Olemme harkinneet toista pientä koiraa,Tiibetinmastiffin lisäksi meille. Tää meidän tiibetinmastiffi on todella kiltti kaikille koirille,ja leikkii varovasti koirapuistossa pienien koirien kanssa. Ja jos joku koira haukkuu sille,niin se alistuu heti. On siis ihan kiltti. Niin mietittiin että haluttaisiin toinenkin koira siihen lisäksi,mutta pieni sellainen,koska tyttäreni joutuu kulkemaan isänsä luokse junalla,joten joutuisi joskus ottamaan kummatkin koirat sitten mukaan. Pyrimme siihen että jos hankimme toisenkin koiran niin niiden kanssa olisi helppo kulkea junassa,eikä asia vaikeutuisi vaikka hankkisikin toisen koiran siihen lisäksi. Jos hankkisimme pienen koiran,nin se olisi helppo ottaa junassa tai muualla kainaloon,jos tulisi hankala tilanne. Tyttäreni on kuitenkin 14v. Ja on tärkeää että hän pystyy kulkemaan niiden koirien kanssa. Koska emme todellakaan halua että meillä on 2 isoa koiraa,ja kummatkin vetää,ja sitten pitäisi päästä vielä matkalaukkujen kanssa 6h junamatka.
Mitä mieltä olette tästä? Kannattaisiko Tiibetinmastiffin lisäksi hankkia toista PIENTÄ koiraa,vai pitäisikö hankkia toista koiraa ollenkaan? Ja onko teillä kokemuksia siitä,että jos olette hankkineet toisen koiran yhden lisäksi,niin onko ollut vaikeampaa,vai päinvastoin,tai onko se muuttunut mihinään?
Mitä mieltä olette tästä? Kannattaisiko Tiibetinmastiffin lisäksi hankkia toista PIENTÄ koiraa,vai pitäisikö hankkia toista koiraa ollenkaan? Ja onko teillä kokemuksia siitä,että jos olette hankkineet toisen koiran yhden lisäksi,niin onko ollut vaikeampaa,vai päinvastoin,tai onko se muuttunut mihinään?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Se riippuu täysin koirastanne.
Kouluttakaa ensiksi eka koira(jos se kerran vetää hihnassa) ja sitten ottakaa toinen.
Joo,sitä mietimmekin että kasvatamme/koulutamme ensin tämän koiran joka meillä nyt on,ja sitten hankimme toisen,jos hankimme. :)
Otsikkonne hiukan hämää. Eli siinä puhutte laumanvartijasta, mutta tekstissänne väitättekin koiranne olevn kaikille kiltti. Laumanvartijakoirako on sellainen, joka ei edes vahdi? Ja miten perustelette seurakoiran, jos nykyinen koiranne ei ole seurakoira?
Täh? Siis kyllä meidän Laumanvartija vahtii,ei se tietenkään ole mikään seurakoira!
Oma mokani. Tarkoitin otsikolla että Laumanvartian lisäksi hankittaisiin seurakoira
Jos koiranne vahtii, niin varmasti seuraava koiranne ottaa mallia, joten pelkkää seurakoiraa ette varmasti laumiksenne seuraksi saa, vaan siitäkin kasvaa melkoinen vahtikoira.
Siitä vaan jos koiranne tulee muiden kanssa toimeen. Yhellä tutulla on 3 tiibetinmastiffi ja on sen jälkeen ottanut 2 russelia