skandia alexandria

a:n monesti huijaama

mites mahtaa olla, alexandriasta tul kirje että milään ei muutu ja he edelleen hoitavat aurmin vakuutusta... miten asia menee oikeasti ?

4

366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hetken aikaa

      noin varmaankin on, mutta eiköhän OP vähennä nuokin kulut ja ota homman itselleen. Eikä se ole huono asia.

      Huhujen mukaan A ei hoida vakuutusta ihan kokonaan: kieltäytyvät kuulemma hoitamasta takaisinostoa, vaikka sekin kuuluisi heidän tehdä. Eikä A:sta kuulunut mitään silloinkaan, kun nousi äläkkä 1%-kuluista. Jos he oikeasti hoitaisivat vakuutuksiamme, tuostakin olisi meitä pitänyt informoida ja avustaa alkuperäisen tarjouslaskelman saamisessa heitä, joilta se oli kadonnut. Ymmärrän kyllä, mikseivät he sitä tehneet, mutta kuvittelevatko he todella, että joku asiakas luottaisi heihin vielä tuon jälkeen?

      Kunpa 13v sitten, kun tähän sorruin, olisi ollut tämäkin keskustelupalsta apuna...
      Enkä nyt valita siksi, että rahat menivät: olen 60% voitolla. Mutta sijoitustoiminta
      vaatii luottamusta ja minun luottoni A:han ja vastaaviin geelitukkiin meni jo ajat sitten. Toivottavasti noihin puljuihin ei sorru enää kukaan. Teen takaisinoston ja pidän jatkossa rahat omassa hanskassani.

    • hoitamisesta

      Millä tavalla ovat tähän asti vakuutusta hoitaneet? Siis myyntitapahtuman jälkeen? Ovatko tehneet yhtään mitään?

      Ilmeisesti OP alentaa kuluja reippaasti. Tuossa voinee hypätä kokonaan pois A:n kelkasta, ja hoitaa vakuutustaan suoraan OP:n kanssa, jos sitä haluaa jatkaa. Silloin vakuutuksista kertyy kai bonuksiakin, joita A:n kautta toimittaessa ei taida kertyä.

      • Minun tapauksessani

        A soitteli ehkä kerran kahdessa-kolmessa vuodessa ja pyysi juttelemaan. Siinä
        koko "vakuutuksen hoito". Ja kuten ylempänäkin sanottiin, ongelmista eivät
        hiiskuneet sanaakaan.

        OP:n "ainutlaatuinen paketti" julkaistiin jo muutama viiko sitten. Merkintäkulu
        putoaa 7 prosentista 3.5 prosenttiin. Lisäksi antavat vuoden
        kotiiirtaimistovakuutuksen puoleen hintaan.

        Bonuksia kertyisi, OP:n sivulla on laskuri, mutta bonukset uppoavatkin sitten
        kaiken maailman OP:n perimiin maksuihin, jotka muualla saa ilmaiseksi.
        Esim. luottokortti (ainakin kolmesta paikasta ilmainen) ja verkkopankkitunnukset
        (ainakin S-Pankista ilmainen). Rahastoista perivät kalliit kulut, esim Seligson on
        paljon halvempi (valikoima ei toki ole niin suuri, mutta riittää minulle).

        Bonuksista haaveilu on minusta ihan sama juttu kuin eurojen sijasta
        tuotteen alennusprosenttin tuijottaminen. Se on kuluttajien harhaanjohtamista.


      • oma tapaukseni
        Minun tapauksessani kirjoitti:

        A soitteli ehkä kerran kahdessa-kolmessa vuodessa ja pyysi juttelemaan. Siinä
        koko "vakuutuksen hoito". Ja kuten ylempänäkin sanottiin, ongelmista eivät
        hiiskuneet sanaakaan.

        OP:n "ainutlaatuinen paketti" julkaistiin jo muutama viiko sitten. Merkintäkulu
        putoaa 7 prosentista 3.5 prosenttiin. Lisäksi antavat vuoden
        kotiiirtaimistovakuutuksen puoleen hintaan.

        Bonuksia kertyisi, OP:n sivulla on laskuri, mutta bonukset uppoavatkin sitten
        kaiken maailman OP:n perimiin maksuihin, jotka muualla saa ilmaiseksi.
        Esim. luottokortti (ainakin kolmesta paikasta ilmainen) ja verkkopankkitunnukset
        (ainakin S-Pankista ilmainen). Rahastoista perivät kalliit kulut, esim Seligson on
        paljon halvempi (valikoima ei toki ole niin suuri, mutta riittää minulle).

        Bonuksista haaveilu on minusta ihan sama juttu kuin eurojen sijasta
        tuotteen alennusprosenttin tuijottaminen. Se on kuluttajien harhaanjohtamista.

        "A soitteli ehkä kerran kahdessa-kolmessa vuodessa ja pyysi juttelemaan. Siinä
        koko "vakuutuksen hoito". Ja kuten ylempänäkin sanottiin, ongelmista eivät
        hiiskuneet sanaakaan."

        Eli eivät siis juuri lainkaan. "Hoitaminen" lienee vain mainospuhetta.

        Eläkevakuutus on huono tuote. Kannattava myyjille, mutta huono asiakkaille. Jos eläkevakuutuksen on kuitenkin ottanut, ja katsoo kannattavammaksi siinä roikkua kuin siitä luopua (jolloin menettää ison osan säästöistään, jossain tapauksessa kaikki), kannattaa kuitenkin valita sellainen eläkevakuutusmuoto, jossa kulut ovat mahdollisimman pienet. Eli valita enemmän ja vähemmän huonojen vaihtoehtojen joukosta vähiten huono.

        Rahastoihin suoraan säästäminen on kannattavampaa kuin eläkevakuutukset. Myös PS-tili on vakuutuksia parempi tuote, mutta pankkiiriliikkeet eivät niitä mielellään tai lainkaan myy, kun niissä mahdollinen tuotto menee muualle kuin heille.

        Mitä vielä eläkevakuutksiin tulee, niin jos ne OP:hen siirtää, niin ei kai sieltä samalla ole pakko mitään luottokortteja ottaa? Eikä verkkopankkitunnuksetkaan kai ole pakollisia, jos on vain sellainen eläkevakuuttaja, joka ei itse muuttele mitään.

        Itse olen OP:n asuntolaina-asiakas, mutta minulla ei ole pankkikorttia OP:ssa, vaan juurikin S-pankista, josta sen saa ilmaiseksi. OP:n bonuksilla olen ostanut verkkopankkitunnukset Pohjolan vakuutuksia sen verran, mitä bonuksilla niitä saa. Käytän ne mielummin sellaiseen kuin esim. pankkikorttikuluihin. Rahasto-omistukseni on Seligsonissa, jossa on niiden osalta pienimmät kulut. "Pankkiiriliikkeitä" en ole koskaan käyttänyt, vaan ostan kaiken suoraan ilman ylimääräisiä välikäsiä (jotka tietävät myös ylimääräisiä kuluja - tai sitä, että firma koittaa tarjota vain erityisen kovan kulun sijoitustuotteita). Siksi suosin osakkeita ja esim. rahastot ostan suoraan ko. rahastofirmalta, en muilta välittäjiltä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      121
      7246
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      496
      5388
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      150
      3323
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      216
      2641
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      43
      2338
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1282
    7. Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta

      Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä
      Pyhäjärvi
      68
      1278
    8. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      77
      1252
    9. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1169
    10. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1143
    Aihe