D600 tulossa?

Melkein kiinnostaa!

Huomennakos se D600 esitellään julkisuuteen?

Joko alkaisi olla aika siirtyä täyskennoiseen?

Mikähän mahtaa tulla rungon hinnaksi ensi alkuun, jahka laite saadaan markkinoille? Jos D700 on vielä jossain saatavilla, lienee hinta 1.800 euron luokkaa. Meneekö D600 alle vai yli?

29

581

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ennustajaeukko
    • ~ 2000 €
      • eurooppalisä

        " 2700 dollaria on nykykurssilla noin 2100 € "
        Tuppaa usein käymään niin, että hinta euroopassa on saman tapainen kuin hinta amerikassa.


      • ~ 2000 €
        eurooppalisä kirjoitti:

        " 2700 dollaria on nykykurssilla noin 2100 € "
        Tuppaa usein käymään niin, että hinta euroopassa on saman tapainen kuin hinta amerikassa.

        On kuitenkin 100 varmaa, että Nikon D600 tulee olemaan edullisempi kuin Nikon D800 ja että Nikon D600 tulee olemaan kalliimpi kuin mikään Nikon DX runko

        NIKON D800 RUNKO: 2 559,00 €
        NIKON D300S RUNKO: 999,00 €
        http://www.superkuva.fi/tuotteet/kamerat/järjestelmäkamerat/nikon/20002/

        Tuohon väliin se hinta tulee asettumaan, kun kamera tulee myyntiin ja sen hinta tulee maltillisesti putoamaan muutaman kuukauden kuluttua.

        Olisko hintakehitys siis jotain tämän kaltaista:

        Kun tulee myyntiin: 2 100,00 €
        Muutamassa kuukaudessa: 1 799,00 €

        Jolloin D300S seuraaja tulisi myyntiin noin hinnalla 1 459,00 € ja sen hinta olisi muutaman kuukauden kuluessa 1 259,00 €


      • enemmän on enemmän

        Pitää ottaa huomioon että jenkeissä alv 0%, suomessa 23 % eli pelkkä valuuttamuunnos ei riitä. Vastaava Suomihinta olisi noin 2600 euroa alveineen.


    • joku123123123
      • Laatukitti

        "2300€"

        Se nyt kuitenkin 100 varmaa, ettei Nikon D600 kameraa kukaan osta tuohon hintaan, kun Nikon D800 kameran saa 259 € lisäpanostuksella.

        KANNATTAA MUISTAA, että sieltä tulee nyt se lyömätön FF kitti:

        Nikon D600 AF-S NIKKOR 24-85 mm f/3.5-4.5G ED VR

        Tuo kitti meinaan revitään hyllystä - on sen verran laadukas setti verrattuna mihin tahansa DX settiin.


    • ~ 2000 €
      • koskahan sais

      • verkkis aina kallis

      • kylläpäs nousee

        Ei se kaukaa cyberissäkään alle kahtatonnia maksnaut, nyt hinta on jo 2099.


      • noshitsherlokkkkkk
        verkkis aina kallis kirjoitti:

        verkkokauppa.com on jostain syystä aina hieman kalliimpi putiikki kuin edullisimmat

        kannattanee ennemmin seurata esim. tätä sivustoa:

        http://www.superkuva.fi/tuotteet/kamerat/järjestelmäkamerat/nikon/20002/

        " verkkokauppa.com on jostain syystä aina hieman kalliimpi putiikki kuin edullisimmat"

        Heh.
        Viikon virallinen älyn väläys


      • ~ 2000 €
        kylläpäs nousee kirjoitti:

        Ei se kaukaa cyberissäkään alle kahtatonnia maksnaut, nyt hinta on jo 2099.

        Mutta toisesta kaupasta saat sen silti noin 2 000 euroon:

        http://www.telefoto.fi/tuote/11/6253/nikon-d600-runko

        Ja edelleenkin - jos siirrytte tämän käyttäjäksi DX rungosta, ettekä omista montaa FX objektiivia, ostakaa se Nikon D600 24-85/3,5-4,5 G ED VR KIT - 2 499,00 €

        http://www.telefoto.fi/tuote/11/6255/nikon-d600-24-8535-45-g-ed-vr-kit


    • the same size as
    • lelukamerako?

      Näyttää näppärälle pelille. Ensin ajattelin oman D700 tilalle tai rinnalle tuota. Mutta tuota tuota, erittäin ärsyttävästi ovat panneet tuohon valintakiekkoon canonimaisesti vihreän autoasennon. Semmoinen peli tekee kamerasta auttamattomasti harrastelijamaisen leikkikalun. Täytenee vaan odotella D kasisatasen hinnanlaskua.

    • janne22

      Taitaa olla lelukamera kun tuo vihreä auto asento tuossa d600 voiko sitä nyt ostaa edes tuon takia.?

    • hölmöäkö?

      "erittäin ärsyttävästi ovat panneet tuohon valintakiekkoon canonimaisesti vihreän autoasennon."

      Jätät kameran ostamatta, koska siinä on toiminto, jota et itse tarvitse????

    • nopea etsinvertailu

      D700: pentaprismaetsin, Kuva-ala noin 95 %, Suurennus noin 0,72-kertainen

      D600: pentaprismaetsin, Kuva-ala noin 100 %, Suurennus noin 0,7-kertainen
      D800: pentaprismaetsin, Kuva-ala noin 100 %, Suurennus noin 0,7-kertainen
      D4: pentaprismaetsin, Kuva-ala noin 100 %, Suurennus noin 0,7-kertainen

      Jo D600 etsin on parasta, mitä Nikon tarjoaa - ei luulisi jäävän kaipaamaan D700 kameraa - vasta Canon EOS-1D X etsinkuva on suurempi: Suurennus noin 0,76x

    • Lelukamera3

      Varmaan tuo syö nikon d600 myyntiä kun siinä vihreä autoasento kun sen takia siitä tulee automaattisesti lelukamera.

      • hjefqw

      • Kinofilmikameran
        hjefqw kirjoitti:

        Lelukamerahan tuo on ilman muuta. Sen kertoo jo heikko suljin ja aiheohjelmat.
        Siinä on sentään ruuvinväännin wanhoja objektiiveja varten.
        Canon on tehnyt samanlaisen ja samanhintaisen, mutta vielä huonomman.
        http://www.dpreview.com/products/compare/side-by-side?products=sony_slta99&products=canon_eos6d&products=nikon_d600&sortDir=ascending

        digitaalinen korvike aloitteleville valokuvauksen harrastajille...


    • Objektiivikauppaa

      Mielenkiintoista kun D600 kilpailee D800 kanssa ja on muka suunnattu "kuluttajille"
      eli niille taviksille mitkä kuvailee croppi D7000 kameralla? Tommonen alle tuhannen hinnanero ei oo mistään kotosin`?
      Kuluttaja luokan järkkykamerat on eri kun ammattilaiselle suunnattatut muussakin kun hinnastossa.
      Joitain selittämätöntä "lelumaista" sen D600 olemuksessa on ainakin ensikuvasta
      katsellessa valmistajan kotisivustolta.
      Nikon on muuten kuulu siitä että on käyttänyt lähes samaa kuvakennoa semiPro
      sekä ihan ammattilas vehkeissä---
      Saanko nyt nauraa..
      Tällä kamerallahan pyritään selkeesti lisäämään kalliimpien objekstiivein myyntiä..
      vaikka huonommatkin ehkä toimis siinä heikommin.

      • halvalla lähtee

      • Nikon D90

        Suhteellinen käsite tuo "lelumainen" kun katselee D600 luvattuja arvoja.

        Kun osatt optiikkaa D600 kameraan niin täyden hyödyn saa irti optiikasta joka pystyy pystysuuntaan piirtämään kuva-alalle noin 2000 juovaparia eli 80 juovaparia/mm kun vastaavat luvut D800 isoveljellä ovat 2500 ja 100. Käytäntö tulee näyttämään kunkin kameran oikean luonteen mutta uskon D600 pärjäävän. Sen sulkimellekin olen nähnyt luvattavan 150'000 laukausta kun D800:lle 200'000.

        Nuo juovamäärät ovat 24mm korkuiselle kennolle ja vastaavasti kokonaismäärät pienenevät kroppikennoiselle. xx/mm on sama millaisella kennolla kuvaa.

        Kun vertaatte millaisia laseja tarvitaan pokkareiden 15Mpix kennoille jos koko kennon erottelu halutaan esiin niin näille uusille Nikon rungoille kelpaa paljon pienempi erottelu.


      • Nikon D90
        Nikon D90 kirjoitti:

        Suhteellinen käsite tuo "lelumainen" kun katselee D600 luvattuja arvoja.

        Kun osatt optiikkaa D600 kameraan niin täyden hyödyn saa irti optiikasta joka pystyy pystysuuntaan piirtämään kuva-alalle noin 2000 juovaparia eli 80 juovaparia/mm kun vastaavat luvut D800 isoveljellä ovat 2500 ja 100. Käytäntö tulee näyttämään kunkin kameran oikean luonteen mutta uskon D600 pärjäävän. Sen sulkimellekin olen nähnyt luvattavan 150'000 laukausta kun D800:lle 200'000.

        Nuo juovamäärät ovat 24mm korkuiselle kennolle ja vastaavasti kokonaismäärät pienenevät kroppikennoiselle. xx/mm on sama millaisella kennolla kuvaa.

        Kun vertaatte millaisia laseja tarvitaan pokkareiden 15Mpix kennoille jos koko kennon erottelu halutaan esiin niin näille uusille Nikon rungoille kelpaa paljon pienempi erottelu.

        Kun nyt noista erotteluista on puhe näiden uusien runsaspikselisten kennojen kanssa niin tein alustavaa tutkimusta kahden testausfirman tuloksista kahdella linssillä halvalla ja varsin hintavalla.

        Nikkor 35mm F1.8 linssille dpreview lupaa 1900 linjaa/kuvan korkeus ja photozone vastaavasti 2000 ja hieman yli. Nämä kuitenkin jo kroppikennolle noin 15mm.

        Nikkor 70 - 200 F2.8 vastaavasti 2200 dpreview ja 3900 photozone 24mm kennolle.

        dpreview ilmoittaa juovapareina ja photozone ymmärtääkseni juovina joten eroa on varsinkin tuossa 35mm lasissa. Ne kuitenkin molemmat linssit ovat kelvollisia sekä D600 että D800 kuvauksiin joskin 35mm asettaa ne kroppitilaan 10M ja 15M kuville.

        Vanhat linssit kelpaavat siten mainiosti myös noiden uusien runsaspikselisten nokalle kunnes saamme säästettyä uusien lasien vaatimat varat joita joka tapauksessa ostaisimme.


    • DxO Labs.
    • mäyrä62

      No ei ole kenno suoritukyvyssä paljoa eroa d800 vastaaviin lukuihin.

      • ei suurta eroa

        "No ei ole kenno suoritukyvyssä paljoa eroa d800 vastaaviin lukuihin."

        Eikä kameran hinta paljoa eroa d800 hinnasta:

        Nikon D800 - 2 499,00 €
        Nikon D600 - 1 929,00 €
        http://www.superkuva.fi/tuotteet/kamerat/järjestelmäkamerat/nikon/20002/?jsh_id=fqvqp8n7l0lku0so8q7lfo64f2


    • Mäyrä62

      Joo eli 570 euroa erotus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      260
      4596
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      42
      2770
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1604
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1119
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      208
      1116
    Aihe