Ahneus on kaiken pahan alku ja juuri. Ihmiset ovat nykyään hyvin ahneita. Itselle pitäisi saada paljon tavaraa ja rahaa sekä elmyksiä, mitä vaan rahalla saa.
Psalmit 1
2. I. Autuas on, joka köyhää holhoo*: häntä Herra auttaa pahana päivänä.
Sananlaskut 28
27. Joka vaivaiselle antaa, ei häneltä puutu*; vaan joka silmänsä hänestä kääntää, se tulee pahasti kirotuksi.
Jaakob 2
2. Sillä jos teidän seurakuntaanne tulis joku mies, kantain kultasormusta, ja kiiltävällä vaatteella puetettu; ja tulis myös köyhä ryysyllä,
3. Ja te katsoisitte sitä, joka kiiltävissä vaatteissa on, ja sanoisitte hänelle: istu tässä hyvästi; ja sille köyhälle sanoisitte: seiso sinä siellä, taikka istu tässä minun jaloissani:
4. Niin ette sitä oikein ajattele, vaan te tulette tuomariksi ja teette pahan eroituksen.
5. Kuulkaat, rakkaat veljeni: eikö Jumala ole tämän maailman köyhiä valinnut*, jotka uskossa rikkaat ja valtakunnan perilliset ovat, jonka hän lupasi niille, jotka häntä rakastavat§?
6. Mutta te olette häväisseet köyhän. Eikö rikkaat ole väkivaltaiset teitä polkemaan ja vetämään teitä oikeuden eteen?
7. Eikö he pilkkaa sitä hyvää nimeä, josta te nimitetyt olette?
8. Jos te kuninkaallisen lain, Raamatun jälkeen, täytätte: rakasta lähimmäistäs niinkuin itsiäs, niin te hyvin teette.
9. Mutta jos te ihmisten muotoa katsotte*, niin te syntiä teette ja rangaistaan lailta, niinkuin sen rikkojat.
Ahneudesta vähän
6
138
Vastaukset
- kohti tulee
Toisille on helppo saarnata ja väistää itseä kohti tuleva sana. :-)
Mutta täyttä asiaa kyllä meille kaikille. Antaa voi vaikka ei paljon rahaakaan olisi, esimerkiksi aikaansa ja palveluksiaan. - ihmisen muto
Toinen avaukseni oli näköjään poistettu. Siinä oli Raamatun paikkoja liittyen väärään hengellisyyteen sekä linkki vanhaan puheeseen. Toivottavasti tämä saa olla täällä, että sitä sen verran kunnioittettais ja uskallettais lukea. En pidä itsestäänselvänä, että kaikki just kaikkia kohtia Raamatusta lukis, siten voi olla ihan aiheellista tuoda valmiiksi Raamatun kohtia tännekin.
On sanottu, ettei Jumala katso ihmisen muotoa. Köyhä Ihminen voi kuitenkin sen verran katsoa, ettei uskaltaudu rikkaan ja hienosti pukeutuneen seuraan. Toisaalta muodikkaasti pukeutunut ei välttämättä kelpuuta kaverikseen ja seuralaikseen ryysyläistä.
Antakaa nyt olla tämän tärkeän aiheen tässä. - Anonyymi
Ahne paljastaa aina itsensä. Hän on aina tyytymätön . Raha on hänelle kaikkein tärkein, Sillä hän luulee saavansa kaiken, mutta menettää kaiken! Aina!
- Anonyymi
Tiedät varmaan itsekin, ettei kirjoittamasi pidä paikkaansa.
- Anonyymi
Valtaa ihminen haluaa. Rahalla saa sen tunteen välillisesti. Sodalla jos pärjää täydellisesti.
Siksi sodat suosittuja.- Anonyymi
Tuulessa soiden nyt kuuluu laulu kasakoiden
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh432947Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta602839- 422323
- 261788
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251689Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa701576- 481566
- 361226
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771225- 791050