Keltaiset H4-polttimot

Onko kellään tietoa em. polttimoiden laillisuudesta ? Saako koko keltaisia H4-polttimoita enää mistään ja jos saa, niin onko niiden käyttö enää sallittu uusissa autoissa ?
31161
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

95 ja siitä vanhemmissa autoissa sallittu vai oliko se 93. Kannattaa vaikka soittaa katsastusasemalle ja kysyä sieltä.

Äänestä

No, saahan niitä. Kyllähän niitä huoltoasemilla myydään. Sallittuja ovat tietojeni mukaan.

Äänestä

Tavaraa on. Huoltoasemat ja varaosa-liikkeet myyvät useimmiten ns. Allseason polttimoita joissa on myös valkoista valoa mukana ja jotka eivät ole kuitenkaan niin keltaisia kuin tarkoittamasi French Yellow poltimot joita tosiaan saa vain H4-polttimona. Kannattaa kysyä ranskalaisten autojen osiin erikoistuneista varaosa-liikkeistä. Heillä voi olla esim. joitain omia kanavia hankkia keltaisia polttimoita. Keltaisia polttimoita on kyllä maailmalla varastoissa vielä, uusia ei taideta kuitenkaan enää tehdä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vincent kirjoitti:

Onko kellään tietoa em. polttimoiden laillisuudesta ? Saako koko keltaisia H4-polttimoita enää mistään ja jos saa, niin onko niiden käyttö enää sallittu uusissa autoissa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu