Asunnon ostaminen tyttärellemme

Ostajaeino

Hei.
Olemme hankkimassa rivitalo-osaketta tyttären perheelle.
He ovat vähävaraisia ja saavat nykyään asunto yms. tukea.
Jos me vanhemmat omistamme asunnon ja hän maksaa siitä vuokraa meille,
niin onko hänellä silti oikeus kaikkiin tukiin ?

4

342

Äänestä

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • srtutru

      Asumistuki on muistaakseni max 60% asunnon vuokrasta. Ja tietenkin sillä määrällä on myös katto mistä tuo 60% maksetaan. Mutta muuten ei ole mitään merkitystä sillä kuka asunnon omistaa.

      • Ostajaeino

        No tuohan kuulostaa ihan hyvältä.
        Eräs kiinteistöalan tuttuni vaan sanoi, että jos vanhemmat omistavat asunnon,
        niin mitään tukia ei saisi. jos he virallisesti meille vuokraa maksavat, niin pitäähän silloin tukiin olla oikeus. Jos näin on, tämä helpottaa suunnitelmia.


      • Näin.
        Ostajaeino kirjoitti:

        No tuohan kuulostaa ihan hyvältä.
        Eräs kiinteistöalan tuttuni vaan sanoi, että jos vanhemmat omistavat asunnon,
        niin mitään tukia ei saisi. jos he virallisesti meille vuokraa maksavat, niin pitäähän silloin tukiin olla oikeus. Jos näin on, tämä helpottaa suunnitelmia.

        Tuttusi on sotkenut kaksi asiaa, mikä ei ole ihme koska tämä asia on sellainen että se aiheuttaa todella runsaasti väärinkäsityksiä.

        JOS tyttäresi olisi päätoiminen opiskelija, niin silloin se että hän asuu asunnossa jonka hänen vanhempansa omistaa, vaikuttaisi hänen saamaansa opintotuen asumislisään radikaalisti (hän saisi sitä max. 58,87 euroa kuukaudessa, kun asumislisän max. määrä muuten on 201,60 euroa kuukaudessa).

        Sen sijaan sinun tilanteessasi (oletan että tyttäresi ei ole opiskelija kun et stä maininnut) tyttäresi saa yleistä asumistukea myös vaikka asuisi sinun omistamassasi asunnossa vuokralla. Toki KELA on tarkka siitä että vuokrasuhde todellakin on aito ja olemassa. Vuokrat on maksettava ajallaan ja niistä on oltava kuitit.


    • Kelaan soitto

      Kannattaa kysyä Kelasta etukäteen, ei tule yllätyksiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      280
      1111
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      243
      910
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      900
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      98
      841
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      97
      784
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      73
      778
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      107
      659
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      566
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      541
    10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      11
      440
    Aihe