Pohjois-Savo /Iisalmi

En haaku kettää. Ihan omat on murheet. Pistelöö vuan vihaks kun ei nukuta. Koira vettää hirttä jotta tupa tärisöö ja minua vuan ee nukuta.Ee piä paekkoosa sekkää ,että oes isä ollu aamuuninen ja äet iltauninen : muutaman tunnin jootivat selekäpiillään olemaan. Ilta kaheksalta vettää jo peti puoleesa ja neljätä loppuu unet !Entäs sittä?Päevälläkkää ei sua unenpiästä kiinni.
4204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Pistelööhän se, mutta pienet on toki Sinun murheet monen muun rinnalla.
Tuleehan siinä unta jo 8 tuntia, jos 8-4 välin yöllä nukut, sehän jo riittää,
ettee tule makkuuhuavoja.

Ee mikkään laki kiellä noosemasta vaikka neljältä uamukahvin
keettoon ja lehenlukkuun.
Eeku hyviä unia Sulle!

Äänestä

"22":lle :Tarkotinnii ;että kun sais nukuttua klo 20-04 välin,se on vain sitä pätkäunta .Unilääkkeisiin en turvautuisi,kun niihin jääpi kuulemma koukkuun.

Äänestä

Mietippä vähän asioita. Jos yrittäsit ensin muuttaa tuon rytmin niin, että nukkumaan meno olisi klo 22, ja herääminen 06. Tämä on valon mukaan paras aika nukkumiseen, ja luulisin sen olevan myös luonnollisin.

Toinen asia pitäisi saada korjaukseen, että pitää jättää aluksi kaikki suunniteltu toiminta pois. Jos vain mahdollista, älä suunnittele päiväntekemisiä mitenkään. Älä tee aikatauluja itsellesi. Silloin jää turha ajatusten vatvominen yöllä pois pikkuhiljaa, ja uni rauhoittuu uomiinsa. Yöllä herääminen on ihan luonnollinen asia kaikille, mutta kaikki ei pysty nukahtamaan uudestaan niin, ettei se herääminen ala vaivaamaan mieltä. Jos ei ole asioita vatvottavaksi silloin herätessä, niin saa unen uudestaan kiinni paljon helpommin.

Illalla kannattaa myös syödä pieni välipala ennen nukkumaan menoa, niin ei tule näläntunnetta yöllä, johon moni usein herää luonnostaan.

Äänestä
  • Erittäin hyvät eväät! Joku omasta mielestään huonomuistinen eläkeläinen
    tekee kuulemma jo edellisenä päivänä huomisen tapahtumakalenterin,
    ostosreissuineen ym.
    Toimii kuulema hyvin, ei tosiaan tarvitse yöllä miettiä noita asioita, jos sattuu
    heräämään kesken unien.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ikiliikkujako oon ? kirjoitti:

En haaku kettää. Ihan omat on murheet. Pistelöö vuan vihaks kun ei nukuta. Koira vettää hirttä jotta tupa tärisöö ja minua vuan ee nukuta.Ee piä paekkoosa sekkää ,että oes isä ollu aamuuninen ja äet iltauninen : muutaman tunnin jootivat selekäpiillään olemaan. Ilta kaheksalta vettää jo peti puoleesa ja neljätä loppuu unet !Entäs sittä?Päevälläkkää ei sua unenpiästä kiinni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu