Kuvasin erään tunnetun artistin ilmaiskonsertissa yhden biisin videolle ja laitoin Youtubeen. Nyt sain ko. artistilta meiliä, jossa hän ilmoittaa, että hänen keikkasopimuksessa taltiointi kielletään ja pyytää minua poistamaan ko. videon.
Mitenkäs kahden osapuolen tekemä sopimus voi mitenkään sitoa kolmatta osapuolta eli minua? Yrittääkö ko. henkilö vain vedättää minua?
Kyseessä oli ilmainen konsertti yleisellä alueella johon kaikilla oli vapaa pääsy. Mielestäni kyseessä oli julkinen paikka, koska pääsyä sinne ei oltu rajoitettu.
Nopeasti vastauksia, kiitos!
Artisti vaatii poistamaan Youtube-videon
16
366
Vastaukset
- ...
Ei tarvitse poistaa videoo, anna olla vaan. Artisti voi pyytää youtuben ylläpitoa poistamaan, tuskin poistaa. Älä poista sinäkään. artisti ei voi mitään videollesi ja toisaalta tuon artistin täytyisi ymmärtää mainosarvo, jonka saa ottamasi ja julkaisemasi videon johdosta.
- varmaan tsiik
Kyseessä taitaa olla niin paska artisti ettei livevideoita kannata esittää, muuten loppuu maksavat asiakkaat. Parempi myydä ns sika säkissä asiakkaille.
- lex latex
"Kuvasin erään tunnetun artistin ilmaiskonsertissa yhden biisin videolle ja laitoin Youtubeen. Nyt sain ko. artistilta meiliä, jossa hän ilmoittaa, että hänen keikkasopimuksessa taltiointi kielletään ja pyytää minua poistamaan ko. videon."
Hänen keikkasopimuksessaan saa lukea ihan mitä vaan, eikä se sinua sido.
Mutta:
mikäli artistin esitys täyttää ns teoskynnyksen, esiintymisen, ääniraidan, minkä tahansa perusteella, olet saattanut syyllistyä tekijänoikeuden loukkaukseen esittäessäsi ko pätkän julkisesti.
sinuna suostuisin poistamaan videon. - Kamera
"toisaalta tuon artistin täytyisi ymmärtää mainosarvo" Mikä hemmetin mainosarvo? Pahoilla kännyköillä ja pikkuvehkeillä, ei koskaan saa kuvatuksi konserteissa mitään esitettäväksi kelpaavaa. Ota nyt äkkiä pois, nolaat ittes.
Se, että kyse on julkisesta paikasta ei mitenkään mitätöi tekijänoikeuslakia. Voit toki alkaa tappelemaan artistia, googlea ja oikeutta vastaan, mutta hävitä ja se tukee helvetin kalliiksi. Ole tyytyväinen, että eivät suoraan vieneet oikeuteen.
- CanonEOS
Älä poista videota! Youtube on täynnä keikkavideoita. Osa bändeistä tai levy-yhtiöistä on niin v...un pikkumaisia, ettei fanien kuvaamat videot mahdu heidän ajatusmaailmaan. Ovat mielestään niin v...un isoja kihoja ja fanit eivät mitään!
Jon ja seuraavaksi sieltä tulee muutaman tuhannen vaatimus käytöstä. Siinä ei ne muiden videoiden laittajat yhtään tule auttamaan.
- maksava asiakas
"Ovat mielestään niin v...un isoja kihoja ja fanit eivät mitään! "
heh
kuka sinne menee ja ketä katsomaan????
- Paljon liveä kuvannu
Mitäs teet jos sinut taltioidaan kuvaamassa moista? Epäilen hiukan nimittäin osaamistasi kuvaajana? Youtoopesta löytyy todella upeitakin tallenteita keikoilta ja kanssa
erittäin surkeita tekeleitä joissa etenkin ääni on huono usein myös kuvanlaatu.
Laita linkki niin näemme ton sen sun ottamasi videon niin tajuamme mistä on kyse?
Joskus epäilen että eräät tekee "Nokialaiset" ja kytkee omat kaapelinsa miksauspöytään koska millään kameran mikillä ei saa sellaista ääntä
lavalta. - esiint.
Kyllä artistit itse laittavat ne mainosarvovideot putkeen, jos katsovat sen tarpeelliseksi
- poistata suosiolla
Kyllä kannattaa poistaa heti ja suosiolla, jos videolla on materiaalia, johon sinulla ei ole tekijänoikeuksia.
Tekijänoikeuksien haltija voi poistatuttaa videon YouTuben ylläpidolla, ja jos näin tapahtuu kanavasi kohdalla useamman kerran (oliko se nyt 3 krt ?), kanavasi voidaan sulkea pysyvästi. - KuvailijaX
Missä menee raja siinä minkälainen teos on suojattu tekijänoikeudella?
a) kuvaan kadulla, kun rullalautailija tekee Front Side Ollien ja vaatii poistamaan videon, koska temppu oli "taidetta"? Entä jos joku ohikulkija pitää pukeutumistaan taiteena ja vaatii oikeuksiaan?
Niin, missä raja kulkee?
Youtubessa voi onneksi riitauttaa asian, jolloin nuo mahdolliset aiheettomat ilmoitukset eivät johda toimenpiteisiin.- fhsdafishu
Ihan ensimmäiseksi pitää erottaa toisistaan kuvaaminen ja julkaiseminen. Niitä säädellään eri tavoin.
Sitten asiaa siitä julkaisemisesta:
Kuvatallenteelle tallennettua esitystä ei saa esittävän taiteilijan suostumuksetta 1) kopioida, 2) välittää yleisölle tilauspohjaisesti (ajasta ja paikasta riippumatta), 3) levittää yleisölle.
http://www.minedu.fi/OPM/Tekijaenoikeus/tekijaenoikeuden_perusteita/tekijanoikeudesta_kysyttya/perusteita.html
Ja itse laki (45 §)
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1961/19610404 - fhsdafishu
fhsdafishu kirjoitti:
Ihan ensimmäiseksi pitää erottaa toisistaan kuvaaminen ja julkaiseminen. Niitä säädellään eri tavoin.
Sitten asiaa siitä julkaisemisesta:
Kuvatallenteelle tallennettua esitystä ei saa esittävän taiteilijan suostumuksetta 1) kopioida, 2) välittää yleisölle tilauspohjaisesti (ajasta ja paikasta riippumatta), 3) levittää yleisölle.
http://www.minedu.fi/OPM/Tekijaenoikeus/tekijaenoikeuden_perusteita/tekijanoikeudesta_kysyttya/perusteita.html
Ja itse laki (45 §)
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1961/19610404Niin ja tokihan siinä edellä oli myös se tallennus:
Kirjallisen tai taiteellisen teoksen taikka kansanperinteen esitystä ei esittävän taiteilijan suostumuksetta saa:
1) tallentaa laitteelle, jonka avulla esitys voidaan toisintaa;
2) saattaa yleisön saataviin radion tai television välityksellä taikka suoraan siirtämällä.
joten, esitystä ei saa tallentaa, ja jos sen jostain syystä on tallentanut niin sitä ei saa ainakaan julkaista.
Tulkintariidat käsitellään sitten aikanaa oikeudessa. - lex masta
" Missä menee raja siinä minkälainen teos on suojattu tekijänoikeudella?"
Ei missään, sillä teoksella on tekijänoikeus.
Kaikki valokuvat eivät ole teoksia.
- Lakimies, Espoo
Pyydä jotain argentiinalaista tms. apinavaltion Youtube-käyttäjää lataamaan videosi nettiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1031727- 2101547
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos591030Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311000Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K58865En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k51804Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49785Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36745Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉58735The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5732