Valoa huoneen toiseen päähän

lastenhuoneessa on vain 1 kattovalaisimen paikka, sekin aivan ikkunan vieressä, huoneen toisessa päässä. Huone 3x5m2 jää hämäräksi, kun on e14 kattokohdevalaisin ( 3 lamppua, 40w), onko myynnissä samanlaisia kattokohdevalaisimia e27 lampuilla ja myös muut vinkit huoneen valaisuun otetaan vastaan.
1116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Raaka tosiasia on, ettei 120 W hehkulampputehoa riitä 15 m² huoneen valaisuun. Ihan valaisimen sijainnista riippumatta.

Juu, kyllä kaupasta edelleen saattaa löytää spottivalaisimia 3xE27 kannalla, mutta voin kokemuksesta kertoa, ettei edes 180 watilla juhlita noin isossa huoneessa. Ero olisi niin pieni, että sen tuskin huomaa. Merkittävä valaistusvoimakkuuden lisäys vaatii wattien/valovirran kolminkertaistamisen.

Jotain riippuvalaisimia löytyy myös 5xE27 kannoilla. Tällaiseen saisi siis 5x60 W lamput, mikä nippa nappa riittää em. aistitun valaistusvoimakkuuden tuplaamiseen, mutta tällaiset valaisimet eivät ole tyyliltään eivätkä iskunkestoltaan lastenhuoneeseen passeleita.

Joo, ja voisihan sielä nykyisestä valaisinpisteestä vetää haaroituksen ja laittaa toisen lampun huoneen perälle. Mutta tässä on loppujen lopuksi sama ongelma = kelvollinen valaistus hehkulämmittimillä vaatisi (ainakin) 2 kpl 3x60 W lampuilla varustettua spottivalaisinta tai plafondia = 360 W "ilmaista" lämmitystehoa. Ei tule vilu ainakaan pimeinä syysiltoina...

Että jotta voisi olla aika siirtyä valaistustekniikassa 50 vuotta eteenpäin ja lätkäistä kattoon Jasmina tms. tehokkaan loisteputken syönyt plafondi. Eikä missään nimessä näistäkään pienimpiä malleja, vaan esim. 2x36 W loisteputkilla varustettu. Valontehon pitäisi olla samaa luokkaa kuin em. viri viri virityksillä, mutta sähkönkulutus "hieman" pienempi. Eikä aiheuta yhtä herkästi tulipaloa, kuin hehkulamppuspotit, jotka hyvin nopeasti käristävät esim. päälleen heitetyn vaatekappaleen/kankaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miten millainen kirjoitti:

lastenhuoneessa on vain 1 kattovalaisimen paikka, sekin aivan ikkunan vieressä, huoneen toisessa päässä. Huone 3x5m2 jää hämäräksi, kun on e14 kattokohdevalaisin ( 3 lamppua, 40w), onko myynnissä samanlaisia kattokohdevalaisimia e27 lampuilla ja myös muut vinkit huoneen valaisuun otetaan vastaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu