Tulppien vaihdosta

Kuluvia vaihtelen

Otin ne suojamuovit päältä pois ja katselin, miten helppo olisi tulpat vaihtaa, mutta hankalassa ja ahtaassa paikassa ovat. Onkos kukaan koskaan vaihtanut Seattiinsa sytystulppia? Minun menopelini on tälläinen vuosimallin 2000 Cordoba Vario, 1,6 litrainen ja 100 heppainen AKL-kone, eli se tuttu perus-VW.
Täytyy mennä myös tulppa-avain ostoksille. Monenko mm avain (hylsy) siihen soveltuu? Katselin hieman, että ehkä siihen pitää olla se ohutseinäinen ja pitkä "pelti"hylsy, sillä ahtaalta näyttää. Voi olla, että siihen ei käy kaikkien hylsysarjojen tulppahylsyt, kun tuppaavat olemaan aika vahvaseinämäisiä.
Kai siitä täytyy irroitella niitä imusarjojakin? Ja minkä verran, vai onko joku saanut taiteiltua tulpanvaihdot, ilman purkamisia?

5

2952

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ilmainen vinkki

      Halvemmaksi tulee kun viet auto tulppien vaihtoon alan liikkeeseen, ei tarvitse ostella tyäkaluja ja työkin tulisi tehtyä oikein ja rikkomatta paikkoja.

    • Kuluvia vaihtelen

      Hah hah hah jne..
      Teetätin tuossa välillä, työkiireiden vuoksi, vuosia huollot ja korjaukset "alan liikkeissä". Silloin oli vielä mahdollista jäädä itse odottelemaan autonsa viereen halutessaan ja katsella työn etenemistä. Puhun nyt huolloista ja sellaisista pienistä vaihtohommeleista, joihin ei tunteja pitäisi mennä.
      Sattui vain niin monta kertaa kohdalleni sellaisia autopuolen oppilaita, tai juuri valmistuneita poikasia, jotka tekivät kaiken päin p... ja tuhrasivat aikaa monin verroin, sellaiseen jonka itse aikaisemmin olen tehnyt paljon ripeämmin.
      Niin aloin sitten tekemään huollot taas itse. Vaihdoin jakohihnankin kiristysrullineen ja vesipumpun ym. tuossa muutama vuosi sitten.
      Tuntuu nuo "ilmaisen vinkin" neuvot todella tarkoitushakuiselta ja lapsellisilta. Ei niillä mitään tee, mutta jos olisi ollut jotain vastattavaa kysymyksiini, niin niihin olisi voinut vastata.
      Ei työkalujen osto mitään ole, työ se liikkeissä maksaa. Tulppahylsyt muuten maksaa Motonetissä mm.: 1,90€, 2,-€, 2,50€, 3,10€.... Että silleen.

    • AKL-Toledo

      Homma hoituu normaalilla, vajaat 10 cm pitkällä tulppahylsyllä ja sen jatkoksi tulevalla joka suuntaan kääntyvällä irtonivelellä. Tämän perään vielä vähintään kymmensenttinen hylsynkiinnityksen jatkovarsi, jonka sitten kiinnittää räikkään tai vääntövarteen. Näin päästään työskentelemään imusarjan yläpuolelle ja pyörittämään vapaasti.

      Keskimmäisten tulppien saaminen paikalleen on hieman konstikasta nivelen vuoksi. Kuitenkin alle tunnin homma kokonaisuutena.

      Näin olen vaihtanut tulpat muutaman kerran imusarjaa irroittelematta. Ohjekirjan mukaan vaihtoväli on 30 000 km, mutta itse olen vaihtanut 60 000 kilometrin välein ilman tulppien ominaisuuksien havaittavaa huononemista.

      Ostin autoni käytettynä ja sen huollot oli tehty merkkiliikkeessä. Kuitenkin tulpat näyttivät ruuvimeisselillä ja vasaralla kiristetyiltä. Silti ne olivat aika löysässä. Yksi tulpanjohto oli irti, joten auto oli käynyt kolmella pytyllä. Tämä selitti ihmettelemäni heikon kiihtyvyyden.

      Ihmisiä ne ovat autonasentajatkin. On autoliikkeiden ja korjaamoiden etu pelotella ihmisiä sillä, ettei nykyautoille voi muka tehdä itse mitään. Todellisuudessa elektroniikkaa lukuunottamatta moni huoltohomma on aivan yhtä moninmutkainen tai helppo kuin vuosikymmeniä sitten.

    • Kuluvia vaihtelen

      Kiitti hyvästä ja selkeästä ohjeesta. Hylsysarjastani pitäisikin löytyä sellainen lyhyt kaksisuuntainen nivelnatsa. Haen vain Motonetista sen hylsyn, joka silmämääräisesti tulppaa vilkaisten, näyttäisi olevan 16 mm? Molemmissa hylsysarjoissani on tulppahylsyt, mutta ovat isommille tulpille. Ovat sen verran vanhoja sarjoja, ettei noi pikkutulpat olleet kai silloin vielä niin yleisiä :-)
      Tuo kertomasi merkkiliikkeen huollosta, on samaa, mihin itsekin olen törmännyt. Ja paljonhan siellä jätetään tekemättäkin. Oli toisissa paikoissa aika suuri osuuskin kohteista tekemättä, kun autolehdetkin vuosien varrella, ovat huoltotestejä tehneet.
      No, sinäkin sait itse laittamalla, huoltoliikettä parempaan kuntoon.

    • Kuluvia vaihtelin

      Tulpat vaihdettu. Kävi helposti, ei tarvinnut purkaa, ei imusarjaa, eikä mitään sellaista. AKL-Toledon ohje tarvittavista välineistä oli hyvä. Eihän siinä paljon mitään välineitä tarvita, kun vain tietää mitä. Hain tulpat (Bosch 4,50€/kpl) ja tulppahylsyn (16mm, crom.vanadiinia 1,90€) Motonetista.
      Aloitin keskimmäisistä, mutta eivät nekään erikoisen vaikeat olleet, kun rauhassa ja hosumatta tekee. Työn tein pihassa, aivan taivasalla, kun puoliltapäivin loppui sade ja alkoi aurinkokin paistelemaan, niin oli hyvä tehdä oikein valoisassa. Tulpanhattuja nostin juuresta ruuvimeisselillä kampeamalla ja käytin apuna myös sellaisia kapeakärkisiä pihtejä, joiden kärjet on päästä taivutettu. Niillä pystyi vetämään ylhäältä tulpanhatusta. Tulpanhatuissa on juuri sitä varten kavennukset, että niistä saa otteen. Johdosta ei saa kiskoa.
      Työnä tulppien vaihto, on samaa luokkaa, kuin öljyjen vaihto. Ei lainkaan niin työläs, kuin talvi- ja kesärenkaiden vaihto. Joudun aina kantamaan renkaat varastosta ja sitten vielä pesen ne, ennen varastoon vientiä. Tulppien vaihdossa pääsi niin helpolla, etten olisi uskonutkaan. Nyt tyytyväinen :-D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      175
      5625
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      103
      5574
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      180
      4548
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4013
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3890
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      30
      3548
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      127
      1254
    8. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      940
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      17
      918
    10. Kivitippu Forenomille

      Ei tiedä itkeäkö vai nauraa kun taas joukolla vakuutetaan kansainvälisten turistien ryntäystä kivitippuun, ja vielä rake
      Lappajärvi
      102
      898
    Aihe