Ajokorttilupa

Tuli tämmönen mieleen että:
Olen menossa joulukuussa autokouluun ja ajattelin hankkia luvat kuntoon jo ennen kuin ajokoulu alkaa. Kysymys onkin että: onko mitään rajoitusta minkä ikäisenä saa hakea ajokorttilupaa. Kun aloitan joulukuussa autokoulun olen silloin juuri 17,5 vuotta vanha.
1107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Voit hakea heti lupaa, kun menet kouluun. Teoriakokeeseen pääset sinä päivänä, kun olet 18v. Lupa on voimassa vuoden, joten sinä aikana sitten ajokoekin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kymysyss kirjoitti:

Tuli tämmönen mieleen että:
Olen menossa joulukuussa autokouluun ja ajattelin hankkia luvat kuntoon jo ennen kuin ajokoulu alkaa. Kysymys onkin että: onko mitään rajoitusta minkä ikäisenä saa hakea ajokorttilupaa. Kun aloitan joulukuussa autokoulun olen silloin juuri 17,5 vuotta vanha.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu