Lääkkeinä zonegran ja lamictal, voisiko näistä lääkkeistä johtua ettei saa koskaan yöllä nukuttua? Kellään samoja vaivoja kys. lääkkeistä? kuitenkin päivisin väsyttää nämä lääkkeet niin luulisi että nukuttua saisi...
Miten saa nukuttua
5
146
Vastaukset
- Valvo ja valvon
Lamictal valvottaa minua yöllä. Kaikesta huolimatta ei saisi päivällä nukkua kovin paljo homma on sekaisin entistä enemmän.
- ts
Univaikeuksia on, mutta en ole varma, johtuuko se Lamictalista. En ole päivällä väsynyt kuin poikkeuksellisen huonon yön jälkeen (liittyy kuukautisiin), ehkä pärjäänkin lyhyemmällä unella kuin kuvittelen. Ennen, kun oli lisäksi Tegretol väsytti niin että piti nukkua ainakin 10 tuntia/vrk. Ei kiva sekään.
Mihin aikaan illasta otat lääkkeen? Jos vasta nukkumaan mennessä, kannatta kokeilla aikaistaa sitä.- Valvon ja valvon
siinä klo 19 kuin syön iltapalan.
- bebe61
Minulla on Lamictalia 275 mg päivässä. Aamulla otan 175 mg ja klo 15 100 mg ja olen saanut hyvin nukuttua tällä säätämisellä.
Nyt kun oli juhlat ja tuli otettua jonkin verran alkoholia, niin yöunet lähti moneksi tunniksi, niin että sain unta vasta noin 3-4 aikaan aamuyöstä. Sitten muistin että edellisellä kerralla pari kuukautta sitten kävi samoin. Eikä se humalakaan tuntunut oikein miltään verrattuna entisajan hypomaniaan, jonka alkosta sain, joten ei maksa vaivaa nauttia sitä enää kovinkaan usein.
Lääkitys on määrätty kaksisuuntaisen masennusjaksoihin. - väkisin päätä tyynyy
Jep. Olen aina ollut pika-nukahtaja ja nukun aina todella sikeästi. Edelleen nukun sikeästi mutta se unen saaminen kestää ja kestää. Kiitos tästä Lamictalille jonka äskettäin aloitin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167150- 1972510
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1021947En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761517Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911069- 41980
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46949- 77853
- 45729
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7708