Olenko valinnut väärän miehen?

Tilanne on siis tämä: olemme naimisissa ja meillä on kaksi lasta, kolmas tuloillaan. Mies käy töissä ja tekee erittäin pitkiä päiviä. Itsekin käyn kokoaikatyössä. Ongelma on se, että teen lähestulkoon kaikki kotityöt yksin. Mies ei siivoa tai pese pyykkiä koskaan. Omat astiansa voi laittaa vahingossa tiskikoneeseen, mutta se onkin varmaan ainut asia, jonka tekee. Olen nyt raskauden aikana ollut todella väsynyt ja ihan loppu tähän tilanteeseen, kun saan aina tehdä kaiken yksin. Olemme rakentaneet ja tottakai se teettää miehelleni lisätöitä, mutta pienikin apu kotihommissa olisi kullan arvoista. Miten muilla on, jaatteko kotitöitä? Millä ihmeellä miehen saa muuttumaan, kun asiasta on puhuttu ties kuinka monta kertaa? Olisiko helpompi olla yksin, kun olisi "yksi lapsi vähemmän hoidettavana"? Mitä päätöksiä olette tälläisessa tilanteessa tehneet?
11418
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Voi sinua, myötätuntoni on puolellasi. Kokeile jättää muutaman päivän tekemättä itsekkään mitään, jospa mies sitten huomaisi sotkun ja työn määrän minkä teet. Eihän työpaikallakaan siivoojaa arvosteta, ennenkuin sellainen puuttuu. Eiköhän tajua kun puhtaat vaatteet ja astiat loppuu kaapista, roskat lattialla alkaa tuntua jaloissa ja vieraita ei kehtaa päästää kotiin. Tsemppiä, jos ei auta niin ei voi mitään. Olen kuullut monen sanovan olevan tosiaankin helpompaa kun se "aikuinen lapsi" on häädetty.

Äänestä

Ottakaa ulkopuolinen siivooja. Tulee halvemmaksi kuin ero. Kokemusta on.

Äänestä

Ei se rakentaminenkaan töiden ohessa ole mitään lomailua. Se on yllättävän rankkaa puuhaa. Onko sinulla miehesi kysynyt, koska sinä tulisit sinne auttelemaan. Vai onko niin että miehesi touhuilee siellä yksinään? Kyllä mun mielestä, jos mies tekee pitkää päivää töissä ja sit vielä rakentaa samalla, niin eikö siinä nainen hoida ne kotityöt. Näin minä ainakin ajattelen. Minulla mies on töissä ja illat tekee vielä kotona töitä, niin en vaadi että pitäisi vielä kotityöt tehdä. Vaikka minulla on kyllä niin ihana mies, että osallistuu vielä kotitöihinkin :)

Äänestä

Taas höpö höpöä,, ensin järjestetään elämä sellaiseksi että päästään narisemaan palstalle ,, näin ja näin ja tehdään vielä lisää lapsia,, haloo, missä järki-kulta ? Tiskaa itse siivoa itse, itse olet vaikeutesi järjestänyt, miksi valitat, valinnat ovat olleet sinun alusta asti ?
Antakaa miesten tehdä miesten työt, naiset hoitaa kodin ja lapset, itsehän ovat siihen ryhtyneet. Miksi et keskustellut asioista alunperin, työnjaosta ym. Siivoa ja tiskaa itse ja hoida kaikki lapsesi äläkä valita täällä. Toisilla on suurempiakin murheita. Sinulla on katto päänpäällä ja lämmintä, myös ruokaa, laita asiat tärkeysjärjestykseen.
Mies tietenkään ei ole väärä ja miksi valitsit hänet, siksikö että pääset mollaamaan hänet täällä.
Olet ollut väsynyt ja loppu tähän tilanteeseen, miksi, etkö tiennyt mitä uudesta raskaudesta seuraa, tietenkin väsymystä ja narinaa.
Miksi naiset ei osaa arvostaa kodin ulkopuolella töitä tekeviä miehiä ? Ei, vaan miesten pitäisi vielä oman työnsä lisäksi tehdä vaimonkin työt kotona !
Typerää pohtia, olisiko helpompaa olla yksin.. miksi et harkinnut asiaa aikaisemmin. Älä sitten ihmettele jos miehesi viihtyy illat virkistävässä mies/ naisseurassa lähibaarissa, sinne miehesi vielä ajautuu kun itse olet mielenkiinnoton ja vauva itkee ja toiset lapset tappelevat keskenään.
Hyvää jatkoa vaan sinulle perheinesi !

Äänestä
  • "Miksi naiset ei osaa arvostaa kodin ulkopuolella töitä tekeviä miehiä ?" Kai sitäkin voisin arvostaa, että nainen tekee töitä? Kirjoittaja itsekin on kokoaikatyössä?

    Monesti miehen työ tuntuu tärkeämmältä ja esim. mies ei voi olla pois työstä, jos lapsi on kipeänä, nainen useimmiten joutuu olemaan.

    Onhan se kyllä niinkin, että jos ei miehen työ ole nyt vaihtunut vaan on tehnyt jo ennen lasten tuloakin pitkiä työpäiviä niin onhan se ollut tiedossa? Mun mies tekee pitkää päivää ja luonnollisesti hoidan enemmän lasta ja kotia. Haen lapsen heti kun pääsen töistä päiväkodista. En tee koskaan ylitöitä vaikka työt ruuhkautuisi, kun en halua lapsen päivän päiväkodissa venyvän. Hoidan suurimman osan kotitöistä. Mutta mieskin kyllä osallistuu.

    Onhan se kieltämättä raskasta yhdistää työ ja lasten/kodin hoito. Ja joskus työnnän lapsen heti miehelle kun pääsee kotiin ja lähden lenkille. Ja mies valittaa, kun ei ehdi edes vaatteita vaihtaa tai kahvia juoda. Ehdinkö minä kotiin tultuani? Toivon myös, että mies tulee suoraan töistä kotiin.

    Mutta koitan olla kauheasti valittamatta, koska ymmärrän, että miehelläkin on raskas päivä töissä ja olen ollut tietoinen hänen työnsä laadusta, kun olemme päättäneet lapsen hankkia. Joskus tulee silti riitoja ja mies sanoo, että pitäisikö jäädä työttömäksi... Se tuntuu ikävältä. En ole halunnut enempää kuin yhden lapsen, koska en usko, että jaksaisin useamman lapsen kanssa. Mies välillä haaveilee toisesta. Mutta minähän lapsen suurimmaksi osaksi hoidan, joten katson, että minun mielipiteeni asiassa painaa enemmän.

    Äänestä

Et, vaan miehesi on valinnut väärän vaimon !

Äänestä

Huhhuh te olette ehkä haukanneet vähän liian ison palan. Jos mies tekee pitkää päivää ja kolmas lapsi on tulossa ja vielä samaan syssyyn rakennattekin! Ja käytte molemmat töissä. Ei ihme, että stressiä pukkaa!

En usko, että sulla on helpompi olla yksin. Vai onko todella niin, että mies ei tee yhtään mitään? Eikö hän koskaan hoida lapsiakaan? Kyllä se tilanne alkaa varmaan helpottamaan, kun rakennusprojekti on ohi.

Sun täytyy vaan sanoa, että kumman teet tyhjennätkö tiskikoneen vai imuroitko? Toinen tekee toisen ja toinen toisen. Jaa hommia useammalle päivälle. Ja oletko kuinka siisteysintoilija? Voisitko ehkä vähän himmata? Tai voisitteko palkata siivoojan, miehellä varmaan on hyvä palkka, kun on pitkä työpäiväkin?
Meilläkin naapurissa käy siivooja ja heillä ei ole edes lapsia.

Entä minkä ikäisiä lapsenne on? Onko heistä apua kotitöissä?

Olet raskaanakin ja liika rehkiminen ja stressaaminen ei ole hyväksi!

Ja rakennatteko omakotitaloa? Missä on kenties vielä enemmän pihahommia, siivottavaa jne.?

Äänestä

Meille siunaantui 3 lasta samaan aikaan kun laajensimme taloa. En minä valittanut. Välillä otti todellakin päähän. Varsinkin kun mies oli kesän reissuhommissa. viikot reissussa viikon loput kotona laajennuksen parissa. Nyt valmista enkä valita. Kuule nauti raskaudestasi, lapsistasi ja kyllä kuule helpottuu. Älä nyt ainakaan mitään eroa edes suunnittele!
Laajennus meillä kesti sen 3 vuotta. Ja todellakin 3 ihanaa muksua sen aikana. Välillä oli sietämätöntä, rakennuspölyt yms. Lopussa kiitos seisoo!

Äänestä

Joillakin on tapana jakaa perheen menot tulojen suhteen. Voisiko kotityöt jakaa vapaa-ajan suhteen? Eli jos sulla on lyhyempi työpäivä tekisit tietyn prosentin kotitöistä ja mies tietyn... Voitte ottaa ihan laskimen käteen tai mutu-tuntumalla miettiä mikä olisi sopiva jako.

Miten silloin kuin teillä ei vielä ollut lapsia, teitkö silloinkin kaikki kotityöt yksin? Jos miehesi asuisi yksin, hän tekisi jonkin verran ainakin kotitöitä. Oli työpäivät kuika pitkiä tahansa.

Voisi ajatella myös, että jos menot maksetaan 50/50 vaikka mies tienaisi enemmän niin vaimolla on oikeus käyttää vapaa-aikaansa muuhunkin kuin lapsen hoitoon ja kotihommiin. Pitäähän hänelläkin olla jotain etua työstään. Enemmän vapaa-aikaa/huonompi palkka. Tietysti voi olla, että pitkä työpäivä ei tuo isompaa palkkapussia. Mutta itse en ainakaan painaisi pitkää päivää, jos en saa siitä kunnon korvausta. Jos taas mies maksaa enemmän menoista niin vaimo voi vastaavasti tehdä kotona enemmän.

Jotkut vastaa aina valituksiin, että itse teit valintas, miksi teitte lapsia. Monelle tulee yllätyksenä, että millaista se lapsiperheen arki todellisuudessa on. Jotain hajua asiasta on, mutta ei siihen voi täysin varautua. Jos lapsia on jo enemmän kuin yksi niin silloin luulisi tietysti jo kokemusta karttuneen.

Äänestä

Ja työnjaosta keskustelu ennen lapsia on vain sanahelinää. Jos lasten tulon jälkeen miestä ei oikeasti nappaakaan auttaa kotihommissa niin jonkun ne on pakko tehdä. Siinä sitten omalla toiminnalla tehdään vaimosta katkera nalkuttava uupunut nainen. Olepa sitten onnellinen sellaisen kanssa, just. Elämä on.

Lapsi on valinta, mutta joskus valintoja tehdään pahastikin väärillä ennakkotiedoilla. Kaikkea ei ole pakko tässä maailmassa hyväksyä purnaamatta, lapset joutuu tietysti hoitamaan, mutta tyytymättömällä pitää olla oikeus purkaa pahaa mieltään edes näillä palstoilla.

Äänestä

Avauksesi perusteella sinä Väsy-äiti et nyt ole oikein sisäistänyt tasa-arvon käsitettä.

Mies tekee erittäin pitkää päivää töissä ja rakentaa. Missä välissä miehen pitäsi vielä ehtiä siivota ja pestä pyykkiä? Yölläkö?

Raskaus ei ole sairaus. Itsellänikin on ollut kolme alle 5-vuotiasta lasta, eikä minulla tuolloin ollut tiskikonetta. No nyt on. Joka päivä ei tarvitse siivota, kone tiskaa astiat ja pyykinpesukone pesee pyykit.

Jos tuntuu, että mielestäsi pääsisisit rakennustyömaalla helpommalla, niin vaihtakaa osia päiväksi tai pariksi. ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Väsy-äiti kirjoitti:

Tilanne on siis tämä: olemme naimisissa ja meillä on kaksi lasta, kolmas tuloillaan. Mies käy töissä ja tekee erittäin pitkiä päiviä. Itsekin käyn kokoaikatyössä. Ongelma on se, että teen lähestulkoon kaikki kotityöt yksin. Mies ei siivoa tai pese pyykkiä koskaan. Omat astiansa voi laittaa vahingossa tiskikoneeseen, mutta se onkin varmaan ainut asia, jonka tekee. Olen nyt raskauden aikana ollut todella väsynyt ja ihan loppu tähän tilanteeseen, kun saan aina tehdä kaiken yksin. Olemme rakentaneet ja tottakai se teettää miehelleni lisätöitä, mutta pienikin apu kotihommissa olisi kullan arvoista. Miten muilla on, jaatteko kotitöitä? Millä ihmeellä miehen saa muuttumaan, kun asiasta on puhuttu ties kuinka monta kertaa? Olisiko helpompi olla yksin, kun olisi "yksi lapsi vähemmän hoidettavana"? Mitä päätöksiä olette tälläisessa tilanteessa tehneet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu