Jalat kipeät..

vaivaa pukkaa..

Hei.Olen keski-ikäinen nainen ja minulle on tullut särkyjä jalkapohjiin.kantapäihin ja ranteisiin ja polviinkin.Särkyä on aamuisin mutta myös iltaisin kun työpäivä on takan..jalkoja ihan polttelee..Mitään patteja ei jaloissa eikä nivelissä näy.Työtrev.lääkäri ei otattanut reumakokeita kun ne otettu v 2009 ja negatiiviset.Sain vain esitteen mahd.fibromyalgiasta ja triptyl 10mg yöksi.Näilläkö pitää mennä..särky ei ole hävinnyt mutta yöt nukun hyvin.

6

526

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaivaa pukkaa..

      Kellään kokemusta?,,Olenko vaan erikoinen tapaus.? :D

      • Pähkäilee...

        Olisiko hermosärkyä? auttaisiko Lyrica?


      • r+s

        Mene reumalääkärille, älä tyydy odottelemaan työterveyslääkärin apuja jos hän ei toimi!


    • Jokueräs

      Tyypillisesti reumanivelet ovat kipeimmillään aamulla ja kipu helpottaa päivän mittaan. Toisaalta reuma on sangen huono tauti lukemaan oppikirjoja, joten mitään varmaa ei näin netin kautta pysty sanomaan. Reumalääkäri ehkä osaa sanoa jotain tarkempaa, tai sitten ei.

      Minulla reuma alkoi vähän vastaavasi. Päkiät kipuilivat tasaisin välein ja erityisesti illalla työpäivän jälkeen. Pitkään (7-9 kk) sitä vain seurailtiin ennen kuin lähetettiin reumalääkärille, joka jatkoi seurailua. Eka reumalääke aloitettiin samoihin aikoihin ja alustavaan diagnoosiin päädyttiin pari vuotta oireiden alkamisen jälkeen. Hoitoa etsitään vieläkin (3,5 vuotta oireiden alusta).

      Verestä löytyi jossain kohti HLA-B27 antigeeni, mutta juuri muuta ei ole löytynyt. Onneksi sairastuessani omalääkärinä oli mukava lääkäri, joka oikeasti halusi auttaa, eikä väheksynyt mitän oiretta. Toisenlainen lääkäri olisi tehnyt polusta paljon vakeamman.

    • vaivaa pukkaa..

      Kiitos vastauksista.Täyttt pyytää reumalääkärilel lähetettä jos tämä aina vaan jatkuu..säryt eivät ole kädonneet..

    • syksyllä syntynyt

      On se kumma ettei määränny uusiin kokeisiin,johan edel.on kulunu 6 vuotta. Ihme vitkuttelua! Onko jalkasi aamuisin jäykät? Se ois yksi reumaan viittaava.Toivottavasti pian selviää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe