Olen parin viimeisen viikon aikana käynyt useissa sienipaikoissa, joissa ei ollut yhtään sientä huolimatta lämpimästä säästä ja sateista. Enpä ole ennen tällaista nähnyt. Näyttää vahvasti siltä, että sienet eivät nouse ollenkaan tänä vuonna täällä länsirajalla.
Miten muualla, onko sieniä?
Miten muualla, onko sieniä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Viime viikonloppuna Espoossa oli vähän rouskuja, haperoita, orakkaita, kääpiökokoisia suppilovahveroita. Ihmettelen itsekin, vaikka on satanut, syksy on jotenkin myöhässä? Tänä viikonloppuna uusi yritys!
Kylmä alku- ja keskikesä voi olla ehkä syynä.
Sieniä vaikka kuinka paljon Nummi-Pusulassa ja Hämeenlinnassa. Suppilot tulossa, toistaiseksi jätetty keräämättä. Kanttarellia löytyy kilotolkulla, ongelma enemmän paljonko jaksaa kantaa metsästä. Perjantaina parissa tunnissa kerätty 15 kg kanttarellia ja pari kiloa tatteja muut jätetty kasvamaan Sienisato näyttää paremmalta kuin viime vuonna. Ongelma enemmän siinä mitä tekee kaikilla sienillä mitä löytyy, orakas kuivuri käy jo nyt 24 tuntia vuorokaudessa ja suolasienet keräämättä.
Olet ollut väärissä metsissä. Viime viikonloppuna sain Helsingin Vuosaaresta kunnon sienisaaliin. Varsinkin kehnäsientä ja kangastattia löytyi paljon. Edellisinä viikonloppuna Someron suunnalla keräsin korillisen lampaankääpää. Myös suolasieniä, etenkin sikurirouskua ja kangasrouskua tuli paljon. Suppilovahverotkin ovat jo nousemassa.