Mitsubishi Outlander PHEV:n

.,.,.,.,

10

4535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitsua odotellessa

      Outlander PHEV on ensimmäinen hybridi, jota voisin harkita. Jos hintalappu on jotain 50 000 niin auto ei käy kaupan. Tämäkin varmaan ryssitään älyttömällä hinnoittelulla ja muutaman kymmenen sähköauton myyntimäärät jatkuu suomessa.

      Pistokesähkö- ja hybridiautojen yleistyessä tullaan näkemään monta mojovaa taloyhtiö riitaa. Taloyhtiöt ei korvia lotkauta tulevien tarpeiden johdosta ennenkuin joku sen ladattavan auton ostaa. Sittenkun ensimmäinen sähköauto on pihassa alkaa hirveä tupina, että sähköautoa ei saa ladata taloyhtiön piikkiin...En ymmärrä sitä miksi jo aiemminkaan ei ole vedetty autopistoke- ja tallipaikkojen sähköjä huoneistokohtaiseksi. Jokainen saa lämmitellä autoansa juuri niin kauan kuin lompakko kestää.

      • niiiin.

        No mutta minkäs teet sille tosiasialle, että akkujen valmistus maksaa ja hybridissä on polttomoottorin lisäksi kaksi sähkömoottoria?

        Tottakai hinnat aikanaan laskee, oli poltomoottoritekniikkakin alussa erittäin kallista. Vauhditusta voinee saada asialle verohelpotuksilla tms.

        Muuten auto on kyllä erittäin mielenkiintoinen. Fiksu kulutus ja toimintasäde samassa autossa, ja vieläpä katumaasturin tilat, neliveto ja maavara.


      • No tuota...

        Autoja on tilattu hollannissa ja japanissa jo ennen mallin saapumista 30 000 kpl. Nähtävästi hybridi mallille on jonkunverran kysyntää.

        Suomessa hinnaksi tulee halvimmalle mallille tasan euron alle 50 k€.

        Mitsun lippulaivamalli, seuraava Pajerokin tulee tarjolle hybridinä, tosin vasta parin vuoden päästä.
        http://www.goauto.com.au/mellor/mellor.nsf/story2/90BA0FB4F4E0E1DFCA257B26000EC2B0

        Ilmeisesti idea on se, että tarjotaan näitä nyt jokaiseen autoluokkaan tulevaisuudessa.


    • Kiuyds

      Näpsäkkä auto, tuon voisi ostaa Amperan rinnalle pidempiä matkoja varten.

      • boxer myös housut

        Voisi olla hyvä vaihtoehto,olis varmaan hiljaisempi kuin 2013 mallin Outlander.
        Veikkaampa että tuohon malliin panostetaan ja kait nuo akutkin 5 vuotta kestävät.
        Maksaa se hiukkassuodattimenkin vaihto ja noissa voi loukkukin kestää pitempään.
        Äänieristys noissa dieselvermeissä on hiukan ontunut ja jouduin vielä pysymään vanhassa merkissä.


      • Anonyymi
        boxer myös housut kirjoitti:

        Voisi olla hyvä vaihtoehto,olis varmaan hiljaisempi kuin 2013 mallin Outlander.
        Veikkaampa että tuohon malliin panostetaan ja kait nuo akutkin 5 vuotta kestävät.
        Maksaa se hiukkassuodattimenkin vaihto ja noissa voi loukkukin kestää pitempään.
        Äänieristys noissa dieselvermeissä on hiukan ontunut ja jouduin vielä pysymään vanhassa merkissä.

        Ajan edelleen vanhalla corollalla ja se on tullut ilmastolle ja minun lompakolle kevyemmäksi kuin sinun pelleily noiden sähköjuttujen kans


    • polttokenno.

      HYbridissä on erittäin tärkeää että se on ladattava,
      en oikein ymmärrä miksi autoja joissa ei ole ladatusta kutsutaan hybrideiksi,
      sittenhän autoa jossa on radio tai mikä tahansa sähköllä toimiva laite olisi hybridi.

      Polttomoottori se tuottaa kaiken sähkön toyota(hybridi) aurikseen tai johonkin isoon (hybridi) mersuun

      • Matti-.

        Niitä kutsutaan siksi hybridiksi, koska niissä on sekä sähkömoottori, että bensamoottori, joita molempia voidaan käyttää auton liikuttamiseen. :)

        Eli hybridiautossa pitää olla polttommoottorin lisäksi sähkömoottori ja akku.

        Sellaisessa hybridissä jota ei voi pistokkeesta ladata, se energia sinne akkuun toki tulee aina bensiinistä, joko suoraan polttomoottorin ja laturin kautta tai jarrutuksessa jarrutusenergian talteenottona. No periaatteessa jos jarrutat pitkän mäen alas, saat myös potentiaalienergian pistettyä sinne akkuun uhraamatta tippaakaan bensaa. Tosin, jostakin se energia on tullut kun mäki on ajettu ylös.

        Mutta kuitenkin, tämäkin mahdollistaa lyhyet pelkällä sähköllä ajot, ja bensiinimoottori voidaan tehdä taloudellisemmaksi, koska se voidaan suunnitella käymään tietyllä optiimi kierrosluvulla sähkön tuotossa, jolloin päästään parempaan hyötysuhteeseen kuin sillä, että bensiinikone ajaisi suoraan pyöriä. Esimerkiksi priuksen moottorissahan käytetään ns. atkinson työkiertoa, jota ei normaaliautojen polttomoottoreissa käytetä johtuen siitä aiheutuvista haittavaikutuksista moottorin luonteeseen, mutta hybridi auton moottorissa näistä ei ole haittaa kun sähkömoottori voi paikata polttomoottorin ongelma-alueita.

        Polttomoottorin hyötysuhde kuitenkin on sellainen, varsinkin bensakoneessa se on huipussaan vain hyvin kapealla alueella, ja muualla surkea. Tästä tulee bensiinihybridin etu. Käytetään polttomoottoria kokoajan huippuhyötysuhteella ja hoidetaan ajaminen sähköllä. Tästä johtuu myös se, miksi hybridi ilman pistoketta ei ole erityisen taloudellinen matka-ajossa. Bensakonetta voi luonnollisestikkin maantieajossa käyttää optiimialueella.

        Mitsubishin termistössä. PHEV, tarkoittaa Plugin Hybrid Electric Vehicle. Eli, pistokehybridi.

        Mitsulta on kyllä tulossa myös hybrideitä ilman pistokeominaisuutta.


    • Tgghuuioo

      Ja Outlander PHEV valmistus jatkuu taas. 4 kk meni akkuja vaihdellessa. Suomeen tulo siirtynee ensi keväälle kun eivät kerkeä valmistaa edes nykyisiä tilauksia vaikka tuotanto tuplataan ensi kuussa.

    • rellupösösitukka

      Minun auton vaatimukset top 2

      1. 2 kpl töpseliä lämmitys ja lataus- jos lataus puttuu en osta
      2. ketjukone- jos puuttuu en osta

      muita ei niin tärkeitä-mielellään juttuja

      ,korkealla ohjaus, pakettiauto (nissan sähköpakettiauto tulossa pian ), takaveto

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      107
      7746
    2. 110
      5997
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5177
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4546
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3220
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      55
      2977
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      58
      2938
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2444
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2437
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2056
    Aihe