Lukeeko siellä raamatussa jossain että järjen on on ehdottomasti kielletty??
http://www.aamulehti.fi/Ulkomaat/1194766703309/artikkeli/pahojen henkien manaaminen rajahti puolassa kuukausien jonot ja alalle oma lehti.html
http://www.aamulehti.fi/Ulkomaat/1194766703309/artikkeli/pahojen henkien manaaminen rajahti puolassa kuukausien jonot ja alalle oma lehti.html
Vastaukset 5
Vanhimmat
Onhan noita ennustajaeukkojen ilmoituksia jopa maamme johtavassa sanomalehdessä...
Ateistilta on järjen käyttö ehdottomasti kielletty. Siinä on sellainen vaara että jos käytät järkeä voit löytää Jumalan eikä silloin voi enää olla ateisti.
Aivan.. Mutta kun on järkeä käyttäen löytänyt jumalan ja tullut uskoon, niin miksi se järjen käyttö pitää sitten lopettaa heti kun siihen (oikeaan) uskoon on tultu?
Yksikään ihminen ei ole täydellinen. Vaikka löytäisi Jumalan niin se ei tee ihmistä täydelliseksi. Epätäydellinen ihminen tekee virheitä.
"Okkultismista ja ennustamisesta on kapitalismin myötä tullut bisnestä ja niiden aiheuttamat haitat ovat lisääntyneet, sanoo Posacki. Haittojen korjaamiseen tarvitaan manaamista."
Ero näiden kapitalismissa taitaa vain olla pappien paremmat palkat.