Muutimme hiljattain taloon, jossa ties monta vuotta ollut alppikärhö terassin säleikössä. Hirveästi on kuivaa oksaa alla ja seassa. Tuntuu että edellisvuoden pörröhuituviakin on seassa=/? On kuitenkin kukkinut kesäkuussa ja kasvanut mukavasti. Haluaisin sitä jotenkin "selvitellä" parempaan kuntoon. Tuntuu että kuivan oloisissa liaaneissakin olisi elämää. Uskaltaakohan sitä leikata keväällä ja mistä korkeudesta? Kukkiiko edellisvuoden versoilla? Paljonkohan tuommoinen kasvaa kesässä? Jotain olisi tehtävä, jotta saisi sen siistimmäksi. Voisikohan vuosittaisilla leikkauksilla estää jotenkin tämän risuuntumisen alta? Paljon on kysyttävää, tuntuu ettei mistään löydy tarpeeksi tietoa.
Tarjotkaa apuanne! KIITOS;)
Alppikärhön leikkaaminen???
4
5064
Vastaukset
- sari
Hei Kata, sen voi leikata aivan matalalta , siitä se alkaa kasvaan uudellee, eikä kestä kauaa kun on taas yhtä korkea kuin ennenkin.
Sisareni leikkasi omansa toissa keväänä ja nyt se on jo parimetrinen.
Se kukkii edellisvuoden versoista, koska se kukkii aikaisin keväällä. Jos haluat sen ensin kukkivan ,niin leikkaa vasta kukinnan jälkeen.
Se on kyllä aina sellainen 'risukasa' mutta tietysti voit leikata aina silloin tällöin niitä vanhoja oksia pois,niin maasta alkaa kasvaan uutta versoa.- Kata
Kiitoksia vastauksestasi Sari =)
Taidan leikata vasta keväällä. Jos on liika myöhäistä leikata nyt? Vaikka luulisi että hyvin onnistuisi vieläkin!
- harrastelija
En ole asiantuntija, mutta minulla oli entisessä kodissa alppikärhö, joka oli vanha ja runsaskasvuinen ja minä myös leikkelin sitä kaikkina vuodenaikoina ja lopulta siirsin sen aivan toiseen paikkaan ja kaiken se kärsi ja kaiken se kesti ja kasvoi aina uudestaan tosi vauhdikkaasti.
- Anneli
kestävä tuntuu alppikärhö olevan. Minulla se on ollut parvekkeella ja pari vuotta sitten marras-joulukuun vaihteessa olleen muuton yhteydessä se katkesi kokonaan lähes mullan pinnasta. Kukki silti seuraavana kesänä kuin myös tänäkin kesänä. Eli sitkeä tapaus!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012140Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2971934Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441761Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1041726Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2071617- 321351
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941133Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii251092Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671089- 511057