Suomen suo- ja metsäojat

ojasta allikkoon

Miksi Suomen vesistöjen pilaantumiseen ei puututa? Onko puuttumattomuuteen syynä taustalla oleva Suomen metsäteollisuus?
Villien ojitusvuosien (60 ja 70 luku) jäljiltä veistöihin valuu vedet kaikkine maa-aines ja lannoitejäämineen kymmenistätuhansista suo- ja metsäojista.
Jokainen joka on tarkkaillut veistöjen tilaa useamman vuosikymmen, voi havaita rehevöitymisen ja vesien pilaantumisen etenemisen.

http://keskustelu.suomi24.fi/node/10775016

11

327

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puhdistamosta hanaan

      Miksi pitäisi puuttua? Puhdasta vettä tulee hanasta.

    • tarpeeliset ojat

      Minäkin kaivoin omalla koneella metsäojan metsästäni suoraan jokeen. Siitä se valuu suoraan Vantaanjokeen ja lopuksi mereen.
      Se oli tarpeellinen metsäoja, koska syysmyrkyillä minulta kaatuu kuusia metsästä joka vuosi, kun maaperä aivan märkää syyssateista.

    • No miksikäs puututtaisi, kun on näinkin oiva mahdollisuus samaan syssyyn tuhota kotimaan suoluonto ja vesistöt sekä syytää turve taivaalle muun(kin) maailman iloksi.

    • Nykyisin ei enään paljoa kaivella uusia ojia soille ja vanhatkin ojat umpeutuvat pikkuhiljaa. Mites se turve sinne taivaalle nousee?

    • 43tii 3gj

      On totta että ojituksia on paljon metsissä ja soilla. Kanalintukannoille tämä on tuhoisaa koska poikanen joka tupsahtaa ojaan ei sieltä ylös pääse.

      Toisaalta jos tähän haluaa puuttua niin ostaa metsää ja peittelee ne ojat mutta muutoin ei toisten omaisuudenhoitoo oikein voida puuttua.

      • taivaallinen1

        Montako poikasta oot ojasta löytänyt ? Kyllä suojellaan toisen omaa mutta ei killinkiäkään omasta taskusta luonnonsuojeluun - kunhan vaahdotaan muiden mukana muotiaiheesta josta ei ymmärretä tuon taivaallista .


    • ojat tukkoon

      Joo joo vanhan laulu . helppo toistaa ja kuluttaa paperia ja lämmitellä huoneessa joka on voitu lämmittää turpeella - jos ei niin toisaalta laivatulla kivihiilellä .

    • ojamies

      Ojitus ei ole ollut mitään verrattuna mitä on eessäpäin kaivoksien alkaessa pilata maata ja vesiä . Maataloudesta valuu ravinteet ja lietteet vesistöihin ja viemäröinteihin rakennetaan ylivuotoputkistot jotka johdetaan yllätys yllätys - vesistöihin suoraan - muttei siitä puhuta . .

    • tieto on poikaa

      Miksi siitä puhuttaisi, kun ongelma on ajat sitten hoidettu suojakaistoilla ja valvonnalla.

      • ei osakkeita

        Kyllä se valvonta ja lupaviranomaisen voima nähtiin Talvivaarassa . Ympäristöministeri osti Talvivaaran osakkeita.


      • ei edelleenkään osak
        ei osakkeita kirjoitti:

        Kyllä se valvonta ja lupaviranomaisen voima nähtiin Talvivaarassa . Ympäristöministeri osti Talvivaaran osakkeita.

        Ei kun pahenee Talvivaaran suunnalla . Meille jää syliin siivoamattomat altaat ja lietteet ja myllätty maa .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      101
      1643
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      39
      1185
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      23
      960
    4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      170
      796
    5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      750
    6. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      200
      695
    7. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      689
    8. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      657
    9. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      33
      590
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      39
      588
    Aihe