Alppikärhön leikkaaminen???

Kata

Muutimme hiljattain taloon, jossa ties monta vuotta ollut alppikärhö terassin säleikössä. Hirveästi on kuivaa oksaa alla ja seassa. Tuntuu että edellisvuoden pörröhuituviakin on seassa=/? On kuitenkin kukkinut kesäkuussa ja kasvanut mukavasti. Haluaisin sitä jotenkin "selvitellä" parempaan kuntoon. Tuntuu että kuivan oloisissa liaaneissakin olisi elämää. Uskaltaakohan sitä leikata keväällä ja mistä korkeudesta? Kukkiiko edellisvuoden versoilla? Paljonkohan tuommoinen kasvaa kesässä? Jotain olisi tehtävä, jotta saisi sen siistimmäksi. Voisikohan vuosittaisilla leikkauksilla estää jotenkin tämän risuuntumisen alta? Paljon on kysyttävää, tuntuu ettei mistään löydy tarpeeksi tietoa.
Tarjotkaa apuanne! KIITOS;)

4

5368

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sari

      Hei Kata, sen voi leikata aivan matalalta , siitä se alkaa kasvaan uudellee, eikä kestä kauaa kun on taas yhtä korkea kuin ennenkin.
      Sisareni leikkasi omansa toissa keväänä ja nyt se on jo parimetrinen.
      Se kukkii edellisvuoden versoista, koska se kukkii aikaisin keväällä. Jos haluat sen ensin kukkivan ,niin leikkaa vasta kukinnan jälkeen.

      Se on kyllä aina sellainen 'risukasa' mutta tietysti voit leikata aina silloin tällöin niitä vanhoja oksia pois,niin maasta alkaa kasvaan uutta versoa.

      • Kata

        Kiitoksia vastauksestasi Sari =)
        Taidan leikata vasta keväällä. Jos on liika myöhäistä leikata nyt? Vaikka luulisi että hyvin onnistuisi vieläkin!


    • harrastelija

      En ole asiantuntija, mutta minulla oli entisessä kodissa alppikärhö, joka oli vanha ja runsaskasvuinen ja minä myös leikkelin sitä kaikkina vuodenaikoina ja lopulta siirsin sen aivan toiseen paikkaan ja kaiken se kärsi ja kaiken se kesti ja kasvoi aina uudestaan tosi vauhdikkaasti.

      • Anneli

        kestävä tuntuu alppikärhö olevan. Minulla se on ollut parvekkeella ja pari vuotta sitten marras-joulukuun vaihteessa olleen muuton yhteydessä se katkesi kokonaan lähes mullan pinnasta. Kukki silti seuraavana kesänä kuin myös tänäkin kesänä. Eli sitkeä tapaus!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      236
      738
    2. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      645
    3. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      610
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      538
    5. En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta

      Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.
      Ikävä
      45
      417
    6. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      416
    7. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      414
    8. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      27
      396
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      37
      377
    10. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      41
      361
    Aihe