Liian pieni korko isommaksi

HRal

Mulla on sampopankissa käyttötilin korko 0,1 % ja säästötilin korko 0,2 %, jotka vaikuttavat erittäin pieniltä. Käyttötilillä pidän joitakin satasia ja säästötilillä vähän alle kymppitonnia. Kertokaapa ummikolle, millainen korko on normaali ja mistä saisi parhaimman/saako nykyisestä pankista kysymällä helposti paremman.

6

364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AlhaallaOn

      vuoden määräaikaiselle vois suomesta saada n 1,25%

    • jk

      sammossa on fiksutili, sille saa jotain 0,5 % en muista kun on sillä vain satasia.

      Tuolla tilillä on kai päiväsaldolle, jos laittaa lisää, mutta sille summalle kun nostaa ei saa koko alkukuukaudesta korkoa.

      on muuten ilmainen tili.

      jos on vain tonneja ja kymppitonni, ei aina ole viisasta yrittää parasta korkoa jos jostain saa esim 1 % enemmän, tuotto on niin mitätön vaivoihin ja riskiin nähden,
      sillä usealla tilillä on riskinsä, vaikka ovatkin suhteellien pieniä, pahimmassa tapauksessa kuitenkin koko pääoman verran.

    • :****

      Kysyppä s-pankista eli sokkarilta.

    • vaihtoehdoksi

      aktiasta saa 1 % säästötilille.

    • 10+2

      Nooa Säästöpankki maksaa 50 000 eurolle 1,5% korkoo päiväsaldolle, eikä oo mitää nostorajotuksia!

    • ghjmnb

      Tuolta saa jonkinlaisen kuvan koroista:

      http://www.kauppalehti.fi/5/i/porssi/korot/index.jsp?selected=talletuskorot

      Tarkempi tieto löytyy yleensä ko. pankin nettisivuilta. Korot ovat koko ajan laskussa. Pankit laskevat prime-korkojaan ja tämä vaikuttaa useiden talletustilien korkoihin.

      Korot ovat niin alhaalla, että kannattaa katsoa, mitä esimerkiksi käytännössä tarkoittaa vaikka tällä hetkellä suurehko 0,5 %:n ero. Tuhannelle eurolle vuodessa lähdeveron jälkeen 3,5 euroa. Joissakin pankeissa käytetään kuukauden alinta saldoa, joissakin päiväsaldoa korkoperusteena.

      Nyt on vaikea kilpailla inflaatiota vastaan. Täytyisi saada noin 4 %:n korko, jotta lähdeveron jälkeen säilyisi talletuksen reaaliarvo. Aika mahdotonta pankkitalletuksille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      67
      1666
    2. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      14
      1642
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      135
      1231
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      125
      1124
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      83
      797
    6. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      164
      730
    7. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      711
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      407
      636
    9. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      582
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      525
    Aihe