hjelp!! :))

PÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖ

totatota...
eli pidän ihan kauheasti yhdestä issikasta joka on todella kiltti ja helppo ratsastaa mutta lievä kesäihottuma kuitenkin on, mutta sen osaan kyllä hoitaa.
asia on kuitenkin niin että tämä issikka menee ehkä teuraaksi mutta sillä ei edes ole mitään vikaa!!!!
olen ratsastanut noin 3 vuotta ja minullla on oma hoitohevonen joten tiedän aika paljon hevosten hoidosta ja ratsastuksesta:)) joten olisinko valmis tai olisiko järkevää ostaa tämä ihana issikka????

6

225

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Osta

      olet valmis osta ihmeessä :3 jos vanhemmillesi käy

    • _katherine_

      Lieväkin kesäihottuma on vakava juttu ja aiheuttaa ponille kärsimystä. Jos olet vasta 3 vuotta ollut hevosten kanssa ja sanot että tiedät paljon hevosista, et tiedä yhtään mitään.
      3 vuodessa on mahdoton saada "aika paljon" kokemusta.

      • heppahullu12345

        ja "_katherine_" ei voi sanoa, että ei tiedä mitään, jos on ratsastanut 3 vuotta!!!
        kolmen vuoden aikana on voinut saada paaaaaljooon kokemusta ja tietoa.


      • pisces..

        _kathrine_ ! Ei perkele ! Olen kuule 4 vuotta ja puol ratsinu ja 3 vuotta ollu oma hevonen ihan omassa pihassa (iissikka) ja sen ruokkinu ja yms. Hei herään 5.15 koska ne perkeleen hevonen pitää hoitaa !-.- mutta joo joillan vielä kolmen vuoden kokemus ei oo mitån mut eräillä on!


    • heppahullu12345

      hevosen ostossa pitää ottaa huomioon suuri vastuu. oma hevonen on myös aika kallis, ja sille pitää uhrata PAALJOON aikaa. ja varsinkin hevoselle, jolla on kesäihottuma.

    • jubezuii

      Osta pois vaan, jos olet varma, että pärjäät kesäihottumaisen hevosen kanssa. Itselläni oli suomenhevonen, jolla oli todella paha kesäihottuma. Kyllä sen kanssa pärjäsi, mutta inhottava se sille hevoselle oli, joten päätin lopettaa sen ja päästää kivuistaan. Kallistahan ihottumaisen hevosen pitäminen on, joten osta vasta sitten kun olet varma, että pystyt kustantamaan sen hoidot yms. Ja jos et pärjää hevosen kanssa, kannattaa heti ottaa yhteyttä vaikka ratsastuksen opettajaan tai johonkin henkilöön jolla on paljon hevoskokemusta ja tietää paljon hevosista :) onne yritykseen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2290
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      25
      920
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      892
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      564
      823
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      728
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      24
      612
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      60
      581
    Aihe