Suomen suo- ja metsäojat

ojasta allikkoon

Miksi Suomen vesistöjen pilaantumiseen ei puututa? Onko puuttumattomuuteen syynä taustalla oleva Suomen metsäteollisuus?
Villien ojitusvuosien (60 ja 70 luku) jäljiltä veistöihin valuu vedet kaikkine maa-aines ja lannoitejäämineen kymmenistätuhansista suo- ja metsäojista.
Jokainen joka on tarkkaillut veistöjen tilaa useamman vuosikymmen, voi havaita rehevöitymisen ja vesien pilaantumisen etenemisen.

http://keskustelu.suomi24.fi/node/10775016

11

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puhdistamosta hanaan

      Miksi pitäisi puuttua? Puhdasta vettä tulee hanasta.

    • tarpeeliset ojat

      Minäkin kaivoin omalla koneella metsäojan metsästäni suoraan jokeen. Siitä se valuu suoraan Vantaanjokeen ja lopuksi mereen.
      Se oli tarpeellinen metsäoja, koska syysmyrkyillä minulta kaatuu kuusia metsästä joka vuosi, kun maaperä aivan märkää syyssateista.

    • No miksikäs puututtaisi, kun on näinkin oiva mahdollisuus samaan syssyyn tuhota kotimaan suoluonto ja vesistöt sekä syytää turve taivaalle muun(kin) maailman iloksi.

    • Nykyisin ei enään paljoa kaivella uusia ojia soille ja vanhatkin ojat umpeutuvat pikkuhiljaa. Mites se turve sinne taivaalle nousee?

    • 43tii 3gj

      On totta että ojituksia on paljon metsissä ja soilla. Kanalintukannoille tämä on tuhoisaa koska poikanen joka tupsahtaa ojaan ei sieltä ylös pääse.

      Toisaalta jos tähän haluaa puuttua niin ostaa metsää ja peittelee ne ojat mutta muutoin ei toisten omaisuudenhoitoo oikein voida puuttua.

      • taivaallinen1

        Montako poikasta oot ojasta löytänyt ? Kyllä suojellaan toisen omaa mutta ei killinkiäkään omasta taskusta luonnonsuojeluun - kunhan vaahdotaan muiden mukana muotiaiheesta josta ei ymmärretä tuon taivaallista .


    • ojat tukkoon

      Joo joo vanhan laulu . helppo toistaa ja kuluttaa paperia ja lämmitellä huoneessa joka on voitu lämmittää turpeella - jos ei niin toisaalta laivatulla kivihiilellä .

    • ojamies

      Ojitus ei ole ollut mitään verrattuna mitä on eessäpäin kaivoksien alkaessa pilata maata ja vesiä . Maataloudesta valuu ravinteet ja lietteet vesistöihin ja viemäröinteihin rakennetaan ylivuotoputkistot jotka johdetaan yllätys yllätys - vesistöihin suoraan - muttei siitä puhuta . .

    • tieto on poikaa

      Miksi siitä puhuttaisi, kun ongelma on ajat sitten hoidettu suojakaistoilla ja valvonnalla.

      • ei osakkeita

        Kyllä se valvonta ja lupaviranomaisen voima nähtiin Talvivaarassa . Ympäristöministeri osti Talvivaaran osakkeita.


      • ei edelleenkään osak
        ei osakkeita kirjoitti:

        Kyllä se valvonta ja lupaviranomaisen voima nähtiin Talvivaarassa . Ympäristöministeri osti Talvivaaran osakkeita.

        Ei kun pahenee Talvivaaran suunnalla . Meille jää syliin siivoamattomat altaat ja lietteet ja myllätty maa .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3834
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3415
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2791
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2428
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1869
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1799
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1746
    8. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      386
      1449
    9. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1447
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1228
    Aihe