Saako inssissä keskittyä rauhassa ajamiseen, vai voiko se kuka sitten suoritusta valvoo, kysellä teoriakysymyksiä?
Esim. mitä tuo liikennemerkki tarkoittaa?
Esim. mitä tuo liikennemerkki tarkoittaa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
inssi ei puhu muutakauin esim että "mennään oikealle"
Ja autoa saat peruuttaa ruutuun vaikka kymmenen minuuttia, kunhan et kolhi muita :)
Ei se inssi puhu oikeen mitään. Aluksi ainakin se on ihan hiljaa. Sitten jossainvaiheessa jos ajossa ei ole mitään ongelmia saattaa alkaa jotai juttelemaan. Jos ajosi näyttää että sinun pitää paljon keskittyä inssikin on hiljaa yleensä. Jotkut inssit saattaa kyllä yrittää rikkoa jännittyneisyyttäsi alkamalla heti rupattelemaan, mutta huomaa jos et halua puhua vaan keskityt ajoon. Ei inssit odota sitä, että juttelet niille. Sen takia ne ei yleensä ala juttelemaan. Mutta jos itse alat juttelemaan inssille niin kyllä hän takaisin puhuu. Ja ei ala mitään liikennesääntöjä tenttaamaan. Olet känyt teoriakokeen sitä varten. Ajossa hän näkee osaatko säännöt vai et. Pikkuvirheitä voi tulla montakin, mutta isosta virheestä tai konfliktista tulee hylsy.
Ei minunkaan mielestä inssit kysele ajon aikana mitään teoriaan liittyvää, vaan tuota rupattelua kyllä on ellet hiljaa halua olla. Ennen ajoonlähtöä saattaa tosin tulla kysymys esimerkiksi renkaista, tyyliin "onko urasyvyyttä riittävästi" tai "voiko näillä renkailla ajaa talvella".
Minulta kysyttiin eilen ennen inssiä:
-Miten peilejä säädetään?
-Miten penkkiä säädetään?
-Millä korkeudella pitäisi pääntakana olevan nojan oltava?
-Mikä on hyvä asento peileille?
-Mistä tiedät ajon aikana jos joku ovi on raollaan?
-Mihin asentoon asettaisit parkkikiekon tässä?
Noihin sitten vastailin. Kysymysten jälkeen sanoi, että voit lähteä ajamaan kun olet valmis. Ajon aikana ei sanonut sanaakaan. Lopussa kun tultiin takaisin katsastuskonttorin pihaan antoi eka palautetta ja kertoi virheistä.
Multa kans kyseli, juur et mitenkä penkkien säädöt menee? Millainen on hyvä ajoasento? Mistä kytketään kaukovalot?
Ajon aikana puheli kaikkea tavallista säästä yms. Aina välillä kylläkin kysyi kaikkia sellaisia, että voisimmeko pysäköidä tuohon?
Minulle merkkasin virheen kaistanvaihtoo, sillä hänen mielestään liian ahtaaseen väliin kiilasin (vaikka omasta mielestäni väliä oli vaikka kuinka paljon), sekä valitteli liian suurista tilannenopeuksista yms. mistä sanotaan lähes kaikille. Sitten pienen jännityshetken jälkeen sanoi, että kyllähän sinä kortin saat, kyllä se ajo sitä kaistanvaihtoa lukuunottamatta meni todella mallikkaasti.
aölskdjfklaömekrmaölskenrlaksenr