Asuntojen hinnat putoavat ihan syöksykierteessä! Mikäpä tätä romahdusta on seurailla täältä vuokrakasarmin sohvalta. Heräilin tuossa puolen päivän jälkeen armottomaan ripuliin, joka oli seurausta eilisestä kiljun tissuttelusta. Pöräytin muutamat raikuvat varpusparvet porsliinille ja päälle kurlasin löylykauhallisen huonelämmintä sokerivesihiivaa - suu oli laakista raikas! Pikkusen siinä vessassa istuskellessa harmitti, kun vessapaperi pääsi heinäkuussa loppumaan, mutta onneksi postiluukusta tulvii ilmaisjakelulehtiä. Taidanpa tästä kohta lähteä hakemaan Siwasta kilon sokeria pari pakettia leivinhiivaa.
Mitenkäs siellä omistusasunnoissa on päivä lähtenyt käyntiin? Joko hikikarpalot nousee otsalle korkojen nousua seuratessa? Nyppiikö kuulla, että sosiaalihuolto maksaa minun vuokrani ja lasteni ruokkorahat?
Mitenkäs siellä omistusasunnoissa on päivä lähtenyt käyntiin? Joko hikikarpalot nousee otsalle korkojen nousua seuratessa? Nyppiikö kuulla, että sosiaalihuolto maksaa minun vuokrani ja lasteni ruokkorahat?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ei nypi, on velaton ok. Aatteleppa kuinka paljon jäisi sossutukia säästön jos asuisit tässä 100 eur/kk (puolet vuodesta) maksavassa talossa.
syöksyy syöksyy rommaa rommaa mutta ei vaan näy tilastoissa, ennen kuin tulee viides vuosineljännes. Onko kukaan koskaan kuullut että vuokra kallistuisi ?
hahhah!
Luuseri ei osaa edes kiljua itse tehdä!
Kilo sokeria ja pari pakettia leivinhiivaa..
Taitaa ne sossunrahat mennä ihan vaan keskiketterään..
Asuntojen hinnat ovat nousussa (ettei mene aivan paskan jauhamiseksi tämä ketju).
Pöntöllähän tuo hyypiö kehui ripuloineensa. Sellaista se on siellä kerrostalokassulla. Täällä rivitaloasunnolla sentään valtion veroviinasta on iltatuutinki kaadettu. Pitäisi olla vatsa (ja pääkin) ihan kunnossa huomenna...
"Pitäisi olla vatsa (ja pääkin) ihan kunnossa huomenna..
ja kyllä onkin.
Sivistyneesti se 3olutta, vähän viintä illalla.
Kohta muuli (se kärry) vaimon mersun persiiseen kiinni ja puutarhajätettä kaatopaikalle.
Iltapäivällä, kun kaikki hommat hoideltu, vaikkapa grilli tulille ja ehkä hieman xo:ta naapurin äijän kanssa.
On tämä raskasta, kohta alkaa lehdet putoilla puista ja taas joutuu vaimo käyttämään 3h haravointiin joku vkl ja meitsi tunnin kun kärrään kompostiin.
Tulossa vähäluminen talvi, ainiin, mutta kassullahan kyllä maksetaan aurauksesta kiinteästi, vaikka ei tulisi hiutalettakaan talvella.
On tää helppoa olla "varakas" OK asuja näillä palstoilla! Tähän pystyy kuka vaan. Lada samarat muuttuu Mersuiksi ja niin pois päin. Tämä kaikki otetaan täytenä faktana, että nyt joku herra iso herra kirjoittelee. Totuus voi olla toisenlainen. Pitää olla aika vatipää, että tämän palstan kurkona on. Sillehän nauraa hevosetkin.
Itse olen kanssa omistavaa luokkaa! Omistan Utsbekistanista parasta bambu-metsää! Nytkin ollaan sarvikuono jahdissa siellä. Omalla Sikorskyllä lennettiin sinne! Nokian kommunikaatorri pÄtkii, ei voi kirjoittaa enempää.
"Lada samarat muuttuu Mersuiksi ja niin pois päin."
Huhhuh. Onko sinun vaikea uskoa että ihmisillä voi olla mersuja ajossa?
Lukikin osti ensimmäisen 18-vuotiaana, ei sekään välttämättä uusi ollut.
"Tämä kaikki otetaan täytenä faktana, että nyt joku herra iso herra kirjoittelee."
Olen monta kertaa sanonut, että olen tavis. Olen myös useaan otteeseen todennut, että väitän täällä olevan oikeasti hyvätuloisia ja herroja myös palstalla; olisihan se hauska jos sossut ja tuhnut keskustelisi asuntojen hinnoista kun eihän se niille kuulu.
"Pitää olla aika vatipää, että tämän palstan kurkona on. Sillehän nauraa hevosetkin"
Tuo on totta, parempi päteä ihan livenä.
"Itse olen kanssa omistavaa luokkaa! Omistan Utsbekistanista parasta bambu-metsää"
En usko, ellet sitten omaa uzbekistanin kansalaisuutta.
Omakotitalojen hinnat laskivat Suomessa huhti-kesäkuussa, kertoo Tilastokeskus. Hinnat laskivat keskimäärin 1,5 prosenttia verrattuna vuoden takaiseen. Pääkaupunkiseudulla hinnat laskivat 8,2 prosenttia ja muualla maassa 0,6 prosenttia.
Juu, melkoinen syöksykierre tuo 0,6%. Sadantonnin kämppä maksaa "enää" vaivaiset 99 400e. Kyllä kannatti odottaa, nythän voi ostaa saman tien vaikka kaksi kämppää?
Odotus on palkittu, hallelujaa!
KT Kiljun Panija,
hahahahhhahaa, ihan hillittömän hauska aloitus! :D
Sain kyllä päivän parhaat naurut! :DDD
Vuokrarivarissa tällä hetkellä, mutta omaa etsitään. :)
Leipätaikina
Toisilla on kämppä tai asunto mutta joillakin on koti. Sen arvoon ei ei tilastot ja tämän palstan ennustajat ja "asiantuntijat" vaikuta.
.