"Ristikko estää luiskahtamisen voimalaitosturbiiniin, mutta koska uppeluksista ei pääse pois, sinne hukkuu ennen kuin apu ehtii paikalle."
http://www.aamulehti.fi/Pirkanmaa/1194766381726/artikkeli/ala ui tammerkoskessa pyorre imaisee veden alle voimalaitoksen ristikkoa vasten.html
"Pelastusviranomaiset muistuttavat, että koko Tammerkosken alue Näsijärvestä Ratinaan on vaarallinen uimareille. Veteen ei kannata missään tapauksessa mennä. Suurin vaara on virtaus ja voimalaitokset. Virtaus on yläjuoksulta saakka niin voimakas, ettei sitä vastaan jaksa taistella. Lisäksi rannat on kivetty niin, että vedestä poispääseminen on erittäin vaikeaa."
Älä ui Tammerkoskessa: Pyörre imaisee veden alle voimalaitoksen
10
1867
Vastaukset
- voi houkuttaa
Kyllä on juu viisasta noudattaa varoituksia ettei mene uimaan noilla alueilla.
- Anonyymi
Tammerkoski on vaarallinen uimapaikka
- Anonyymi
Jos joku katastrofi katkaisisi vedenjakelun kaupungissa voisiko koskesta käydä ämpäröimässä käyttö- ja juomavettä taloustarpeisiin?
- Anonyymi
Voiko Tammerkosken vettä juoda?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voiko Tammerkosken vettä juoda?
Tampereella veden laatu täyttää hyvin terveydelliset laatuvaatimukset ja annetut laatusuositukset.
- Anonyymi
Siellä oli aiemmin poijuja ja kelluvia köysiä muoviosineen. Jotain pelastusmateriaalia siellä saisi edelleen olla. Samoin voisi asentaa portaita ylös, joista kohmettunutkin pääsee tasanteelle. Ei tiedä mikä dementiamummo sinne voi joutua tai lapsi. Pyörre on tosiaan vaarallinen.
- Anonyymi
Höpöjuttuja jotka antaa valheellisen käsityksen pelastumisen mahdollisuudesta
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Höpöjuttuja jotka antaa valheellisen käsityksen pelastumisen mahdollisuudesta
No on. Silti osa on jonkin aikaa pinnalla tuurilla ja osa ON päätynyt köyteen. Vaikka osa taas hukkuu. Se riippuu missä kohtaa köysiä on.
- Anonyymi
Huumehörhöjen ruumiit tukkivat koko ritilän.
- Anonyymi
Ei normi ihminen ui missään tammerkoskessa eikä suvannossa, mikä ihme luulo tästä,
ja talvella vielä?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/2131732Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1411455- 761283
- 541173
- 741075
- 109999
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva55970Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla7963Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53880- 82850