Hei jos jollakin on Kokkolan alueella haimonneja jotka ovat kasvaneet ulos liian pienestä akvaariosta voi tarjota kodin parille tällaisella kalalle.
OTETAAN VASTAAN
HAIMONNIT
262157
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Aika hienoa, että jollakin on tarjota haimonniparvelle paikka. Näitä metriseksi venyviä, nopeita uimareita kun surutta myydään akvaarioon kuin akvaarioon. Ei ollenkaan välitetä siitä, ettei tulevalla omistajalla ole tarjota niille vähintään 10x niiden aikuispituus pituista allasta jossa on vielä 2x kalan aikuispituus leveyttä.
http://www.tropicario.com/galleria/kalat/haimonni.htm
http://www.jjphoto.dk/fish_archive/warm_freshwater/pangasius_hypophthalmus2.jpg
että lopettavat kasvun, jos tilaa ei ihan uima-altaan verran ole... Itselläni on KOLME haimonnia, tuolla uiskentelevat jo reilun vuoden ikäisinä ja kasvaneet ne ei ole ainakaan 3 kk varmaan yhtään.
Suureksi kasvavien kalojen kuuluisi nuorena kasvaa jopa useita senttejä kuukaudessa. Kannattaa nyt miettiä, onko hoidossa vikaa? Saavatko liian vähän ruokaa ja/tai onko tilaa liian vähän? Vai onko tarkoitus että kalat kääpiöityvät? Silloin niitä pitää pitää nälässä ja ahtaassa akvaariossa, siihen taas on maa- ja metsätalousministeriöllä sanomista eläisuojeluasetuksen nimissä.
tiedän, että näin käy monille muillekin akvaariokaloille, eivät siis kasva samoihin mittoihin kuin olisivat vapaana luonnonvesistöissä.Vaikka hoitoon kiinitettäisiin erityisen paljon humiota. Ei minun fisuja nälässä pidetä! Ruokitaan säänöllisesti 3 kertaa päivässä. Ruoka on vaihtelevaa; aika usein saavat pakasteita (Härän sydäntä, artemian toukkia.. jne) Saavat tietenkin perusruokana hiutaleita, pellettejä jne.( eikä ole k-kaupan hyllyltä, vaan korkea laatuisia ruokamerkkejä.) Mitä tilaan tulee, sitä on ihan kivasti. 300 litraa ja ei vielä tarvetta suurempaan. Tietenkin kun nykyinen allas pieneltä asukeille vaikuttaa, laitan suuremman. (tavotteena 1000l "uima-allas") Ja sinun vihjailuista maa- ja metsätalousministeriön eläinsuojeluasetuksiin on minulla omat mielipiteeni, eivät niin ylentävät, että tässä kommentoisin. Eiköhän suurin osa akvaristeista kuitenkin pyri hoitamaan kalojaan niin hyvin, kuin vain osaa.
Että näin!
"Tietenkin kun nykyinen allas pieneltä asukeille vaikuttaa, laitan suuremman. (tavotteena 1000l "uima-allas")"
Harmi vain se 1000 litrainenkaan ei riitä. Kuten bettaristic tuossa aiemmin mainitsi kala kasvaa metrin pituiseksi jolloin se tarvitsee 10 metriä pitkän altaan joka on vähintään 2 metriä leveä eli jos otettaisiin hyvä esimerkki siitä minkä kokoinen altaan pitäisi olla niin se olisi jotakuinkin mitoiltaan tälläinen (p)1000 (k) 100 (L) 200 jolloin altaan litratilavuudeksi saadaan 20 000 L että eiköhän se 1000 litrainenkin ala näyttää aika suurelta 8(
"Eiköhän suurin osa akvaristeista kuitenkin pyri hoitamaan kalojaan niin hyvin, kuin vain osaa."
Valitettavasti näin vain ei ole. :(
mitä helvettiä otatte semmosia kaloja jotka
kasvaa noin isoiksi?!
kerrottiin kalan kasvavan n. 25-30 cm. EIKÄ metriseksi. Ja kyllä, olen tarkistanut, on kyseessä haimonni. Elikä nyt sitten kysynkin Teiltä; Kuinka monella Haimonni on AKVAARIOSSA kasvanut 1 m mittaiseksi? Jellu, sinulla? haksa, Sinulla? bettaristic, sinulla? Vaiko sitten serkun kummin kaiman veljen tuttavalla??
"mitä otatte semmosia kaloja jotka
kasvaa noin isoiksi?!"
Tähän on kolme selitystä
1. tietämättömyys
2. tyhmyys
3. heillä on TOSI iso allas. Vaikka se esimerkin 20 000 litrainen.. kyllähän tälläisiäkin on esim: hyvin hoidetut pihalammikot joihin näitä kaloja voi sijoittaa, mutta se 1000 litraisen mitat tuskin riittävät siihen että metrin pituinen kala pääsee edes kääntymään :(
"Elikä nyt sitten kysynkin Teiltä; Kuinka monella Haimonni on AKVAARIOSSA kasvanut 1 m mittaiseksi?"
Tuskin kenelläkään, koska tämähän EI ole akvaario kala tai korkeintaa yleisöakvaarioiden kala. Silloin kun kala jää akvaariossa huomattavasti pienemmäksi kuin luonnossa puhutaan kitukasvuisuudesta jota tuskin kukaan järkevä ihminen pitää jotenkin hyvänä asiana.
Se että kala on myyty jollekkin (ehkä sinulle?) sillä tiedolla, että se kasvaa 20-30cm se ei ole akvaariokaupan vika vaan ostajan, joka ei tiedä näköjään silloin kalasta mitään.
fisuille 1000l on täysin riittävä. Yhä edelleen minulla on ne 3 haimonnia ( jotka eivät todellakaan kasva metrisiksi )Ja muuten, samassa altaassa on tiikerinuoliaisia, joita yritän tiheillä vedenvaihdoilla ja tarkalla ruokinnalla kasvattamaan sinne 15 cm.. teille "höyrypäille" näytän kieltä ja poistun.
- ugh, olen puhunut!
kerkeää, että oletan; ei ole akvaariokala-> ei myydä lemmikkieläinkaupoissa? (eihän eläinkaupoissa ole yleisöakvaari-osastoa, vai onko jossain? ja eiköhän ne yleisö akvaarioiden pitäjät kalansa hanki jostain ihan muualta) Eikä siis kellään haimonneja ole akvaariossa. Ihan utopiaa koko keskustelu. Ja Eikö ole oikein olettaa, että ostajan täytyy pystyä luottamaan myyjältä saamaan tietoon? Ainakin kuluttajasuojalaki niin vaatii..
"minun fisuille 1000l on täysin riittävä."
Minua kiinnostaa vielä mikä tekee sinun haimonneistasi niin erikoisia, että ne eivät kasva metrisiksi? ja tyytyvät kasvamaan NORMAALISTI 1000L akvassa?
"samassa altaassa on tiikerinuoliaisia, joita yritän tiheillä vedenvaihdoilla ja tarkalla ruokinnalla kasvattamaan sinne 15 cm.."
Vain 15 sentisiksi? miksi ihmeessä, kun nämä kalat kasvavat luonnossa tai hyvässä hoidossa yli 30cm! Jos nyt tästäkin haluat tietää, että kenellä on niin isoja tikruja niin mä voin sanoa, että tunnen sellaisen ihmisen jonka tikrut ovat yli 30cm taitavat olla yli 35cm 8)
"teille "höyrypäille" näytän kieltä ja poistun."
Miksi ihmeessä poistut?!!! Täälä ollaan juuri pääsemässä asian ytimeen miksi miksi haimonnia EI kannata hankkia tavalliseen akvaarioon ja jos tämä aihe jätettäisiin tähän moni aloittelija/asiasta tietämätön menee hankkimaan näitä kaloja omaan akvaarioonsa.
Yksikään akvaario kala ei pysty elämään altaassa kuten luonnossa!! Eisitten millään konstilla. Elikkäs mielipiteeni on täysin sama kuin edellä on jo kuultu... JOKAINEN VARMASTI PYRKII HOITAMAAN KALANSA MAHDOLLISIMMAN HYVIN!!! Ja kalat ovat yksilöitä kuten ihmisetkin. Samassa perheessä voi olla esim. 3 veljestä ja yksikään heistä ei ole saman kokoinen kuin toinen!! Minulla on useampi partamonni ja iältään ovat lähestulkoon samaa luokkaa (samasta kudusta) ja kooltaan täysin erilaisia ja Aikuisia jo!! että silleen....
Ei ole kasvanut metrin mittaiseksi, koska minä otan aina enne kalalajin hankitaa selvää siitä millaiset hoitovaatimukset lajilla on, millaisen akvaarion se vaatii ja sopiiko se muiden kalojeni kanssa samaan akvaarion. Ilmeisesti Sinä vaankin nyt osaat antaa oman arvonsa kauppiaiden höpinöille.
Nyt ei ole heittää haimonnista livekertomusta, mutta Särkänniemessä voi käydä vilkaisemassa panssaripäämonnia, joita niitäkin hyvillä mielin myydään akvaarioon. Hyvä todiste siitä, että kyllä se kala akvaariossakin venyy luonnollisiin mittoihin...kunhan se akvaario vaan on riittävän suuri.
Siihen en ota kantaa pyrkiikö jokainen hoitamaan kalansa mahdollisimman hyvin. Valitettavasti monet eivät tiedä tarpeeksi ja kaloilla ei ole hyvät oltavat siitä johtuen.
Toki kalat voivat olla eri kokoisia, mutta onko järkeä hankkia kalaa joka VOI kasvaa liian isoksi omaan akvaarioon. Jollei ole hankkimassa isompaa akvaa tarpeeksi ajoissa.
"Yksikään akvaario kala ei pysty elämään altaassa kuten luonnossa!!"
Ehkei täysin, mutta vastuuntuntoinen akvaristi pyrkii siihen että kala voi elää mahdollisimman luonnonmukaisesti ja kärsimättä. Haimonni kärsii liian pienessä altaassa.
"JOKAINEN VARMASTI PYRKII HOITAMAAN KALANSA MAHDOLLISIMMAN HYVIN!!!"
Ei yritä parastaan, jos ei tarjoa kalalle kunnollisia oloja.
"Ja kalat ovat yksilöitä kuten ihmisetkin. Samassa perheessä voi olla esim. 3 veljestä ja yksikään heistä ei ole saman kokoinen kuin toinen!!"
Sikäli huono esimerkki, että ihmisellä kokoon vaikuttaa vahvimmin geeniperimä. Eläimillä se ei vaikuta niin huomattavasti ulkonäköön ja kokoon, kun puhutaan normaaliristeytymistä (saman lajin sisällä). Eniten eläimillä, etenkin vangituilla, kokoon vaikuttaa elinolot. Otetaan nyt esimerkiksi ravinnonsaanti. Sulla on partamonneja, kaikki samasta poikueesta. Arimmat poikaset jää rohkeimpien jalkoihin ja saavat vähemmän ravintoa. Siksi ne voivat jäädä pienemmiksi. Myös rakennevikaiset yksilöt jäävät lähes poikkeuksetta pienemmiksi kuin normaalit. Silti, vaikka kaksi pienempikokoista lisääntyy, voivat niiden poikaset olla normaalin kokoisia jos niitä on hoidettu oikein ja taattu ravinnonsaanti jokaiselle tasapuolisesti. on siis ruokkijastakin kiinni, kuinka hyvin poikaset venyy täyteen mittaan.
Että silleen :).
Mistä tiedät että on riittävä? kun sun haimonnit ei ole vielä täydessä koossaan ja sulla ei ole sitä allastakaan valmiina että voisit asian silmillä todeta...? Ehkä kyselet kaloilta itseltään :b?
kerro meille muillekin, mistä saa tuollaisia jalostettuja haimonneja, jotka eivät kasva metrin mittaisiksi (oletkohan vain päättänyt näin? :))vaikka kasvavatkin hyvissä oloissa, jäämättä kitukasvuisiksi tilanpuutteen takia.
Hyvä, poistuminen on hyvä ratkaisu, jos ei ole kanttia jatkaa keskustelua ja ei löydy enä kunnollisia vastaperusteita. Mun mielestä tää vasta alkoi vaikuttamaan mielenkiintoiselta :).
"JOKAINEN VARMASTI PYRKII HOITAMAAN KALANSA MAHDOLLISIMMAN HYVIN"
Sanot että tämä on mielipiteesi mutta esität sen kuitenkin toteamuksena 8) mutta näin ei todellakaan ole! ottaa esimerkkinä kultakalamaljat yms.
"Yksikään akvaario kala ei pysty elämään altaassa kuten luonnossa!! Eisitten millään konstilla"
Ei pystykkään. Mutta onko se oikein että kala jää kitukasvuiseksi ja kärsii siitä? Minä olen ainakin pitäytynyt sillä linjalla, että sellaisia kaloja ei akvaarioon hankita jotka eivät sinne syystä tai toisesta sovellu ja olen ottanut kalojen tarpeista selvää ennen ostoa. Pitäisiköhän täälä jonkun muunkin tehdä näin?
Muuten jotkut kalat kasvavat akvaariossa jopa suuremmiksi mitä luonnossa "että silleen...."
Ei puutu kanttia. Olihan täällä näköjään joku muukin terveellä järjellä ajatteleva.. Täällä kun nämä jotkut tietävät paremmin kuin suomalainen kirjallisuus.. ( " ..jos saat ne kasvamaan akvaario oloissa 15 cm, olet mestari.." tiikerinuoliaisista kerrotaan )Joku kertoi täällä, että heikoimmat yksilöt jäävät pienemmiksi, kun saavat vähemmän ruokaa akvaariossa. Mikä olisi tilanne luonnossa näillä heikoimmilla yksilöillä? Rohkenen väittää, että kuolevat. Joutuvat petokalojen saaliiksi, kuolevat nälkään (kun luonnon oloissa ravinnon saanti on paljon vaikeampaa kuin akvaariossa) tms, Mikä eläinrääkkäys se sitten on, jos ne yksilöt akvaariossa kuitenkin elävät?? Ei mene jakeluun tämä kertakaikkinen vouhotus, kalat ovat "vain" kaloja. Minäkin pidän paljon omistani, pyrin hoitamaan huolellisesti ja hyvin. En kuitenkaan näe aihetta jaotella kanssa harrastajia tyhmiksi ja tietämättömiksi. Ne kun ovat edelleen "vain" kaloja, joita sielä purkissa ui. Ja en usko sekunttiakaan, että Teillä "paremmilla" harrastajilla ei olisi koskaan tullut virheitä hoidoissa tai että jokin kala ei olisi kuollut, kun olette väärin sitä hoitanut. Se viittauksena niihin eläinsuojelu asetuksiin. Että tämmöstä tällä kertaa.
Luonto hoitaa omansa, mutta lemmikeistä on ihmisellä vastuu. Luonnon lakeihin kuuluu että heikoimmat syrjäytyvät tavalla tai toisella (kuolevat nälkään tai tulevat hitaampina syödyiksi). Muutenhan kannat kasvaisivat liian suuriksi, jos näin ei olisi. Lemmikkien kohdalla on eri asia. Niitä hankitaan tietty määrä, valitaan lajit huolella ja siten ettei tule liikalisääntymisiä.
Miksi heikoimmille yksilöille (ja normaaleille yhtä lailla) ei suotaisi mahdollisuutta elää akvaariossa jopa paremmin, siellä kun moinen on mahdollista? Ei ole petoja ja kaikille riittää ruokaa ja tilaa. Jos hoitaja tekee parhaansa.
"Mikä eläinrääkkäys se sitten on, jos ne yksilöt akvaariossa kuitenkin elävät??"
Mitä elämää se on, kun joutuu elämään kitukasvuisena...?
Kelle kalat ovat vain kaloja, kelle eivät... Mun mielipide on, ettei mitään elävää tulisi väheksyä. Ja jos kalat ovat harrastajalleen vain hauskannäköisiä eläviä koristeita lasialtaassaan, voisi mun puolesta alkaa keräilemään postimerkkejä tai kiiltokuvia sen sijaan. "Vouhotus" johtuu siitä, että useimmille täällä kalat merkkaavat selvästi enemmän kuin kuvaukseni verran.
juu jokainen on virheensä tehnyt, mutta niistä pitää myös oppia. Sä olet ottanut haimonnit tutustumatta tarpeeksi lajiin ennalta. Vielä voit korjata erheesi ja etsiä kaloille tarpeeksi suuren kodin. Ensi kerralla olet jo viisaampi ja katsot huolellisemmin, mitä hankit :).
Kukaan täällä ei ole toistaan parempi eikä kukaan meistä voi tämän harrastuksen kohdalla olla "täysin-oppinut". Kannattaa silti kuunnella kauemmin harrastaneiden kehotuksia ja neuvoja, koska he ovat usein oppineet kokemuksen (ja kantapäänkin) kautta. Ja se kokemus on usein arvokkaampaa kuin kirjoista löytyvä, usein vanhentunut, tieto.
kääpiökasvuinen kala elämänsä sitten kokee? Miltä siitä tuntuu? Ja miten sen näyttää? ( joku ilmeisesti osasikin puhua kalojen kanssa, kun kirjoitti, että aionko kysyä kaloiltani jotain )
Ottakaa nyt järki käteen niitten fisujen kanssa ja uskokaa edes jotain. Onko kaikkien pakko hakata päätään seinään jos joku on kertonut että se sattuu?
Minä "olen kasvattanut" miekkapyrstöparven aivan väärissä olosuhteissa. Tuloksena siitä ne EIVÄT KASVANEET ja viimeisen heitin kuolleena roskiin tänä aamuna. Koska en tästäkään oppinut mitään niin ostin samaan akvaan millisparven. Ei oo kalat kasvaneet eikä oo kauniita värejä. Mistähän johtuu? Siitä, että en uskonut lukemaani ja "halusin vaan" eläviä poikasia synnyttäviä kaloja. Joopa joo. Tänään sitten lähtee millikset. Yksi kuoli itsestään, toinen kituu jo ja enempää kärsimystä aiheuttamatta lopetan illalla loput. Vihdoin on päässäni syntynyt OIVALLUS. Eihän kalat voi kasvaa ja elää normaalisti mikäli ne eivät kerta kaikkiaan sovi siihen akvaan ja niihin olosuhteisiin mitä mulla on niille tarjota. Nytpä siirrynkin sitten ensin tarkastelemaan olosuhteita ja sitten vasta hankkimaan kalastoa.
Kyllä akvaarioliikkeet (poikkeuksia on mutta ne pitää löytää) ovat aika holtittomia kalamyynnin suhteen. Esimerkkinä vaan kun yhdessä liikkeessä katselin miten Taistoja pidettiin. Koska niitä ei voitu laittaa samaan altaaseen keskenään eikä muiden kalojen kanssa niin ne oli eristetty noin desin tilaan missä ne sitten liikkumattomina lilluivat, hengissä ihme kyllä vielä.
Ostakaa vaan kultakaloja maljoihin ja haimonneja akvoihinne. Jos kalat ei kasva niin mitäs siitä kunhan ovat vaan kivoja katsella. Saahan niitä uusia jos vaan eurot riittää aina kun joku kupsahtaa.
Joku kirjoitti että tämä keskustelu on mennyt mielenkiintoiseksi. Minä sanoisin, että todella typeräksi. Kiinnostaisi tietää miten joidenkin kirjoittajien lastenkasvatus tulevaisuudessa onnistuu? Jaa ettei voi verrata vai. Miksei?
... tämä keskustelu nyt taas lapsenkasvatukseen liittyy..?
Hai monnista KASVAA 130 SENTTIÄ pitkä kala! Ei noi sovi akvaarioon kellekään!!
http://kotisivu.mtv3.fi/water_world/kalat.htm#Kalat,%20jotka%20eiv%E4t%20sovi%20normaaleihin%20akvaarioihin
Myyjät ei mun mielestä sais edes myyä noita!
lemmikkieläinkaupoissa harvoin on myyjiä,jotka tuntevat kaikkien eläimien kaikki mahdollliset tiedot.
Kalathan kasvavat yleensä koko elämänsä ajan(kuten haimonnikin).Elinikä tällaisella haimonnilla on useita kymmeniä vuosia.
Mietin tässä, että miten toimitaan isojen kalojen kanssa ongelma tapauksissa? Isolla kalalla tarkoitan jo parikymmensenttistä. Esim.
Jos kala sairastuu pahasti ja se pitäisi lopettaa? Tarvitaan jo hieman paremmat aseet ja enemmän voimaa...
Mitä jos akvaario hajoaa ja kala pitäisi sijoittaa johonkin nopeasti: ämpäriin?, ei mahdu...
Minkä kokoista jätettä isoista kaloista tulee: mahtuuko edes lappoon?
Kuinka paljon ruokaa isot kalat syövät: purkin parissa päivässä? Purkin mitä?
Kun iso kala liikkuu akvaariossa, aiheuttaako se aaltoja: voiko vettä loiskua yli?
Jos pienessä akvassa on huomattavan iso kala, miten voi vaihtaa paljon vettä ilman, että kala jää osittain kuiville?
Kuinka nopeasti vesiolot muuttuvat huonoiksi kun kalat ovat akvaan nähden aivan liian suuria: päivässä? Bakteerimäärienhän pitäisi olla valtavat eli akvaarion pitäisi olla valtava...
Jos ihminen asuisi koko elämänsä kaapissa, jäisikö hän pieneksi? Vaikka hän eläisi, olisiko hän onnellinen? Olisiko sillä mitään väliä onko hän onnellinen vai ei?