skandia alexandria

a:n monesti huijaama

mites mahtaa olla, alexandriasta tul kirje että milään ei muutu ja he edelleen hoitavat aurmin vakuutusta... miten asia menee oikeasti ?

4

356

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hetken aikaa

      noin varmaankin on, mutta eiköhän OP vähennä nuokin kulut ja ota homman itselleen. Eikä se ole huono asia.

      Huhujen mukaan A ei hoida vakuutusta ihan kokonaan: kieltäytyvät kuulemma hoitamasta takaisinostoa, vaikka sekin kuuluisi heidän tehdä. Eikä A:sta kuulunut mitään silloinkaan, kun nousi äläkkä 1%-kuluista. Jos he oikeasti hoitaisivat vakuutuksiamme, tuostakin olisi meitä pitänyt informoida ja avustaa alkuperäisen tarjouslaskelman saamisessa heitä, joilta se oli kadonnut. Ymmärrän kyllä, mikseivät he sitä tehneet, mutta kuvittelevatko he todella, että joku asiakas luottaisi heihin vielä tuon jälkeen?

      Kunpa 13v sitten, kun tähän sorruin, olisi ollut tämäkin keskustelupalsta apuna...
      Enkä nyt valita siksi, että rahat menivät: olen 60% voitolla. Mutta sijoitustoiminta
      vaatii luottamusta ja minun luottoni A:han ja vastaaviin geelitukkiin meni jo ajat sitten. Toivottavasti noihin puljuihin ei sorru enää kukaan. Teen takaisinoston ja pidän jatkossa rahat omassa hanskassani.

    • hoitamisesta

      Millä tavalla ovat tähän asti vakuutusta hoitaneet? Siis myyntitapahtuman jälkeen? Ovatko tehneet yhtään mitään?

      Ilmeisesti OP alentaa kuluja reippaasti. Tuossa voinee hypätä kokonaan pois A:n kelkasta, ja hoitaa vakuutustaan suoraan OP:n kanssa, jos sitä haluaa jatkaa. Silloin vakuutuksista kertyy kai bonuksiakin, joita A:n kautta toimittaessa ei taida kertyä.

      • Minun tapauksessani

        A soitteli ehkä kerran kahdessa-kolmessa vuodessa ja pyysi juttelemaan. Siinä
        koko "vakuutuksen hoito". Ja kuten ylempänäkin sanottiin, ongelmista eivät
        hiiskuneet sanaakaan.

        OP:n "ainutlaatuinen paketti" julkaistiin jo muutama viiko sitten. Merkintäkulu
        putoaa 7 prosentista 3.5 prosenttiin. Lisäksi antavat vuoden
        kotiiirtaimistovakuutuksen puoleen hintaan.

        Bonuksia kertyisi, OP:n sivulla on laskuri, mutta bonukset uppoavatkin sitten
        kaiken maailman OP:n perimiin maksuihin, jotka muualla saa ilmaiseksi.
        Esim. luottokortti (ainakin kolmesta paikasta ilmainen) ja verkkopankkitunnukset
        (ainakin S-Pankista ilmainen). Rahastoista perivät kalliit kulut, esim Seligson on
        paljon halvempi (valikoima ei toki ole niin suuri, mutta riittää minulle).

        Bonuksista haaveilu on minusta ihan sama juttu kuin eurojen sijasta
        tuotteen alennusprosenttin tuijottaminen. Se on kuluttajien harhaanjohtamista.


      • oma tapaukseni
        Minun tapauksessani kirjoitti:

        A soitteli ehkä kerran kahdessa-kolmessa vuodessa ja pyysi juttelemaan. Siinä
        koko "vakuutuksen hoito". Ja kuten ylempänäkin sanottiin, ongelmista eivät
        hiiskuneet sanaakaan.

        OP:n "ainutlaatuinen paketti" julkaistiin jo muutama viiko sitten. Merkintäkulu
        putoaa 7 prosentista 3.5 prosenttiin. Lisäksi antavat vuoden
        kotiiirtaimistovakuutuksen puoleen hintaan.

        Bonuksia kertyisi, OP:n sivulla on laskuri, mutta bonukset uppoavatkin sitten
        kaiken maailman OP:n perimiin maksuihin, jotka muualla saa ilmaiseksi.
        Esim. luottokortti (ainakin kolmesta paikasta ilmainen) ja verkkopankkitunnukset
        (ainakin S-Pankista ilmainen). Rahastoista perivät kalliit kulut, esim Seligson on
        paljon halvempi (valikoima ei toki ole niin suuri, mutta riittää minulle).

        Bonuksista haaveilu on minusta ihan sama juttu kuin eurojen sijasta
        tuotteen alennusprosenttin tuijottaminen. Se on kuluttajien harhaanjohtamista.

        "A soitteli ehkä kerran kahdessa-kolmessa vuodessa ja pyysi juttelemaan. Siinä
        koko "vakuutuksen hoito". Ja kuten ylempänäkin sanottiin, ongelmista eivät
        hiiskuneet sanaakaan."

        Eli eivät siis juuri lainkaan. "Hoitaminen" lienee vain mainospuhetta.

        Eläkevakuutus on huono tuote. Kannattava myyjille, mutta huono asiakkaille. Jos eläkevakuutuksen on kuitenkin ottanut, ja katsoo kannattavammaksi siinä roikkua kuin siitä luopua (jolloin menettää ison osan säästöistään, jossain tapauksessa kaikki), kannattaa kuitenkin valita sellainen eläkevakuutusmuoto, jossa kulut ovat mahdollisimman pienet. Eli valita enemmän ja vähemmän huonojen vaihtoehtojen joukosta vähiten huono.

        Rahastoihin suoraan säästäminen on kannattavampaa kuin eläkevakuutukset. Myös PS-tili on vakuutuksia parempi tuote, mutta pankkiiriliikkeet eivät niitä mielellään tai lainkaan myy, kun niissä mahdollinen tuotto menee muualle kuin heille.

        Mitä vielä eläkevakuutksiin tulee, niin jos ne OP:hen siirtää, niin ei kai sieltä samalla ole pakko mitään luottokortteja ottaa? Eikä verkkopankkitunnuksetkaan kai ole pakollisia, jos on vain sellainen eläkevakuuttaja, joka ei itse muuttele mitään.

        Itse olen OP:n asuntolaina-asiakas, mutta minulla ei ole pankkikorttia OP:ssa, vaan juurikin S-pankista, josta sen saa ilmaiseksi. OP:n bonuksilla olen ostanut verkkopankkitunnukset Pohjolan vakuutuksia sen verran, mitä bonuksilla niitä saa. Käytän ne mielummin sellaiseen kuin esim. pankkikorttikuluihin. Rahasto-omistukseni on Seligsonissa, jossa on niiden osalta pienimmät kulut. "Pankkiiriliikkeitä" en ole koskaan käyttänyt, vaan ostan kaiken suoraan ilman ylimääräisiä välikäsiä (jotka tietävät myös ylimääräisiä kuluja - tai sitä, että firma koittaa tarjota vain erityisen kovan kulun sijoitustuotteita). Siksi suosin osakkeita ja esim. rahastot ostan suoraan ko. rahastofirmalta, en muilta välittäjiltä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      227
      5541
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      133
      5095
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      28
      4888
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      128
      2163
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      404
      1827
    6. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      45
      1720
    7. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      90
      1687
    8. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      15
      1654
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      93
      1372
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      381
      1327
    Aihe