seurataanko pankissa tarkkaan, mitä maksuja kukin makselee tililtään?
pankkitilien seuraaminen
velallinen64
122198
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei, paitsi silloin, jos menet esim. pytämään lainaa.
Tosin pankeissa on kyllä järjestelmä, jolla jokin tili voidaan ottaa seurantaan, jos epäillään esim. rahanpesua.
Tai ainakin 2000-luvun alussa oli, kun olin silloisen Leonia (Sampo) pankin IT puolella töissä.
Pankki seuraa kaikkea rahaliikennettäsi. Ei niin, että siellä koko ajan joku kytättäis, vaan kaikki tieto tallentuu. Tietoja käytetään hyväksi, kun se on pankin intresseissä.
Jos olet saanut maksuhäirömerkinnän ja se on mennyt jo vanhaksi, niin pankin tiedoissa se kyllä on muistissa ja sitä käytetään kun arvioidaan riskianalyysissä
luokitellessa asiakkaita vuohiin ja lampaisiin.
Jos rahaliikenteessäsi tapahtuu huomattavaa poikkeamaa, esim. rahaa alkaa kertyä tilille enemmän kuin palkka tai muut tulosi edellyttää, niin kyllä sieltä lähtee tieto finanssivalvonnalle ilman että sinulle mitään kerrotaan.
Pankki on oikeastaan yksi vinanomaispääte. Siis pankki ei ole luotettava kumppani, vaikka he niin mielellään esiintyvätkin. Muistelkaa edellistä lamaa,
kenen puolia pankki piti.
"Jos olet saanut maksuhäirömerkinnän ja se on mennyt jo vanhaksi, niin pankin tiedoissa se kyllä on muistissa ja sitä käytetään kun arvioidaan riskianalyysissä
luokitellessa asiakkaita vuohiin ja lampaisiin."
Puppua. Pankki ei saa tietoonsa automaattisesti kenenkään luottohäiriömerkintää. Ainoastaan silloin, kun esim. hakee lainaa, pankki kysyy tietoja Asiakastiedosta. Silloinkaan pankille ei ilmoiteta poistuneita merkintöjä, saatikka ne automaattisesti olisivat pankin tiedoissa.
Ainostaan siinä tapauksessa poistunut merkintä on pankin tiedoissa, jos olet hakenut lainaa tai luottokorttia, ja sinulla on voimassa oleva merkintä. Ja pankki on silloin kysynyt tietojasi. Se kyllä näkyy kun haet joskus myöhemmin lainaa.
Tosin silläkään ei yleensä ole merkitystä lainapäätökseen, koska riskiarvio tehdään nykyhetken, ja lähimenneisyyden., tilanteestasi.
"Jos rahaliikenteessäsi tapahtuu huomattavaa poikkeamaa, esim. rahaa alkaa kertyä tilille enemmän kuin palkka tai muut tulosi edellyttää, niin kyllä sieltä lähtee tieto finanssivalvonnalle ilman että sinulle mitään kerrotaan."
Puppua. Jos tili ei ole jostain epäilystä seurannassa, ei kenenkään rahaliikennettä automaattisesti seurata.
Ei pidä kirjoittaa mutua, jos asiasta ei ole tietoa.
Suomessa pankit eivät seuraa tilien maksuliikennettä vaan tiedot lähetetään sellaisenaan Yhdysvaltain turvallisuusviranomaisille jotka hoitavat seurannan.
Olipa päivän vitsi ;-)
Kuuleppas Ei yleensä. Puhut p..kaa. Satun olemaan pankin seinien sisällä ja tiedän ihan nuukaa kuinka asiat on. Kokemusta on. Pankki ei kerro tilin haltijalle vaikka hän kysyis, että onko ulosottomies käynyt kurkkimassa tilitietoja. Pankkineiti valehtelee virkansa pyuolesta, että ei ole. Viraomainen nimen omaan kieltää
paljastamasta näitä saldokyselyjä.
ulosottomies näkee suoraan kaikki tilitiedot jos satut olemaan ulosoton asiakkaana!
höpö,höpö juttu sillä ulosottomies tiedustelee pankeista tilitiedot ja pyytää tilityksiä jos tilillä rahaa(ei ulosottomies pääse pankkien järjästelmään suoraan)
Arvaan.... Siis en tiedä, mutta arvaan....
Järjestelmällisesti ei seurata kenenkään tilä ja käyttäytymistä, mutta jos asiakas vingittaa korttiaan yli varojen, niin se antaa veloitushetkellä jonkinlaisen ALERTIN.
Tämä siis edellyttää, että jollakin on kortti joka ei ole katevarausta ottava. Toinen mahdollusuus on se, jos on tehnyt maksuja ja niille ei ole kateta. Eihän kateettomia laskuja tietenkään laiteta maksuun, mutta tottakai se painaa tiliä ja jos asiaan ei reakoida.
Ja tietty, jos menet hakemaan pankista lainaa, nii kyllä niitä asiakkaan tunnuslukuja eli käyttäytymisen vaikutuksia katsotaan. Noita tunnuslukuja asiakkaasta syntyy kait kokoajan. Sekun ei riitä, että asiakkaalla on rahaa ja ikää.. vaan kyllä niitä keskisaldoja ja muuta myös tsekataan kokoajan muutenkin kuin kyttäämällä.
Mutta minä vain arvaan.
Eräässä pankissa tulee aina erillinen raportti, kun summa on yli 15.000 euroa, mutta ei niitä pahemmin seurata vaan raportti vaan arkistoidaan.
Jos ette usko pankin seuraavan asiakkaitten käyttäytymistä, niin kokeilaa tätä. Hommaatte tallelokeron ja käykää siellä krran tai kaksi viikossa, niin huomaate, että
Siellä on käynyt muutkin. Helppo testata, jos lokeron avaimet on mallia abloy.
Jos haluat olla oikeesti ilkeä, niin etsi narkkari ja pyydä häntä pyyhkimään oma lompakkonsa tai taskunsa sinun nenäliinalla. Pyyhit sitten lokeron tällä liinalla sisältäpäin. Käyt stten ahkeraan lokerolla, niin johan poliisit on ottanut sinut seurantaasi. Näin toimii poliisin ja pankin yhtistyö.
seurataan, seurataan.