Tässä kohtaa syksyä olen tyytyväinen, että minulla on vain buster, jonka kelaan trailerille ja vaihdan peräöljyt ja panen talveksi suojaan.
En kaipaa isoja veneitä, kun niinä harvoina ja hienoina kesäpäivinä riittää kun pääsee pienemmälläkin kulkemaan.
Tänä kesänä on mennyt 3 tankillista bensaa, mikä on varsin kohtuullinen veneilykustannus.
Sanonta huoleton on hevoseton mies pätee tässäkin, todella hyvin.
Kavereilla on hienot veneet, ainoa asia että heillä EI OLE OLLUT AIKAA, PARI KESÄÄ OVAT OLLEET TELAKALLA.
Kysymys on ajasta, ei siitä onko hieno vene.
Nyt on käymässä muutos tässäkin, kuten on taloudessakin.
Kukin tyylillään, ja onnea veneen nostoihin !
En kaipaa isoja veneitä, kun niinä harvoina ja hienoina kesäpäivinä riittää kun pääsee pienemmälläkin kulkemaan.
Tänä kesänä on mennyt 3 tankillista bensaa, mikä on varsin kohtuullinen veneilykustannus.
Sanonta huoleton on hevoseton mies pätee tässäkin, todella hyvin.
Kavereilla on hienot veneet, ainoa asia että heillä EI OLE OLLUT AIKAA, PARI KESÄÄ OVAT OLLEET TELAKALLA.
Kysymys on ajasta, ei siitä onko hieno vene.
Nyt on käymässä muutos tässäkin, kuten on taloudessakin.
Kukin tyylillään, ja onnea veneen nostoihin !
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ahistaako muiden asiat noin paljon?
Veivaa sinä veiviäsi ja hinaile traileria. Oma veneen nostoprojektini vaatii yhden sähköpostin tai puhelinsoiton: "saa nostaa". On ilo että venepaikka on telakalla. Yleensä ajan autolla veneen vierelle todistamaan kauniisti peiteltyä venettä jonka pohja on pesty hyvin. Maksaahan se, mutta koitan kestää.
Siinä se juttu onkin, ei ahdista.
Homman juju on siinä, että Suomen kesä on niin lyhyt, että hienoina päivinä voi mennä avoveneellä sen minkä menee, hyvässä porukassa, vaikkapa saareen. Tai jos tarvii sitä jahtia, vuokraan sen, maksan mielelläni muutaman tonnin hienosta päivästä.
Huonoina päivinä ei vesille viitsi mennä.
Nykyinen elämänrytmi on vaan niin kuluttavaa ja aika rajallista, siksi en isoa venettä viitti ostaa.
Kuvaamallasi tavalla voi menetellä ja olen aidoisti onnellinen, että edes joillakin Suomessa on vielä varaa ja halua tuohon, että soitto vaan ja kaikki on kunnossa ja pelaa, niinkuin strömsöössä. Tällöin vaan tahtoo tulla iso hintalappu suhteessa nautintoon, eli veneilytunteihin.
Tuttavillani ne veneet ovat useina kesinä jääneet laittamatta vesille, ei sen suhteen etteikö olisi rahaa, vaan aika, jos sinulla on mökki ja muutakin elämää, ei vaan aika tahdo riittää.
Niin ja minullakaan ei ole velkavenettä, vaan buster, vaikka rahaa muutamia kymppejä yli tilillä aina onkin.
Velaksi en venettä ostaisi, en koskaan.
No jaa. Minulla on takana mm. puolentoistatuhannen mailin Itämerikierros tänä kesänä. Olisi jäänyt sillä Busterilla tekemättä.
Kukin tavallaan. Minä en mökkiä ostaisi koskaan. Enkä golf-bägiä.
Tämä on jo sitten oikeaa veneilyä, tuolloin kannattaa jo olla kunnollinen oma vene.
On ok olla köyhä.
Saan päiväkotimaksut puoleen hintaan. Syön vain maksalaatikkoa, nälkä lähtee silläkin.
Juuri näin, vaikka muutamia kymppejä yli tilillä onkin, en niitä jahtiin pane.
Itseasiassa ei maksalaatikko niin huonoa ole, puolisoni kun tekee hyvän maksalaatikon ja laittaa puolukkahilloa kylkeen, on tätä vedetty johtajaporukassakin suurella halulla, silloin kun kalareissulta on mennyt ns "munat pataan".
Ei oikein avaudu viestin sisältö ja punainen lanka mutta minä en ainakaan lähtisi 3 lapsen kanssa viikonloppua viettämään maarianhaminaan pulpetti Busterilla.
vaihdat vain peräöljyt ?? et sitten älyä itse konetta valmistella talviseisokkiin. Riippuen koneen mallista ( uusi vai vanha ). Oletan että sinulla tuo jälkimmäinen...
Sylintereihin suojarasvat crc:tä ylt'ympäriinsä konetta . Kevyt suojakuorrutus crc:llä konekopan alle. Kaasutin sähkölaitteet ym...
Mihin sitä crc:tä tarvii kylvää? Ainakin minun perämoottorini myyjät ja tuntijat sanoivat että älä sotke paikkoja. Eihän autoissakaan ruiskita öljyjä sähkölaitteisiin tai liittimiin ja ne on sentään pahemmissa paikoissa enemmän kulkevia laitteita.
Monasti miettii mihin veneet oikein katoavat heti koulujen alettua. Esim tämä viikonloppu ollut Turun saaristossa erinomaisen hieno säiden puolesta, mutta matkaveneitä näkynyt vain muutama koko viikonloppuna. Ei kai ole niin että kaikki rahat menevät venepaikan lyhennykseen ja sitten ei olekaan varaa enää ajella veneellä kaudessa kuin kerran pari....
.
Ei tietenkään....pitää ehtiä myös golfaamaan ennen lumia ja sitten saada venekin ylös ennen etelänmatkoja. Miksi tuolla makaamaan, yöt on jo kylmiä ja illat pimeitä. Muutakin elämää on!!
Voi olla että painaisin hampaat irvessä joka viikonloppu jäiden tuloon asti jos olis velkavene, mutta kun ei ole. Silloin suhtautuu asiaan hieman kevyemmin. Eipä tuo käyttö niin kovin kallista ole, joten siinä mielessä teoriasi on ihan hanurista. Venepaikkakin on maksettu jo keväällä ja tiedoksi vaan että se maksetaan kerralla.
Aloittajan pointti on hieman piilossa tauhkan alla, mutta se avainsana on siellä: aika. Eihän tosiaan hienosta veneestä ole mitään iloa, ellei ole varaa aikaan. Toisaalta, jos sitä aikaa on, sitä on kivampi viettää hienolla veneellä kuin pulpparilla.
Kyllähän totuus on se, että aikaa on siihen, mitä todella pitää tärkeänä. Jos ei ole aikaa veneilyyn, ei se sitten ole kovin tärkeä juttu sille ihmiselle. Jos työ vie kaiken ajan, niin se kertoo vaan omasta arvojärjestyksestä. Tai jos aika menee mökille ja golf-kentälle, niin sitten ne on ne tärkeät asiat tälle tyypille.
Minulle veneily on se juttu, mihin aikaa saakin kulua. Töissä ollaan ne 37,5h viikossa, mitkä on pakko, että on rahaa leivän lisäksi vapaa-aikaan.
Juuri tästä onkin kyse, se vaan on monelle TABU.
Ihmettelen sitä miksi hienot veneet ovat hienoilla keleillä pääsääntöisesti vain satamalaiturissa.
Totuus on vaikkei sitä haluta myöntää, että 80 % hienon veneen omistajista, ei ole sitä määrää aikaa, jotta hienosta veneestä aiheutuvat nautinto olisi oikeassa suhteessa hienosta veneestä aiheutuvaan riesaan/kustannukseen.
No tämä näin kun on pieniä lapsia, ja niukalti aikaa.
En kyllä tajunnut aloittajan pointtia. Pitikö puolustella omaa venevalintaa, vai miks piti kirjottaa?
Mulle on aivan samantekevää millasella veneellä, kuinka paljon ja kuinka pitkiä matkoja kukakin tekee.
Pääasia, että kaikki nauttii omasta veneilystään, ei siihen kannata uhrata aikaa, onko joku muu tehnyt sun mielestä oikean venevalinnan ja paljonko ajaa tai kuinka vähän tai paljon on paatistaan maksanut, hyvä, jos on itse tyytyväinen.
siis... Kivaa veneilyä vaan kaikille tasapuolisesti.
Pieni vene on nykyään mulle sopiva. Kyllästyin aina lähtemään samasta laiturista samoille vesille matkaveneellä. Nykyinen pulpettivene kulkee trailerilla ja tänä kesänä on käyty Saimaalla, Oulujärvellä, Pielisellä sekä Vaasasta merellä pari kertaa. Sekä monillä järvillä Kymenlaaksossa. Hirveän isoa ei viitsi traileroida ympäri maakuntaa hlöauton kanssa. Nyt mennään näin ja toimii.
Toiset haluaa isomman ja vähän enemmän tavaroita sekä porukkaa mukaan. Silloin valitaan sen mukaan.