ole kuullut. Vaikuttaa siltä, että on suomalaistettu ruotsalaisesta Nyäng.
- thanks
katse länteenpäin kirjoitti:
Enpä ole kuullut. Vaikuttaa siltä, että on suomalaistettu ruotsalaisesta Nyäng.
Mahdollista
Kun täältä joku läheisistä
omaisista lähtee kyllä ne menneet asiat on kaivettava vaikka vatikanista esille.
Voisitko kertoa miksi moista kysyt ? Perunkirjoitus ainakin on suoritettava.
Se on lakisääteinen tarkkaan määritelty asia, jossa selvitellään edesmenneen
jälkeläiset j. n . e. Myös mitä omaisuutta on jäänyt. Verottaja haluaa ne tiedot.
Palstan aihehan on mitenkä suhtaudut sukututkimukseen ? Teema.
Jokaisen on oma asiansa jos sukuaan tutkii. Mitä ihmeellistä siinä nyt on ?- Esi-isät unholassa
Sukututkimus on paljon enemmän kuin perunkirjojen vuoksi hankittavat asiakirjat. Niillä pääsee kyllä hyvin sukututkimuksen alkuun, mutta sitten perehdyttävä kirkonkirjoihin monen sadan vuoden ajalta.
Hyvä, että uskonne ei kiellä menemistä arkistoihin ja kirkkoherranvirastoihin, kun olen ymmärtänyt, että muisa merkeissä ei ev. lut . seurakuntiin ole menemistä.
Sukututkimus sammuu monelta sellaiseen seikkaan,kun alkaa tulemaan ei toivottuja henkilöitä menneisyydestä esille.Esim. "metsärosvoja".Ruöstivät ihmisiä.Ja mistä tällaisia tietoja on saatu? Mistäpä muualta kuin "kirkonkirjoista".Tällaiset asiat ajoittuvat 1800 luvulle.Ennen merkattiin kirkonkirjoihin esim. sellainen teko,kuin salavuoteus.Tuskin moni tänään tietää mistä oli kysymys.
Sukututkimus sammuu monelta sellaiseen seikkaan,kun alkaa tulemaan ei toivottuja henkilöitä menneisyydestä esille.Esim. "metsärosvoja".Ruöstivät ihmisiä.Ja mistä tällaisia tietoja on saatu? Mistäpä muualta kuin "kirkonkirjoista".Tällaiset asiat ajoittuvat 1800 luvulle.Ennen merkattiin kirkonkirjoihin esim. sellainen teko,kuin salavuoteus.Tuskin moni tänään tietää mistä oli kysymys.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.561632Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt231253- 931007
- 87763
- 44755
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.20569- 27540
- 31503
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?55483Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?
Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h30433